Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мезоліт

Саме в цей час льодовик відступив на північ. Настала, як кажуть геологи, сучасна епоха. Тварини, пристосовані до холодного клімату, вимерли. Певну роль у зникненні цих тварин зіграли і люди, що успішно на них полювали.

Для виготовлення кам'яних знарядь праці використовувалися шліфування, пиляння, свердління; досягла розквіту техніка віджимною ретуші. Кам'яні знаряддя (мотики, зернотерки, ступки, леза для серпів, ножів, кинджали) виготовлялися з кременю, важко оброблюваних порід каменю типу напівдорогоцінного нефриту, жадеида та ін. Голки, шила, ложки робили з кістки.

При обробці каменю отримала розвиток микролитическая техніка (мініатюрні знаряддя праці з каменю правильної геометричної форми): рубаючі знаряддя типу сокир і тесел, палиці, різці, проколки. Наконечники і леза ножів, списів, гарпунів робилися у вигляді вкладишів з тонких крем'яних платівок. Для обробки дерева використовувався кам'яна сокира.

Одним з найважливіших досягнень цієї епохи став лук - зброя для далекого бою. Люди навчилися робити пастки, сітки, загорожі й мисливські пастки. Отримала розвиток індивідуальне полювання на дрібних і середніх тварин.

Однак харчувалися люди не тільки тваринами, добутими на полюванні, але і рибою. Рибальство велося з допомогою гарпунів, острогів, верш, мереж; використовувалися довбані човни. З'явився морський звіробійний промисел. Почалося і одомашнення тварин.

Первісні громади шукали і освоювали нові джерела прожитку, прагнучи зменшити залежність від природи. Це дозволяло людям рідше переселятися з місця на місце. В епоху мезоліту була остаточно заселена Євразія. Людина все далі расселялся на північ. Він дійшов до берегів Балтики і Льодовитого океану.

Неоліт

Цей період характеризується переходом до виробничого господарства, заснованому на виробництві людиною матеріальних благ, необхідних для його життя та діяльності. У цю епоху відбулося перше громадське поділ праці на землеробський і скотоводческий, що сприяло прогресу продуктивних сил, виникнення обміну.

Перехід до землеробства з'явився прогресом у розвитку продуктивних сил. Земля вскапывалась дерев'яними палицями і мотиками; жнива проводилася серпами з крем'яними лезами; зерна розтиралися на кам'яній плиті або в зернотерке. У період неоліту люди освоїли практично всі відомі в даний час сільськогосподарські культури. Сучасні археологічні та палеоботанічні дослідження дають підставу говорити про чотирьох самостійних найбільш давніх осередках походження культурних рослин: Передня Азія, де вже в VII-VI тисячоліттях до н. е. культивувалися польові злаки - ячмінь та пшениця; басейн річки Хуанхе, де в IV-III тисячоліттях до н. е. вирощувалися китайське просо (чумиза), рис, гаолян; в V-IV тисячоліттях до н. е. в Центральній Америці почали розводити боби, перець, а до III тисячоліття - маїс (кукурудзу); у III тисячолітті до н. е. на Перуанському нагір'я вирощували перець, бавовна, боби та інші рослини.

Поступово скотарство перетворився у важливу галузь господарства. У період неоліту були одомашнені вівці, свині, кози, корови. Скотарські (пастуші) племена мешкали в степах Північної Африки, Аравії, Середньої і Центральної Азії.

В неолітичний період відбулося також і другий суспільний поділ праці. Виділення ремесла із сільського господарства сприяла індивідуалізація праці, яка привела до виникнення і розвитку приватної власності.

Першим ремеслом стало гончарне виробництво. Глиняний посуд дозволила людині значно поліпшити приготування і зберігання їжі. Гончарний горн (піч для випалу глиняних виробів) вперше з'явився на Сході. Гончарний круг відомий з IV тисячоліття до н. е .. Його поява значно підвищило продуктивність праці і дозволило поліпшити якість глиняного посуду. Розвиток отримало ткацтво. Тканини виготовлялися з лляних ниток на ткацькому верстаті.

У VI-IV тисячоліттях до н. е. на території сучасних Індії, Єгипту, Передньої Азії зародилося металургійне виробництво. Першим металом, який привернув увагу людей, була мідь. Вона поступалася в твердості каменю, але при нагріванні з неї можна було зробити голки, шила, рибальські гачки. З міді робили прикраси: намиста, підвіски, кільця, браслети.

У III тисячолітті до н. е. почали виплавляти бронзу. Незабаром вона поширилася по всьому Старому Світу, але залишалася невідомою в Америці. Спочатку, щоб добути метал, руду обпалювали на вогнищі, з часом її статі нагрівати в суміші з деревним вугіллям в плавильних печах.

Поява нової техніки, форм виробництва і способу життя, освоєння людиною нових територій і більш ефективне їх використання носили радикальний характер. Невипадково ці зміни прийнято називати "неолітичною революцією", що тривала кілька тисячоліть. Для первісної епохи такі темпи не були повільними.

Поява надлишків сільськогосподарських і ремісничих продуктів праці сприяло зародженню обміну. Всередині громади обмін здійснювався у натуральній нееквівалентної формі, у порядку зрівняльного розподілу вироблених продуктів. Але обмін між спеціалізованими общинами ставав більш регулярним. Зароджувалося товарне виробництво, формувалися ринкові відносини, хоча і в примітивній формі. Розвиток обміну стимулювало вдосконалення продуктивних сил.

З переходом до осілого життя змінилося кількість спільно проживаючих людей. Громади мисливців були невеликими - близько 20 осіб або трохи більше. Вони могли розростатися тільки при достатніх запасах їжі. Перехід до виробничого господарства сприяв помітному збільшенню розмірів громади, виникнення територіальної громади, що представляла собою постійні поселення, що налічували десятки, а то і сотні житлових будинків, культові споруди, майстерні. Житлом служили глинобитні будинки.

В IV тисячолітті до н.е. з'явилися ознаки того, що потенціал неолітичної цивілізації сходить нанівець. Кам'яні знаряддя, навіть найдосконаліші, були трудомісткі у виготовленні і недостатньо надійні. Вони не могли задовольняти різноманітні, постійно усложнявшиеся потреби людини і суспільства.

Почався перехід до чергового етапу - энеолиту (мідно-кам'яного віку). У цей період переважним матеріалом став метал - спочатку мідь, золото, потім срібло, а починаючи з I тисячоліття до н. е .. - залізо і його похідні - чавун, сталь.

Винахід і освоєння принципово нових матеріалів (бронзи), технологій (системи зрошуваного і плужного землеробства), посилення майнової нерівності, зародження приватної власності неминуче вели до виникнення класів і держави.

Руйнування первісного суспільства в різних регіонах світу відбувалося неодночасно. Різноманітними були і моделі подальшого господарського розвитку. В кінці IV тисячолітті до н. е. в Месопотамії, а потім в Єгипті почали виникати перші держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мезоліт
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Неоліт
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси