Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна

Серед зовнішньополітичних завдань, що стояли перед російським урядом у першій половині XVI ст., пріоритетними були стосунки зі східним сусідом - Казанським царством. Пов'язано це було з взаємної вразливістю Москви і Казані, оскільки ворожі дії кожної з сторін в силу їх близькості загрожували руйнуванням корінних територій. При цьому забезпечення безпеки в кінцевому підсумку усвідомлювався як завоювання і підкорення противника.

Казанське царство - один з осколків Золотої Орди. Воно розкинулося в басейні Середньої Волги і Предкамья. Тут мешкали татари, марійці, удмурти, мордва, башкири. До XVI ст. соціальна структура відрізнялася достатньою чіткістю. Вершину піраміди вінчав хан, голова Казанського царства, який формально володів необмеженою владою, еліту суспільства представляли еміри (карачі, беки-князі), мурзи і нижчі страти феодалів - улани і козаки. В етнічному відношенні еліту суспільства складали переважно татари.

Високий статус у суспільстві і державі мало мусульманське духовенство. Головний духовний наставник мусульман - сеїд - надавав великий вплив на формування внутрішньої і зовнішньої політики ханства. Вище духовенство володіло земельною власністю і володіло судовим імунітетом, заснованим на шаріаті.

Феодально-залежне населення включало, в першу чергу, так званих ясачных людей, які платили ясак і виконували інші повинності на користь держави і феодалів. Чимало було і рабів з числа військовополонених або захоплених мирних жителів під час набігів па повіти Російської держави.

Географічне положення ханства визначало сто політику. В кінці XV ст. знати розділилася на партії, кожна з яких орієнтувалася на кримців, ногаев або російських. Це давало привід для втручання у внутрішні справи царства. У 1487 р. російські війська вторглися на територію Казані і посадили на престол Мухаммед-Аміна, який визнав протекторат Івана III. Казанське ханство зобов'язався не вести проти Москви військові дії і не обирати нового правителя без згоди великого князя. Переважання промосковської політики з відступами і навіть військовими зіткненнями тривало до смерті в 1518 р. Мухаммеда - Аміна.

Зі смертю хана дії угруповань активізувалися, кожна прагнула посадити на престол свого ставленика. Василь III і орієнтувалися на Москву беки затвердили на престолі касимівського царевича Шах-Алі.

Затвердження в 1521 р. Сахіб-Гірея в Казані призвело не тільки до російсько-казанської війні. Воно свідчило про неміцність всіх спроб утримати Казань в орбіті московського впливу дипломатичними засобами. Примітно, що Сахіб-Гірей, не покладаючись на допомогу Криму, спробував заручитися підтримкою султана. Він визнав себе васалом Порти, що сильно ускладнило російсько-казанські відносини.

При наступника Сахіб-Гірея Сафа-Гірея сталося кілька зіткнень з Василем III. У 1530 р. московські війська навіть обложили Казань. Облога завершилася повною невдачею. Війська Василя III відступили, втративши частину артилерії і пищали. Великий князь змушений був діяти через своїх ставлеників і промосковськи налаштованого знати. Однак така політика навряд чи могла бути успішною.

Зростання могутності Москви спонукав се до силового вирішення конфлікту. У другій четверги XVI ст. ідея завоювання Казанського царства зустрічала гарячу підтримку в російському суспільстві. "Хоча б така земелька і в дружбі була іно б її не мочного терпети за таке угіддя", - писав дворянський публіцист Іван Перссвстов, висловлюючи таким чином мрії поміщиків про придбання "подрайской земельки" в Поволжі.

Уряд Івана IV вступило на шлях радикального рішення казанського питання. На рубежі 40-50-х років російські полки двічі невдало ходили походом на Казань. Одна з причин - відсутність стратегічної бази, де можна було б заздалегідь зосередити необхідні для настання сили і припаси. Цей прорахунок усувається в 1551 р., коли поблизу Казані за короткий термін була зведена фортеця Свіяжск.

У 1552 р. з Москви на Казань величезне військо рушило. На чолі його стояли досвідчені полководці - князі М. І. Воротинські, А. Б. Горбатий, Курбський А. М.. Вирішальний штурм відбувся 2 жовтня. Казанці мужньо захищали місто, бої тривали кілька днів. Убитих було стільки, що довелося розчищати вулицю для урочистого в'їзду царя в захоплену Казань.

Казанське царство увійшло до складу Московської держави. У 1556 р. було завойовано Астраханське ханство. Пізніше на час визнали свою залежність правителі Сибірського ханства. З завоюванням Середнього і Нижнього Поволжя Іван IV став титулуватися царем Казанським і Астраханським.

Після падіння Казані і Астрахані опір корінних народів тривало. Особливою жорстокістю відрізнялася боротьба в Предкамье - серце Казанського ханства. Каральні експедиції, спрямовані на придушення рухів в 1552-1557, 1570-1580-х рр., супроводжувалися погромами, що нагадували татарські на території Русі. За підрахунками татарських істориків, чисельність татарського населення в Середньому Поволжі у другій половині XVI ст. скоротилася не менш ніж на чверть.

Відтепер Волга від витоків до гирла протікала в межах Московської держави. Суттєво були захищені східні рубежі: реальна загроза набігів відтепер виходила в основному з півдня, з боку Криму.

Для управління завойованим краєм у Москві створювалося палацове відомство - Наказ Казанського палацу. На місцях з часом виникли повіти з воєводським управлінням. Представники центру - воєводи - наділялися військовими та адміністративно-судовими правами. Їм допомагали приказные люди - дяки, подьячие, прикажчики. До управління краєм залучалися панівні верстви неросійського населення. Вони займали другорядні посади сотників, товмачів, старост і т. п. В краї складалося стан служилих татар.

Край інтенсивно заселявся. Прагнучи створити опору в регіоні, уряд всіляко підтримую переселенців - землеробів і служивих людей. Велика частина завойованої землі була отписана "на государя", що привело до створення великого помісного фонду жаданої "подрайской земельки".

У Казані до кінця 1560-х років чисельність російського населення наблизилася до 10 тис. проти 6 тис. татар. Урядова колонізація була доповнена колонізацією вольній, народної: серед перших російських жителів Казані історики нарахували вихідців з 41 місто Московської держави.

Виникають нові міста - Самара, Саратов, Царицин, Уфа. За роки правління Івана IV територія країни збільшилася з 2,8 млн кв. км до 4 млн кв. км. Централізація ж і господарське освоєння явно не встигали за зростанням державної території.

Основна маса корінного населення за користуванням земельними, лісовими, річковими угіддями продовжувала платити ясак. Змінився лише адресат: якщо раніше податні надходження стікалися в Казань, то тепер більша їх частина йшла до Москви. З метою християнізації корінного населення в 1555 р. в Казані була заснована єпархія на чолі з архієпископом Казанським і Свияжским.

Форпостами православ'я стали засновані тут монастирі. "Палітра" християнізації була досить різноманітна - від репресій та адміністративного натиску до надання новонаверненим цілого ряду пільг. Так, землевласникам-мусульманам заборонялося володіти православними людьми, "щоб у тому християнським душам осквернення не було". Татари-новокрещены ж зрівнювалися в правах з російськими поміщиками.

Опинившись в контакті з Москвою, багато народи виявляли бажання перейти під заступництво царя. У 50-ті роки підданство прийняли народи, які жили в Західній Башкирії. Російське уряд зберіг за башкирами їх землі, встановивши натуральний податок - ясак. Виявила свою покірність кочевавшая між Яиком і Волгою Велика Ногайська Орда. В російське підданство перейшли деякі черкеські і кабардинские князі. На Марії Темрюковне, дочки кабардинського князя, після смерті першої дружини Анастасії Романової, одружився Іван Грозний.

Падіння Казані відкрило дорогу по Камі па Урал і в Сибір. По цьому шляху з кінця XVI ст. рушили "зустрічей сонця" учасники великої епопеї підкорення та освоєння Сибіру. Але дорогу їм перегородила Сибірське ханство, куди входили великі землі Західного Сибіру. Тут мешкали татари, башкири, ханти, мансі (останні належали до фінно-угорських племен) і ін. Сибірське ханство не відрізнялося ні силою, ні внутрішньої міцністю. Місцева татарська знати вагалася у виборі політичної орієнтації. Після приєднання Казанського царства сибірський хан Едігер (Едигер) визнав владу московського царя (1557 р.). Але скинув його хаі Кучум розірвав подданнические відносини, назвавши себе в посланні Івана "вільний чоловік Кучюм цар".

Зайнятий Лівонської війною, Іван Грозний не приділяв пильної уваги того, що відбувалося на сході. Багато тут визначали приуральские "імениті торгові люди" Строганови, які володіли великою "соляний імперією" і пожалованными в середині 70-х років землями за Турі і Тоболу. Для охорони своїх володінь, піддавалися набігам з боку Кучума, Строганова отримали право будувати укріплення і наймати військові загони з "охотчих людей".

Один з таких загонів чисельністю приблизно в 600 чоловік очолив донський отаман Єрмак Тимофійович. У 1582 р. козаки рушили на Кучума. Вирішальна битва відбулася на підступах до столиці ханства Кашлыку в жовтні 1582 р. Кучум був розбитий. Навколишні племена визнали владу московського царя. У 1583 р. Єрмак ходив по Іртишу і Обі, підпорядкувавши татар, хантів і мансі. Місцями козаки зустрічали запеклий опір. Однак частина татарської і племінної знаті скористалася нагодою, щоб вийти з підпорядкування Кучуму. У 1585 р., під час нічного нападу на табір козаків, Єрмак загинув. Але розпочато завоювання Сибірського царства було покладено. На допомогу козакам йшли загони служивих людей з воєводами. Поява військових загонів у Західній Сибіру супроводжувалося підставою містечок, які ставали опорними пунктами російської просування в Сибір. У 1587 р. був поставлений Тобольський острог, з часом перетворився у своєрідну столицю краю, - важлива ланка в управлінні Сибіром, ґрунтувалися Сургут, Березів, Нарым, Обдорск, Кеть та ін. Наполегливо чинив опір Кучум був розгромлений і загинув. При Борисі Годунові найменування "цар Сибірський" закріпилося в титулі московського государя.

Темпи економічного розвитку Росії в XVI ст. все більше залежали від торгових контактів з Європою. З Росії на Захід везли продукти сільського господарства - льон, шкіри, прядиво, сало, поташ та ін Великим попитом користувалися хутра. Західноєвропейські країни у відповідь постачали залізо, кольорові метали, продукти металообробки, в першу чергу зброю. Дуже цінувалися тканини, скло, предмети розкоші.

Розвитку торгівлі перешкоджав! напружені відносини з суміжними країнами. Проблема полягала не тільки в частих військових конфліктах. Побоюючись зростання могутності Московської Русі, сусіди прагнули контролювати і дозувати торгівлю західних країн з Московською державою. Вони не зупинялися навіть перед прямою забороною провезення стратегічних виробів, які сприяють зростанню військового потенціалу Московії. Так, у 1547 р. Лівонський орден затримав російського агента, останній за дорученням Івана IV найняв 120 фахівців, у знаннях і досвіді яких потребувало Російське держава. Нарешті, суміжну положення дозволяло обкладати товари високим митом, завдаючи збитки царської скарбниці і купецтву.

Уряд Івана Васильовича намагалося змінити існуюче положення дипломатичним шляхом. Але всі спроби закінчилися невдачею. Тоді вихід був знайдений у силовому вирішенні проблеми.

Лівонський орден у порівнянні з Польсько-Литовською державою або Швецією був, безсумнівно, слабким противником, розгром якого відкривав нові можливості економічного та політичного спілкування з країнами Центральної Європи.

Лівонська війна почалася в 1558 р. За короткий термін були зайняті понад 20 міст, серед яких Нарва і резиденція єпископа - Дерпт. У захоплених містах зберігалося самоврядування, залишалися недоторканими майнові й земельні права жителів. Таким чином цар прагнув привернути до себе нових підданих і закріпитися на завойованих землях.

Одночасно тривали воєнні дії проти Криму. У 1559 р. служилый князь Дмитро Вишневецький погромил кримські улуси від Азова до Керчі. Брат Олексія Адашева Данило здійснив наліт па узбережжі півострова. Мабуть, таким чином царські дипломати намагалися послабити негативну реакцію Литви на завоювання в Лівонії. Страждала не менше, ніж Росія, від набігів степовиків, Литва повинна була вітати наступ на Степ. Однак у Вільні та Кракові розсудили інакше. Успіхи в Лівонії настільки змінювали сформоване співвідношення сил на користь Івана IV, що Сигізмунд II вважав загрозу з боку Москви вагоміше, ніж з Криму. Орден поспішив перейти "під протекцію" Сигізмунда І, а пізніше і зовсім припинив існування. Сталися зміни означали, що замість слабкою Лівонії Москві протистоїть грізний противник - Литва.

У 1560 р. при взятті фортеці Вільян в полон потрапив магістр Ордена. В 1562 р. російське військо рушило на Полоцьк. Походу був доданий особливий характер: православний монарх повертав землі, захоплені "латинянами". Але взяття Полоцька стало останнім великим успіхом початкового періоду війни. У 1564 р. у битві під Уллой литовські війська розбили армію П. І. Шереметєва.

У 1569 р. між Литвою і Польщею було укладено в Любліні державна унія. Люблінська унія завершила процес зближення двох країн, у Східній Європі з'явилася держава Польська Республіка, або річ Посполита. У конфлікт таким чином була втягнута Польща. Раніше ворожу позицію займав кримський цар. Сили противників Івана IV істотно перевищували військові можливості Російської держави. Для успішного протистояння противнику як ніколи було необхідно внутрішню єдність. За цар, розколів країни на опричнину і земщину, обрав шлях терору.

У 1570 р. В Лівонії було утворено васальне Росії Ливонское королівство, на чолі якого поставили брата данського короля Фредеріка II герцога Магнуса. Таким способом Іван сподівався зберегти контроль за Ливонией і уникнути поновлення боротьби з Річчю Посполитою. Угода з Магнусом давало лівонським купцям право безмитної торгівлі на Русі. В свою чергу через Лівонію Російське держава отримала можливість безперешкодно торгувати з європейськими країнами.

У 1572 р. зі смертю Сигізмунда II Августа обірвалася династія Ягеллонів. На звільнену трон спробував претендувати Іван IV, але кандидатура православного монарха була неприйнятна для католицької шляхти і духовенства. Повна драматизму боротьба за польський престол затягнулася на кілька років. У 1575 р. корону отримав трансільванський воєвода Стефанаторий. Для Івана IV, виношував плани посадити на польський престол царевича Федора, обрання Баторія стало черговим політичним прорахунком. Згаяний час він намагався надолужити активними діями проти Речі Посполитої. У 1575-1577 рр .. російські війська зробили кілька наступальних операцій в Лівонії. Були захоплені фортеці, які при розділі орденських володінь відійшли до Швеції. Іван Грозний тріумфував. Але це був останній успіх царя. Опричнина, тривала війна, набіги кримських татар знекровили і спустошили країну. Політика царя призвела до ізоляції Української держави і боротьбу його на кількох фронтах одночасно - проти Речі Посполитої, Швеції та Криму.

З кінця 1577 р. ініціативу перехопив Стефан Баторій. Рятуючи свої володіння, на його бік перейшов герцог Магнус. У 1578 р. під Кесью (Вепденом) руське військо зазнало поразки. У 1579 р. Баторій відвоював Полоцьк. Війна переступила російські рубежі. В 1580 р. король узяв Веліж, Великі Луки, спалив Стару Руссу. Успішно просувалися справи і у шведів, вони зайняли Корела - російську фортецю на західному березі Ладозького озера.

Всі спроби Івана почати переговори з Баторієм закінчувалися провалом. У серпні 1580 р. був обложений Псков. Псковичи під командуванням воєводи князя П. І. Шуйського майже півроку відбивали напади ворога. Очевидець облоги, прихильник короля, був змушений визнати: "Росіяни... їдять один хліб, вмирають з голоду, але не здаються". Мужність захисників спонукало Стефана Баторія відмовитися від планів подальшого наступу. Країну врятував не втратив волі до опору цар, а його піддані - захисники Пскова. Завдяки їх мужності на почалися незабаром переговорах вдалося уникнути серйозних територіальних втрат.

У 1582 р. річ Посполита, що потребувала світі не менш Росії, пішла на укладення Ям-Запольського перемир'я. За його умовами Москва відмовлялася від Лівонії і земель, завойованих в Литві. Польща повертала Росії Великі Луки. Згідно Плюсскому перемир'я (1583 р.), Росія поступалася Швеції Івангород, Ям, Нарву, Копорьс і Корела.

Лівонська війна закінчилась важким поразкою. Особливо болючими були втрати в Прибалтиці. Невдала війна сповільнила соціально-економічний розвиток країни і сприяла консервації найбільш архаїчних форм суспільно-політичного устрою. Міжнародне становище Російської держави різко погіршилося.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.
Основні напрямки зовнішньої політики Росії у другій половині XIX ст.
Зовнішня політика Росії в першій половині XIX ст.
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Китай у середині XIX - першій половині XX століття
РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН (середина 50-х - середина 60-х рр..)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси