Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Епіцентр та поширення

Епіцентром натуралізму стала Франція. Звідси цей напрям поширився в Німеччині.

Тут воно було теоретично обґрунтовано та художньо втілено Ст. Бельше, К. Брейбтреем, А. Хольцем; поширенню натуралізму сприяла критична діяльність братів Р. і Ю. Харт. Вплинув натуралізм на творчість Р. Гауптмана і Р. Конрада. Золя і брати Гонкур вплинули на формування натуралістичних шкіл в Берліні та Мюнхені. Саме в Німеччині особливо повно проявився вплив натуралізму, концентруючись в літературних школах Берліна і Мюнхена, де в дусі цього напряму творили Конрад, Холь, Шлаф, брати Харт і Бельше, драматург Гауптман. Вони стали значущими представником німецького натуралізму.

Вплив натуралізму проявилося у творах Р. Ібсена, А. Стріндберга, А. Чехова, Л. Толстого, М. Горького, а в США - у творчості Драйзера Т., Ф. Норріса і С. Крейна.

В Англії до натуралізму належали Дж. Мур, Дж. Гиссинг, А. Мориссон.

В літературі США натуралізм проявився в соціально орієнтованих творах С. Крейна, Ф. Норріса ("Відповідальність романіста", 1903). Примикав до натуралізму деякими сторонами своєї творчості і Т. Драйзер.

Натуралізм вплинув на американський риджионализм (від англ. regional - місний) і став його складовим компонентом. Риджионализм поєднав у собі естетичні принципи натуралізму з принципами примітивізму і став художньою течією в мистецтві США 1920-1940 рр. (художники Т. X. Бентон, Дж. Ст. Керрі). Риджионалисты стверджували ідеї американського ізоляціонізму і американської національної винятковості і самобутності. Головна мета художників цього течії - зображення "справжньої" Америки; їх темами стали американські пейзажі, сцени з життя фермерів, події, про які оповідає фольклор, епізоди американської історії. Особливо повно принципи американського натуралізму проявилися в живописі Гранта Вуда (1892 - 1942). Він все життя провів в штаті Айова. Головна тема картин Вуда - життя простих американських фермерів.

Для бельгійського натуралізму характерно творчість К. Лемонье. Певний вплив зробив натуралізм на творчість скандинавських письменників (Р. Ібсена і К. Гамсуна).

В Іспанії натуралізм визначив творчість письменниці Эмилини Пардо Басан, а також творчість письменника і літературного критика, члена Іспанської академії А. Паласіо Вальдеса (1853 - 1938), в романах "Хосе", "Піна", "Риверита" малював грубість і жорстокість народних звичаїв і жадібність елітарних верств суспільства.

Течії натуралізму. Види мистецтва В південній Італії В кінці XIX - початку XX ст. одержала розвиток протягом натуралізму - веризм (від лат. - істинний, правдивий). Він проявився у творчості Дж. Верги, Л. Капуаны, Д. Чамполи. А. Луїджі Піранделло пише свою прозу (оповідання зі збірки "Любов без любові" і роман "Відкинута"); у 1904 р. він публікує роман "Покійний Маттіа Паскаль". Цей роман в Італії залишився непоміченим, але викликав інтерес у Франції та Німеччині.

Головним видом мистецтва, в якому сформувався і розвинувся натуралізм як художній напрям, була література. Однак натуралістичні принципи творчості проявили себе і в живописі, і в театральному мистецтві.

Література

Для натуралістів художній твір - "людський документ" та сфера концептуального гуманітарного експерименту. Так, в "природної і соціальної історії" сім'ї Ругон-Маккаров Золя розкриває роль спадковості в житті людини. У романі "Гроші" родоначальник натуралізму показав французького ділка - його енергію, наполегливість, ощадливість, поєднуються з готовністю на все заради успіху і з аморализмом.

У своїх романах Золя зіставляв нові республіканські порядки з недавнім імперським минулим і розкривав принципова спорідненість між двома режимами

Золя вважав, що сама природа людини зближує його зі звіром ("Людина-звір"). Однак поступово Золя все менш і менш схильний бачити провідну роль спадковості у формуванні особистості, і біологічний детермінізм у романах письменника поступово перестає бути універсальним ключем до розуміння людини ("Черево Парижа"). Заслугою натуралізму стало введення в художню реальність, яка створюється у творах образів "економічних організмів-гігантів" (термін Поля Лафарга) - універсальних магазинів, шахт, бірж, залізниць - та опис механізмів їх економічної життєдіяльності.

Натуралізм проявив неабиякий інтерес до простим, звичайним явищам життя, раніше майже не привертавшим увагу уваги письменників: до функціонування селянського господарства, шахти, пральні, ринку, до зображення соціального дна, публічного будинку, соціально невлаштованих людей. Так, у романах Е. Золя читач знаходить і своєрідну сімейну хроніку ("Жерміналь"), і сімейну історію пралі та покрівельника ("Пастка"), оповідання про трудах і днях селянина ("Земля"), а у Гюїсманса - розповідь про повсякденні турботи повії ("Марта"). Брати Гонкур ("Жермини Ласерте", 1865) аналітично досліджували жалюгідну життя дівчини-служниці і передавали перипетії її любові до сина крамаря.

Золя у своїх творах розкриває влада середовища над людиною, своєрідний "товарний фетишизм", панування матеріального над духовним. A. B. Луначарський з приводу цієї особливості романів Золя говорив, що в натуралізмі речі ліплять людей. Натуралісти зосереджували свою творчу увагу на темних і навіть патологічних сторонах життя.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Епіцентр та поширення
Епіцентр та поширення
Епіцентр та поширення
Класифікація на підставі способу розповсюдження реклами
Поширення забруднень в атмосфері і в приземному шарі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси