Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міжнародні торгово-економічні зв'язки Великобританії

Зовнішня торгівля країни

Великобританія - країна з сильно інтернаціоналізованої економікою, з великими міжнародними зв'язками у всьому світі. Її експорт товарів і послуг складає понад 32% ВВП, імпорт дещо перевищує 33%. На неї припадає близько 5% всієї світової торгівлі. Порівняно з країнами Євросоюзу (крім малих країн Європи) показники Великобританії є найвищими: наприклад, у Німеччині - 30% ВВП, Франції - 27%, Італії - 4%, Іспанії - по 4%. В останні десятиліття повністю змінилася існувала протягом століть історична залежність торгівлі Великобританії з країнами, що розвиваються (частка торгівлі в країни, що розвиваються зменшилася з 37% у 1955 р. до 11% в 2009 р.); зменшилися (за об'ємом) і торговельні зв'язки з формальними домініонами Великобританії - Австралією, Новою Зеландією і Канадою, - на користь торгівлі з США, Японією, Китаєм і особливо з країнами - членами ЄС (близько 60% всієї британської торгівлі припадає на країни Євросоюзу).

Товарна структура британської торгівлі також змінилася радикально. У 1950-х рр. Великобританія була по суті імпортером сировини (77% імпорту в 1955 р. припадало на продовольство, сировинні (первинні) матеріали та нафту) і експортером готових товарів і виробів (80% сукупного експорту). Хоча країна і залишається експортером готових товарів і виробів, але їх структура серйозно змінилася в зв'язку з таким новим фактором, що зробив величезний вплив на економіку, як розробка нафти Північного моря. Ця обставина справила значний вплив на видимий торговий баланс головним чином через перетворення нафтової торгового дефіциту в розмірі 4 млрд ф. ст. в середині 1970-х рр. надлишок, тобто активний торговельний баланс у розмірі 8 млрд ф. ст. в 1985 р. Нафтової надлишок з тих пір суттєво зменшився, але тим не менше сам фактор нафти, що видобувається для національної промисловості загального споживання, справляє істотний вплив на економічне становище країни.

У британській торгівлі промисловими товарами також відбулися суттєві зміни. Частка готових товарів і напівфабрикатів у сукупному експорті залишилась на рівні 1955 р. - трохи вище 80%, але частка цих товарів у імпорті збільшилася від 23 до 85% в 2008 і 2009 рр. Для британської торгівлі нині характерний в основному обмін промисловими товарами і послугами з іншими передовими промисловими країнами, у той час як традиційні (колоніальні) товари з PC припадає менше 6% всього імпорту. Таким чином, економіка стала більш вразлива щодо іноземної конкуренції, ніж у попередні десятиліття, що пов'язано з іншою головною тенденцією - поступовим зникненням виробничого надлишку. Масивне активне сальдо торгового балансу 1950-х рр. поступово знижувався і зникло вже у 1980-х рр. Знизилися в цілому міжнародні торгові позиції Англії - з 17% світового експорту промислової продукції в 1960 р. до менш ніж 5% в 2009 р.; в кінці десятиліття XXI ст. британська частка експорту вже менше, ніж у Німеччині (8%) і Франції (7%).

Міжнародний рух капіталу

Ми раніше розглядали питання, пов'язане з привабливістю Англії для іноземних ПІІ. Зовнішні потоки портфельних інвестицій британських резидентів різко збільшилися у 1980-1990-х рр. і в 2001-2008 рр. Обсяг прямих іноземних інвестицій також суттєво зріс (з 5 млрд ф. ст. в 1983 р. до 65 млрд ф. ст. в 2009 р.). Це сприяло значному збільшенню запасів закордонних активів, які перебувають у власності компаній Великобританії, які за обсягом займають друге місце в світі після США. У період світової економічної кризи, як не дивно, приплив іноземних інвестицій в Англію лише сповільнилося і поновився досить інтенсивно в перші місяці 2010 р.

Відповідно до своєї традиційної міжнародної роллю банкіра Великобританія є чистим позичальником у короткостроковому періоді і чистим кредитором у довгостроковому періоді. Довгострокове кредитування здійснюється переважно у формі портфельних і прямих інвестицій, обсяги яких стійко збільшилися за останні десятиліття. Це дозволило Великобританії управляти дефіцитом поточного рахунку, не збільшуючи обсяг чистого іноземної заборгованості. Однак необхідно відзначити, що чисті потоки (інвестицій) незначні відносно валового руху капіталу, що призводить до вразливості британського платіжного балансу щодо спекулятивних грошових операцій і викликає необхідність встановлення більшого розміру процентної ставки і гнучкості обмінного курсу фунта стерлінгів порівняно з країнами, які не виконують цю унікальну роль на міжнародних грошових ринках. Досить складним є і взаємодія фунта стерлінгів до євро, оскільки фінансово-економічні зв'язки Великобританії з Євросоюзом надзвичайно тісні. Минулі роки показали, що британський фунт стерлінгів - досить стійка валюта, яка виконує частково функції світової резервної валюти і має свої стабільні пиши в світовій валютній системі.

Велика британія та європейська інтеграція

Великобританія вступила в Європейське економічне співтовариство у 1972-1973 рр., вийшовши з європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) - іншої європейської інтеграційної угруповання, засновницею якої вона сама і була. Відносини з ЄС у Великобританії на всіх етапах були складними, а часом - конфліктними. Питання єдиної сільськогосподарської і промислової політики, регіональних програм, відрахувань у фонди ЄС, відносин з колишніми колоніями та ін - всі ці аспекти викликали протиріччя між Великобританією та Європейським союзом. Тому відмова від вступу в єврозону і збереження фунта стерлінгів не викликали в Європі особливого розчарування і тривоги, а сприймалися як щось цілком закономірне у відносинах з Великобританією. При цьому суперечливе ставлення країни до європейської інтеграції було властиве обом головним партій Великобританії - консервативної і лейбористської, а нині - і ліберальної, ділить владу з консерваторами. Це - відображення суперечливого ставлення самих британців до об'єднаної Європи. З одного боку, в британському суспільстві збереглася давня тенденція відокремлення від Європи на користь міцних зв'язків зі всім світом і всіма континентами, які, об'єднані світової колоніальної метрополії, психологічно сприймалися, можливо, ближче, ніж, наприклад, ненависна Франція в епоху Бонапарта і частково - генерала Шарля де Голля. У цьому ж напрямку діють і давні особливі відносини з Америкою, яка порівняно з Європою залишається для британців близькою і відносинами з якою жителі Альбіону дорожать.

З іншого боку, в політичних і ділових колах існує розуміння того, що в століття глобалізації і створення різних економічних альянсів з відносно замкнутими торговими регіонами неможливо займати зовсім ізоляціоністські позиції, залишаючись в стороні від відцентрових тенденцій на європейському континенті. При цьому зрозуміло, що обидві ці тенденції представлені в трьох домінуючих британських партіях, хоча і на різному представницькому рівні. Тому невірно стверджувати, як це часом доводиться читати навіть в серйозних дослідженнях, що, нібито, консерватори - прибічники відокремлення від Європи, в той час як лейбористи і ліберали - інтегратори, або навпаки. І перші, і другі, і треті представлені в обох цих тенденціях. Ці тенденції - суть відбиття економічної ситуації в країні: широко поширені уявлення про те, що разом з об'єднаною Європою легше долати економічні та інші проблеми, дають додаткові імпульси прихильникам більш тісного союзу з ЄС. Однак більшість британців згодні і з тією ідеєю, що, погоджуючись на тісний континентальну інтеграцію, країні необхідно збереження достатньої самостійності. Звідси - солідарність більшості населення із збереженням фунта стерлінгів, а також небажання погодитися з єдиною європейською Конституцією, в той час коли сама Великобританія непогано обходиться без такої, покладаючись на детально розроблену систему конституційних актів і чудово діючу, реально самостійну судову владу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Міжнародні торгово-економічні зв'язки
Міжнародні торгово-економічні зв'язки США
Міжнародні торгово-економічні зв'язки Китаю
Зовнішня торгівля та торгова політика
Внутрішня і зовнішня торгівля
Транспорт, внутрішня і зовнішня торгівля, фінанси
Форми міжнародного руху капіталів
Міжнародний рух товарів
Рух капіталу
МІЖНАРОДНІ ІНТЕГРАЦІЇ: ФОРМИ, ТИПИ, ПРОТИРІЧЧЯ
Європейські інтеграції
Американський "парасольку" над європейською інтеграцією
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси