Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунки чеками

Чек є класичним інструментом платежу. Проте в структурі платіжного обороту РФ він займає незначну питому вагу - не більше 0,1% загального обсягу безготівкових платежів.

Чек - це цінний папір, що містить нічим не обумовлене розпорядження чекодавця банку здійснити платіж зазначеної в ньому суми чекодержателю. Чекодавцем є особа (юридична або фізична), що має грошові кошти в банку, якими він має право розпоряджатися шляхом виставлення чеків. Чекодержатель - це особа (юридична або фізична), на користь якого видай чек. Платником є банк, у якому знаходяться грошові кошти чекодавця.

Реквізити чека

У відповідності з Цивільним кодексом РФ чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:

o найменування "чек", включене в текст документа;

o доручення платнику виплатити чекодержателю певну грошову суму;

o найменування платника і вказівка рахунку, з якого повинен бути здійснений платіж;

o зазначення валюти платежу;

o зазначення дати і місця складання чека;

o підпис особи, яка виписала чек, - чекодавця. Відсутність у документі будь-якого з реквізитів позбавляє його

юридичної сили. Наявність в чеку додаткових умов не впливає на його дійсність.

Оплата чека

Чек оплачується банком за рахунок коштів чекодавця, або знаходяться на його рахунку, або депонованих їм на окремому рахунку. У вітчизняній банківській практиці переважно використовується варіант з попереднім депонуванням коштів. Депозит створюється на підставі поданих підприємством в банк заяви та платіжного доручення про списання відповідної суми з його розрахункового рахунку і зарахування її на окремий особовий рахунок в банку "Розрахункові чеки". Депонування засобів може здійснюватися також за рахунок позики банку.

При подальшому документообіг власник чекової книжки (чекодавець) при придбанні товарів, робіт, послуг на підставі рахунку постачальника виписує розрахунковий чек і вручає його постачальнику. Постачальник (чекодержатель) пред'являє отриманий чек у свій банк на інкасо для стягнення платежу. Банк чекодержателя (інкасуючий банк) пересилає зазначений чек у банк-платник. Останній зобов'язаний упевнитися всіма доступними йому способами у справжності чека, а також у тому, що його пред'явник є уповноваженим з нього обличчям. Збитки, що виникли внаслідок оплати підробленого, викраденого або втраченого чека, покладаються або на банк-платник, або чекодавця залежно від того, з чиєї вини вони були заподіяні. Після перевірки справжності чека банк-платник списує суму платежу з рахунку "Розрахункові чеки" і через систему міжбанківських розрахунків пересилає її в банк постачальника для зарахування на розрахунковий рахунок останнього.

Чеки кредитних організацій

Сучасна правова база передбачає можливість використання в якості платіжного інструменту чеків, що випускаються кредитними організаціями. Форма даного чека визначається кредитною організацією самостійно, але при цьому чек має містити всі обов'язкові реквізити, встановлені Цивільним кодексом РФ, а також може містити додаткові реквізити, що визначаються специфікою банківської діяльності. Сфера обігу чеків кредитних організацій обмежена: вони не можуть застосовуватися для розрахунків через підрозділи розрахункової мережі Банку Росії, а можуть використовуватися лише у взаємовідносинах банків і його клієнтів, а також у міжбанківських розрахунках за наявності прямих кореспондентських відносин між банками.

Порядок та умови використання чеків кредитних організацій визначається внутрішньобанківськими правилами, які, зокрема, повинні передбачати форму чека, перелік його реквізитів, перелік учасників даними розрахунків чеками, термін пред'явлення чеків до оплати, умови оплати чеків, правила ведення розрахунків і операцій за чекообороту, бухгалтерське оформлення операцій, порядок архівування чеків.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Облік розрахунків з підзвітними особами
Форми міжнародних розрахунків
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
Розрахунки з використанням векселів, чеків, банківських карток
Актуарні розрахунки в страхуванні
Розрахунки платіжними вимогами
Розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування)
Розрахунки платіжними дорученнями
Виробничий метод розрахунку ВВП
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси