Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Спадкове право зарубіжних країн

Значення і природа спадкового права

Знання зарубіжного спадкового права цілком і повністю обумовлюється практичними потребами. З року в рік Ін'юрколегія розшукує по спадкових справах родичів померлих за кордоном спадкодавців, які проживали у Фінляндії, США, Іспанії, ФРН, Австралії та багатьох інших країнах.

Деякі громадяни, звертаючись до Инюрколлегию за допомогою в отриманні закордонного спадщини, дбають не тільки про своїх власних, а й суспільних інтересах.

Наприклад, в 1958 р. в Инюрколлегию надійшла заява мешканки Москви О. Ш.-Ч. і се сина С. Ш. Вони, зокрема, писали: "Питання, яке ми піднімаємо, вимагає з'ясування, так як мова йде про значні грошові суми, які можна було б реалізувати. Ми маємо на увазі так зване спадщину гетьмана Полуботка. Нам відомо, що до революції р. Стародубс колишньої Чернігівської губернії відбувся з'їзд спадкоємців гетьмана, на який була запрошена Інна Никадровна Ш. (наша мати і баба), що працювала в той час земським лікарем у Полтавській губернії... Якщо ви знайдете потрібне розслідувати цю справу, то ми готові зробити все, що від нас залежить, щоб звернути мертвий грошовий вантаж на потреби держави".

Як з'ясувалося, згідно з легендою ще в 1720 р. в контору Ост-Індської компанії, що була в ту пору найбільшим банком Англії, на ім'я гетьмана Павла Полуботка була внесена на зберігання значна сума золотом. Банк зобов'язався виплачувати за вкладом чотири відсотки річних. Гроші були покладені па невизначений термін до запитання їх або самим Павлом Полуботком (1660 р. народження, прибегнувшем до переправи свого золота в Англію, нібито з побоювання перед можливим арештом з боку царя Петра I), або особами, призначеними їм, або, в крайньому випадку, спадкоємцями зазначених осіб. Було також обумовлено, що на вклад не поширюється положення про "конфіскацію за давністю". До початку 80-х рр. минулого століття (якщо дотримуватися умови процентного зростання, про яких говорить переказ) утворилася б сума, яку навіть важко уявити, - трильйон (!) фунтів стерлінгів (по 300 тис. на кожного жителя нинішньої України).

За своєю природою спадкове право тісно пов'язане не тільки з сімейним правом, але і, перш за все, з правом приватної власності. За словами К. Маркса, "закони про спадкування є... юридичним висновком з існуючої економічної організації суспільства, яка заснована на приватній власності на засоби виробництва, тобто на землю, сировину, машини та ін.". Тим самим підкреслюється прямий зв'язок спадкового права з правом приватної власності, що функціонує на стику останнього з сімейним правом. Звичайно, при спадкуванні за заповітом коло спадкоємців можуть входити і неродственники померлого. Крім того, за спадків)' переходять не тільки речі, але і виняткові права на результати інтелектуальної творчості. Деякі вчені пов'язують спадкування, наприклад, авторських прав з виникненням теорії інтелектуальної власності у XVIII ст. 1 Тим не менш спадкові правовідносини виникають головним чином між суб'єктами, пов'язаними родинними узами, і з приводу тілесних об'єктів, що належать наследодателям па право приватної власності.

Особливості спадкування у країнах загального права

У всіх зарубіжних країнах застосовуються два порядки спадкування: за законом і за заповітом. Разом з тим у порядку спадкування як за законом, так і за заповітом в країнах континентальної Європи і в країнах загального права є істотні відмінності. По-перше, в країнах загального права спадкове майно переходить до спадкоємців не безпосередньо, а через так званого особистого представника. Він зазвичай призначається судом із числа зацікавлених осіб і називається адміністратор (Administrator). У разі якщо розпорядник спадщини вказується самим спадкодавцем у заповіті, він затверджується судом і іменується виконавцем (Executor)'.

Особистий представник визначає обсяг спадкового майна ("спадкову масу"), керує їм в режимі довірчого власника, задовольняє претензії кредиторів спадкодавця, веде інші його справи, тобто в цілому здійснює своєрідну "ліквідацію майна спадкодавця" і лише потім розподіляє спадщину між спадкоємцями, представляє на вимогу суду звіт про виконані дії та відшкодовує шкоду, заподіяну його недозволеними діями спадкоємців або кредиторам спадкодавця.

По-друге, в країнах загального права має місце привілейоване становище пережив чоловіка як спадкоємця.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
СПАДКОВЕ ПРАВО
ПОНЯТТЯ, ДЖЕРЕЛА І СИСТЕМА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
СПАДКОВЕ ПРАВО
Спадкове право
Міжнародне спадкове право
Спадкування за законом в країнах континентальної Європи
НЕОБХІДНЕ СПАДКУВАННЯ
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси