Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Стрес-менеджмент в діловому спілкуванні

Щодня кожен з нас відчуває безліч емоцій. Їх джерелом є, з одного боку, відображається в нашій свідомості навколишня дійсність, а з іншого - наші потреби. Коли з'являється емоція, змінюється не тільки зовнішній вигляд людини, але і про діяльність внутрішніх органів, обмінні процеси, стан нервової системи. При одних емоційних станах ми відчуваємо приплив енергії, відчуваємо себе бадьорими, працездатними, при інших - спостерігається занепад сил, скутість, апатія.

Емоції фарбують навколишній світ в різні кольори. Відсутність емоцій призводить до емоційного голоду. І якщо він триває довго, то, як і харчової голод, призводить до хвороби, а потім до смерті. Людини без емоцій можна уподібнити випаленої пустелі.

Однак і надлишок емоцій теж малоприємний. Він не проходить для людини безслідно, приводячи до емоційного виснаження. Як же знайти ту "золоту середину"? Про це і піде мова в даній главі.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

знати природу емоційних станів особистостей і специфіку їх прояву в діловій сфері;

- вміти діагностувати стресовий стан і попереджати емоційне вигоряння в професійній діяльності;

- володіти конкретними навичками і прийомами емоційної саморегуляції.

Емоції в житті ділової людини

Характеристика емоцій

Як важливо в повсякденному спілкуванні розуміти істинні почуття співрозмовника! Чому він схвильований, сердитий, похмурий чи мовчазний? Чому в розмові не дивиться вам в очі і навіть відвертається? Чому заливається фарбою сорому?

Не менш важливо зрозуміти і себе, свої почуття. Чому мене так дратує саме ця конкретна людина? Чому я так швидко "заводжуся", виходжу з себе? Чому не можу стриматися в суперечці? Чому мені так важко вимовити добрі слова і зізнатися в своїх почуттях? І ще багато-багато "чому", відповісти на які зовсім не просто, але необхідно.

Давайте проведемо експеримент. Візьмемо слова, що позначають ту чи іншу емоцію (наприклад: захоплення, неспокій, смуток, співчуття, ніжність, турбота, сором, подив, любов, ненависть, смуток і т. д.), і "підберемо" до кожного з них відповідні "кандидатури" з числа наших друзів, родичів, колег. Подумайте, хто з близьких вам людей своїм світовідчуттям, характером, ставленням до себе і людям уособлює кожне з цих слів? Важко? Звичайно, але вкрай цікаво! І головне - пізнавально. Виявляється, кожна людина демонструє якусь одну конкретну емоцію частіше інших, і саме вона визначає усі його поведінку. Всі інші емоції - похідні від цієї основної. А тепер подумайте: з яким словом ви готові ототожнити себе? Яка емоція є для вас домінуючим?

Спробуємо розібратися, що таке емоції, яку роль вони відіграють у житті людини і в яких випадках вони набувають негативний зміст. Емоція (від лат. потрясаю, хвилюю) - суб'єктивна реакція людини на вплив внутрішніх і зовнішніх подразників, в залежності від їх відповідності нашим потребам.

Будь-яка нова ситуація або інформація, яка сприяє задоволенню потреб (або підвищує ймовірність їх досягнення), викликає у людини позитивні емоції, а знижує цю ймовірність - негативні. Таким чином, емоції для людини є універсальною мірою цінності всього, що відбувається, своєрідною валютою мозку". Вони регулюють нашу поведінку, "перемикаючи" нашу діяльність з одного виду на інший. Ми вибираємо таку поведінку, яке допомагає нам посилити, повторити позитивні емоції (радість, захоплення, інтерес) і послабити, запобігти негативні (страх, смуток, гнів). Але найчастіше ми робимо це несвідомо, безконтрольно, що стає причиною прикрих непорозумінь у нашому повсякденному житті. Тому так важливо навчитися розуміти власний емоційний світ, керувати ним, а також впливати на прояви емоцій іншими людьми.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Національні особливості ділового спілкування (етики)
Види і форми ділового спілкування
Функції ділового спілкування
Імідж ділової людини
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Емоції
Емоції, почуття, психічні стани - специфічна форма психічного відображення; їх психолого-правова характеристика та оцінка
Загальна характеристика емоцій
Емоції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси