Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нововведення в побуті

Нововведення в побуті цар почав вводити одними з перших. Петрові хотілося, щоб його підданий зовні був схожий на європейця. Коли царя, повернувся з закордонної подорожі в Москву, 26 серпня 1698 р. прибули вітати бояри, він схопив ножиці і особисто почав обрізати їм бороди. Першим позбувся бороди генералісимус А. С. Шеїн, за ним слідував Ю. Ф. Ромодановський та ін. Пізніше, у 1705 р., вийшов указ, що вводив податок за право носити бороду: борода дворянина і наказного оцінювалася в 60 руб. на рік, купця - 100 руб., іншого посадского люду - 30 руб. Селянин повинен був платити при в'їзді в місто по 2 гроші.

За бородою прийшла черга одягу. 4 січня 1700 р. видано указ про заборону носити довгопола сукня. Замість нього дворянам і городянам було запропоновано обрядиться в угорські та німецькі каптани. У городян, які не встигли змінити гардероб, брали мито або вкорочували сукні прямо на вулиці.

Істотним змінам піддався сімейний уклад. Указ 1702 р. встановив новий порядок одруження; старомодні оглядини були замінені обручением, якому передувала особиста зустріч нареченого і нареченої. При укладенні шлюбу головними дійовими особами ставали наречений і наречена. Указом 5 січня 1724 р. цар заборонив укладення шлюбів з примусу, в тому числі і з боку панів. При вступі в шлюб керувалися традиційної приналежністю нареченого і нареченої до однієї соціальної середовищі. Втім, і тут зустрічалися, правда рідко, відступу від звичаю. Приклад показав сам цар, коли вибрав собі в дружини нерозведену дружину шведського солдата, полонянку, до того ж жінку низького походження.

Виховання дітей теж було охоплено впливом нововведень. Дворянин повинен був відрізнятися від оточуючих не тільки зовнішністю, але і вишуканими манерами, респектабельністю, освіченістю і т. д. При Петрі видавалися настанови про правила виховання і поведінки дітей. Перше з них, на протязі XVIII ст. багато разів переиздававшееся, було опубліковано в 1717 р. під назвою "Юності чесне зерцало, або Показання до життєвого обходження". Це компілятивний твір, складений з текстів, запозичених у західноєвропейських авторів, завдання виховання викладає в традиційному дусі смирення та послуху Богу, царю і батькам. Разом з тим "Юності чесне зерцало" допускає прекословие сина батькові, але при цьому належало говорити "благочинно, чемно, ввічливо". Прищеплювалася думка про працьовитість, під яким малося на увазі виконання службових обов'язків, навчання грамоті, танців, верховій їзді і всьому, що пристойно дворянину.

"Юності чесне зерцало" наставляє правилами поведінки не тільки в сім'ї, але і в суспільстві: приділялася увага навіть дрібниці: ходою і поставу молодого людини, вміння правильно поводитися за столом.

Прикінцеві сторінки "Юності чесного нагрудники" викладають правила поведінки дівчат. Якщо молодий чоловік повинен був володіти трьома чеснотами ("смиренний, привітний і ввічливий"), то дівиці їх належало мати два десятка: страх перед Богом, смиренність, працьовитість, милосердя, сором'язливість, ощадливість, цнотливість, вірність, мовчазність, охайність і т. д. У дівчат цінувалося вміння червоніти, що вважалося показником моральної чистоти і цнотливості.

Іншим керівництвом для виховання дітей служило твір Ф. Прокоповича "Перше вчення отрокам". Автор виходив із думки, що моральні основи людини закладаються в отроческом віці: "який хто отрок є, такий і чоловік буде". Звідси обов'язок батьків наставляти дітей "від младих нігтів у страх божий, благочесті і добронравии". Обов'язок батьків полягала в турботах про освіту дітей, щоб вони в майбутньому у відповідності зі своїми здібностями і схильностями могли забезпечити себе матеріально.

Змінилося уявлення про дворянське дозвіллі. Була введена нова форма публічного спілкування - асамблея. На відміну від звичаїв попереднього сторіччя, коли чоловіків брали окремо від жінок, асамблеї були зборами, в яких жінки брали на рівних з чоловіками. Тим самим жінці - затворнице терема була надана можливість з'являтися в публічному місці: скасовувався поцілунковий обряд і роздільне застілля чоловічого та жіночого товариства. Втім, навіть у Меншикова дружина і діти сідали за спільний стіл в порядку винятку.

Асамблеї ламали старий звичай, обумовлений местническими традиціями, - па них поряд зі знаттю були присутні рядові дворяни, багаті купці і навіть корабельні майстри. По ідеї на асамблеях мали панувати веселощі і невимушеність: ділові розмови могли чергуватися з танцями та іграми. "Господар, - написано в указі, - не повинен зустрічати гостей ні, ні проводжати, ні подчивать". Його обов'язок полягав у забезпеченні гостей напоями для втамування спраги, тютюном і курильними трубками, столами для гри в шахи, а також просторою кімнатою для танців.

Сучасники відзначили, що на асамблеях на перших порах гості перебували в полоні нудьги і скутості: дами сиділи і мовчки витріщалися один на одного, не клеїлася світський розмову і у чоловіків.

Змінився характер публічних святкувань. До перетворень вони носили церковний характер: перемоги на театрі війни відзначали дзвоном, хресним ходом, молебнем. При Петрі такі святкування придбали світський характер: вони супроводжувалися урочистою ходою переможців через тріумфальні арки, гарматною пальбою, феєрверками. Перше святкування було влаштовано 30 вересня 1696 р. з нагоди оволодіння Азовом.

Північна війна давала багато приводів для такого роду свят: 1 січня 1704 р. зазначалося оволодіння Нотебургом і Ниеншанцем, в тому ж році святкували взяття Нарви; Лісова, Полтава, Гангут, Грен гам і менш значні перемоги неодмінно відзначалися парадним ходом війська, демонстрацією полонених і трофеїв, барвистими феєрверками. Сучасник вважав, що на оволодіння прибалтійськими фортецями було витрачено менше пороху, ніж на святкування, присвячені цим подіям. Особливо пишно й урочисто відзначалося висновок Ніштадського миру. Маскарад в Петербурзі з цієї нагоди тривав кілька тижнів, у ньому брало участь понад 1000 масок. Взимку свята були перенесені в стару столицю, де засніженими вулицями рухалися поставлені па сани макети кораблів, на палубах яких розміщувалися учасники маскараду в масках і спеціальних костюмах. Публічними урочистостями відзначалися спуски на воду кораблів, а також події в житті членів царської сім'ї.

Перебудовуючи побут дворян і городян, цар не залишив без змін і побут двору. Нововведення тут були пов'язані з всепьянейшим собором. Подібно до того як Олексій Михайлович склав "Урядник шляху", так Петро розробив докладний "Статут всепьянейшего собору". У ньому були перераховані всі чини, що входили до його складу, обов'язки кожного з них, церемонія прийому нових членів, правила поведінки і т. д. В собор приймалися п'яниці й ненажери з потворними фізіономіями. Більшу частину року соборці проводили в келіях, поклоняючись Бахусу. З келій п'яні компанії виповзали в дні маскарадів і святок. Тоді до них приєднувалися цар та його оточення, кількість учасників сягала 200 осіб, і це збіговисько в санях, запряжених свинями, ведмедями, козлами, відправлялося славити бояр та багатих купців. Непроханих гостей господар повинен був пригощати і обдаровувати.

Деякі вчені в діяльності собору намагаються виявити глибокий зміст, що виражається в пародіюванні ієрархії спочатку католицької, а після смерті останнього патріарха Адріана в 1700 р. - православної церкви, то надають собору повчально-виховне значення - всі повинні були бачити, яким огидно-стає потворним п'яний чоловік. Думається, що, так сказати, ідейний сенс в цьому дикому розгул був відсутній, це була данина варварству і низьким культурним запитам соборян і самого царя.

В результаті перетворень побут зазнав істотні зміни. Однак вони охопили тонкий прошарок верхів феодального суспільства: дворян, чиновників, населення двох столиць і частково провінційних міст. В товщу сільського населення нововведення або не проникли зовсім, або пробивали собі дорогу з великими труднощами: селяни і селянки продовжували носити ту ж полотняну одежу влітку і сіряки з сермяжного сукна взимку, користувалися сиром'ятної шкірою для виготовлення взуття та грубо выделанными овчинами, чоловіки не розлучалися з бородою. Незмінним залишався і денний раціон селянської і посадской сім'ї. Якщо за обіднім столом столичного дворянина все частіше з'являлися різного роду прянощі і заморські напої, то головними продуктами харчування селян і більшої частини городян залишалися хліб, юшка з борошна, квас, а також вівсяна і ячмінна каші. Широко використовувалися овочі: свіжа і квашена капуста, свіжі та солоні огірки, ріпа та ін М'ясо в раціоні трудового населення займало досить скромне місце, причому джерелом його був не велика рогата худоба, а вівці і свині.

Отже, реформами побуту були охоплені верхи феодального суспільства: приналежність до пануючого стану можна було без праці визначити за зовнішнім виглядом людини, його одязі, відсутності вусів і бороди, а також за манерами поведінки. Втім, не всі нововведення негайно впроваджувалися і серед верхів. Шлюби без тиску з боку батьків і пана багато десятиліть залишалися благим наміром законодавця.

Що стосується основної маси населення, його побут практично залишався незмінним.

З нововведеннями в побуті при Петрові Великому відомий публіцист та історик другої половини XVIII в. кн. М. М. Щербатов пов'язував пошкодження вдач у Росії. XVII століття уявлялося йому ідеальним, воно приваблювало його патерналізмом: і пан і його селянин їли практично одну і ту ж їжу, одягалися в одяг, виготовлені з однакового матеріалу, користувалися майже однаковими колымагами і т. д.

Все змінилося за Петра. Обличчя пана позбавили рослинності, вирядили в сукні іноземного крою, в той час як селянина залишили з бородою і в старомосковської одязі. Простолюдин вживав просту їжу і напої, здобуті у власному господарстві, а на столі пана з'явилися заморські страви та вина. Замість колимаги пан став користуватися розкішними каретами, привезеними з-за кордону. Немудрящі столи і лавки були замінені виробами заморської роботи, розкішними кріслами, замість домотканого сукна барі стали користуватися привізними.

Заморські дивини коштували великих грошей, поміщик прагнув добути їх у селян, збільшуючи розмір стягнутих повинностей, що руйнувало патріархальні відносини, що існували між паном і його кріпаком. Але ніщо так не вплинуло в гіршу сторону на звичаї, як введення асамблей. З виходом жінок з терема на асамблеї Щербатов пов'язував розпуста при дворі і руйнівну тягу представниць прекрасної статі до розкоші: дами стали змагатися в багатих нарядах і дорогих прикрасах, які коштували великих грошей. Чоловіки, дістаючи їх, пускалися у всі тяжкі: або проматывали стану, або стали вимагати хабарі і займатися казнокрадством. Ці вади, які вразили спочатку двір, поширилися серед вельмож і столичного дворянства.

Частка істини і памфлеті Щербатова є, але автора слід дорікнути в тому, що зображена ним ідилічна картина побуту і звичаїв XVII ст. далека від дійсності і різке протиставлення побуту допетровської Русі часу Петра Великого неправомірно. Карети, крісла і стільці іноземній роботи, заморські напої з'явилися в дворянському побуті до Петра. Витоки хабарництва і казнокрадства треба шукати в системі годувань, сформованою ще у XVI ст. вчиняли розпусту і раніше, до асамблей: відомо, наприклад, що царівна Софія знехтувала самітницького життям в теремі і мала принаймні двох фаворитів, а дружина брата Петра Івана Олексійовича народила трьох дочок не від хворобливого чоловіка.

Безсумнівно, однак, що при Петрі нововведень з'явилося значно більше і вони дива доступні широкому колу дворянства і міського населення. Втім, деякі новації, наприклад європейська одяг, незважаючи на наполегливі і суворі заходи царя, впроваджувалися повільно, зустрічали опір. У 1708 р. в Москві були розкидані листи, в яких невідомий автор сповіщав царя про ігнорування знаттю указу про російською плаття: "Як ти прийдеш до Москві - і при тобі ходять в німецькому сукню, а без тебе все боярські дружини ходять в російській плаття і по церквах їздять в тілогрійках..."

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Нововведення в побуті
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси