Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Грецька класика

Ще в VI ст. до н. е .. Афіни вступили в пору розквіту. В кінці століття реформами Клісфена була закріплена перемога демократії над аристократією. Афіни стали головним містом Центральної Греції, основним осередком грецької культури. Тут народилося мистецтво театру, вперше були записані грецькі поеми, влаштовувалися перші Панафинейские урочистості на честь богині Афіни. Однак не слід забувати, що афінська демократія була рабовласницькою: питання суспільного життя вирішували тільки вільні громадяни.

У першій половині V ст. до н. е .. Афіни очолювали боротьбу грецьких міст з персами. Це була не тільки боротьба за свободу і незалежність грецького народу, але й боротьба різних форм громадського світопорядку: еллінської демократії та східної деспотії, боротьба різних світоглядів. Морською битвою при Саламіні (480 до н. е..) і сухопутної при Платеях (479 до н. е..) був покладений кінець Греко-персидським війнам. Битви і перемога греків стали сюжетом безсмертної трагедії Есхіла "Перси". За півстоліття війни був організований морський союз двохсот грецьких міст на чолі з Афінами, влада яких швидко зростала. Незабаром Афінський морський союз перетворився в потужну Афінську державу.

Афінський Акрополь

Справжній розквіт Афін справедливо пов'язується з часом, коли місто очолював її перший стратег Перікл (490-429 до н. е., стратег з 444 до н. е..). Біля нього гуртувалася інтелектуальна еліта: люди мистецтва і науки (поет Софокл, архітектор Гипподам, "батько історії" Геродот), знамениті філософи того часу. На схилі Афінського акрополя в знаменитому театрі Діоніса протягом кількох століть представляли трагедії Есхіла, Софокла, Евріпіда, комедії Арістофана, які виховували почуття гідності, відповідальності греків перед співгромадянами, благородність і незалежність духу. Мистецтво греків показував, якою має бути людина: фізично і морально прекрасною, гармонійно розвиненою, і в цьому розумінні мистецтво V-IV ст. до н.е. слушно почали називати класикою, воно стало взірцем для наслідування. Історик Фукідід (ок. 454 - ок. 396/399 до н. е) писав, що афінське мистецтво дихає радістю перемоги демократії "першої перемоги європейської цивілізації над варварством". А сам Перікл у знаменитій промові сказав: "Ми розвиваємо нашу схильність до прекрасного без марнотратства і поринаємо наук не в збиток силі духу... Місто наше - школа всієї Еллади".

Рання класика. В архітектурі V ст. до н. е. розвивався той самий тип храму-периптера, переважно доричного ордера. Пропорції його стали стрункішим, гармонійнішим, придбали велику логіку, ясність і простоту. Так, число колон стало певним: по довгій стороні вдвічі більше, ніж по короткій, плюс одна (наприклад, 13:6 або 17:8). Архітектура V ст. до н. е. з'являється перед нами в гармонії з середовищем, у співмірності з людською фігурою, у синтезі зі скульптурою. У період ранньої класики - так званого " суворого стилю (490-450 до н. е..) скульптура носить перехідний характер від архаїки до класики. Це чудово видно на фронтонних групах храму Афіни Аттай на острові Егіна (ок. 490 до н. е..), знайдених на початку XIX ст. і відреставрованих датським скульптором Бертелем Торвальдсеном (1770-1844). Фігури греків і троянців, які борються за тіло Патрокла, ще статичні, в їх пластиці багато від архаїчних курсів, включаючи і "архаїчну посмішку". Інакше це вирішено в скульптурах знаменитого храму Зевса в Олімпії (470-456 до н. е..), відкритих розкопками також в XIX столітті. На східному фронтоні храму зображений міф про змаганні на колісницях царя Еномая і Пелопса, на західному - боротьба лапифов з кентаврами, в метопах представлені 12 подвигів Геракла (фрагменти скульптури знаходяться в музеї міста Олімпія). Всі фігури взаємопов'язані, об'єднані єдиним рухом і при всій суворої величі цілком життєздатні.

Образ атлета - раніше найпоширеніша тема скульптури. В образах атлетів греки прагнули втілити досконалу людську красу. Але створити її непросто: вона полягає в тому, щоб воєдино злилися доброчесність душі з відповідною красою тіла, писав давньогрецький сатирик і філософ Лукіан (ок. 120 - ок. 190). Фігура "Дельфійського візничого" з композиції, створеної близько 476 р. до н. е. невідомим майстром за бажанням одного з переможців у змаганнях на колісницях, в спадаючому складками хітоні, нагадує величну дорическую колону з канелюрами. Особа повно стриманої сили, спокою, урочистості і благородства, лінії лоба, носа, брів і губ бездоганні по малюнку. Ідеально прекрасний образ, однак, не позбавлений життєвості: в зіниці очей були вставлені кольорові камені, що пожвавлювало вираз. Фігура відлита в бронзі, що стала з цього часу улюбленим матеріалом скульпторів. Взагалі в Греції довго трималося поділ майстрів на "скульптора по бронзі" і "скульптора по мармуру".

Відомі не тільки анонімні твори V ст. до н. е. У цей час в Афінах працювали скульптори Фідій (початок V ст. до н. е. - ок. 432-431 до н. е..), Мирон (середина V ст. до н. е..) і Поліклет (друга половина V ст. до н. е..). Багато статуї їх дійшли до нас лише в римських мармурових копіях I-II ст. н. е.

Серед робіт Мирона з Элевтер найбільш відома статуя "Дискобол" (ок. 460-450 до н. е..), що зображає атлета в момент найвищої напруги перед кидком диска. Мирону першому вдалося передати в статичному мистецтві жвавість руху, внутрішнє напруження фігури. В іншому його творі - "Афіна і Марсій", виконаному для афінського акрополя, лісове істота Марсій вибирає музичний інструмент серед розкиданих біля його ніг, поруч стоїть поглядає на нього з гнівом Афіна. Обидві фігури об'єднані дією. Цікаво відзначити, що, хоча Марсій виступає тут як істота, висловлюючись сучасною мовою, негативне, лише в його неправильному особі підкреслюється відсутність досконалості, тіло ж його ідеально чудово.

Мирон. Дискобол. Рим, Національний музей

Мирон. Афіна і Марсій. Реконструкція

Висока класика. Поліклет з Аргоса працював вже в період високої класики - в середині та другій половині V ст. до н.е. Він створив той узагальнений художній образ атлета, який став нормою і зразком. Їм був написаний теоретичний трактат "Канон" (від грец. kanon - норма, правило), де скульптор точно розрахував розміри частин тіла виходячи з росту людини як одиниці вимірювання (наприклад, голова складає 1/7 до зростання, обличчя і кисть руки - 1/10, ступня - 1/6 і т. д.). Свій ідеал Поліклет висловив в стримано-потужних, спокійно-величних образах "Дорифора" (копьеносца; 450 - 440 до н. е..), "Діадумена" (атлета, увенчивающего свою голову переможною пов'язкою; ок. 420 до н. е..) і "Пораненої амазонки" (440-430 до н. е..), що призначалася для знаменитого храму Артеміди в Ефесі. Поліклет втілив у своїх статуях насамперед образ ідеального свободнорожденного громадянина поліса-міста-держави Афін. Працював він в основному в бронзі, але до нас дійшли лише, як і від Мирона, мармурові римські копії.

Поліклет. Дорифор. Копія. Неаполь, Національний музей

Третім найбільшим скульптором V ст. до н. е. був вже згаданий афінянин Фідій, втілив той цілісний художній стиль високої класики, який вражає знайденим співвідношенням раціонального та емоційного, статики і динаміки, почуттям рівноваги і спокою.

У 480-479 рр. до н.е. перси захопили і розграбували Афіни і основні святилища на Акрополі. Серед руїн священного храму Фідій створив семиметрову бронзову статую Афіни-войовниці, Афіни Промахос (ок. 460 до н. е..), зі списом і щитом в руках, як символ відродження міста, його мощі і непримиренності до ворогів. Як і всі наступні роботи Фідія, статуя загинула (вона була знищена хрестоносцями в Константинополі в XIII ст.).

Фідій працював у різних техніках. Близько 448 р. до н. е. він виконав 13-метрову статую Зевса Олімпійського для храму Зевса в Олімпії в так званій хрисоэлефантинной техніці: обличчя, руки і тіло бога були викладені пластинками слонової кістки на дерев'яній основі, очі инкрустировались дорогоцінним камінням, плащ, сандалі, оливкові гілки на голові, волосся, борода були з золота. Зевс сидів на троні, тримаючи в руках скіпетр і фігуру богині перемоги. Скульптура користувалася величезною славою, але і вона загинула в V ст. н. е.

З 449 р. до н. е. почалася реконструкція Афінського Акрополя, та Фідій став впровадником задуму Перікла, підтриманого усіма афінянами. Це був період розквіту грецької демократії, реконструкції Акрополя бачили вираз ідеї общеэллинского єдності. Більше 15 років свєму житті Фідій Акрополю віддав і створив безсмертний пам'ятник, в якому архітектура і скульптура виступають у нерозривній єдності. Здійснюючи загальний нагляд за будівництвом, він з учнями виконав скульптури головного храму Акрополя Парфенона.

Спочатку раз на рік, а пізніше - раз на чотири роки по священній дорозі від Афін до Акрополя тяглося процесію з дарами богині Афіні і з одягом для неї - пеплосом, котрий ткали найкращі афінські дівчата; починалися так звані Панафинейские свята на честь богині - покровительки міста. Процесія проходила через парадний вхід на пагорб - Пропілеї (архітектор Мнесикл; 437-432 до н. е..), що складається з іонічної колонади між двома доричними портиками, і далі на площу Акрополя. Праворуч від Пропілей на виступі скелі Акрополя, на високому постаменті стояв храм Ніке (архітектор Калликрат; 443-421 до н. е..), іонічного ордера, з дерев'яною скульптурою богині Ніке Аптерос (Безкрилої) всередині. Це рідкісне зображення безкрилої перемоги: у поетичній уяві греків богиня перемоги малювалася мінливою, легко перелетающей від одного до іншого, і тому найчастіше її зображали крилатою.

Графічна реконструкція Акрополя в Афінах

Процесія прямувала від входу до центрального храму Акрополя - Парфенону (архітектори Іктін і Калликрат; 447-438 до н. е..). Парфенон - периптер (70 х 31 м), оточений сорока шістьма колонами висотою 10 м, по вісім на портиках і з 17 на довгих сторонах. У Парфеноні поєднані риси доричного (колони) і іонічного (фриз основного об'єму будівлі - так званий зофором) ордерів. Пентелийский мармур його колон, червоний і синій кольори фронтонів і метоп, делікатно введена позолота повідомляли храму святковість. Почуття пропорцій, домірність всіх частин, точність у розрахунках роблять Парфенон досконалим твором мистецтва. Це творіння, близьке і зрозуміле людині, відповідне йому викликає не тільки захоплення пам'ятником, але і почуття впевненості в людських силах, можливостях і талант.

Калликрат. Храм Ніке Аптерос біля входу в Афінський Акрополь

Ніка, розв'язуюча сандалю. Рельєф балюстради храму Ніке Аптерос. Афіни, Музей Акрополя

Іктін і Калликрат. Парфенон

Всередині Парфенона (у східній його частині, бо він був поділений на дві половини) стояла створена Фідієм 13-метрова статуя Афіни Парфенос, Афіни-Діви (447-438 до н. е..), виконана в хрисоэлефантинной техніці. Афіна представлена в убранні із зображеними на ньому сфінксом і крилатими кіньми. Правою рукою вона спиралася на колону, тримаючи двометрову крилату богиню Ніке, в лівій руці у Афіни був щит. Поруч зі щитом Фідій умістив зображення величезного священного змія. Обличчя Афіни, руки, маска медузи Горгони на грудях були виконані зі слонової кістки, очі - з коштовного каміння, вбрання і зброя - із золота. Такою її описав у стародавньому путівнику Павсаній (II ст.).

Мистецтво греків було поліхромно, святково, ошатно. Багатофігурні рельєфні композиції на фронтонах і в метопах храму виступали завжди на кольоровому, синьому або червоному тлі, подкрашивались або золотились капітелі колон. По викладеному синіми теракотовими плитками стелі Парфенона були розкидані золоті зірки. Фронтони і 92 метопи Парфенона були прикрашені рельєфами, виконаними Фідієм і його учнями, а також художниками старшого покоління. Скульптури Парфенона в ясних і логічних образах, з глибокою поетичністю і емоційністю славили богиню Афіну. На східному (краще зберігся) фронтоні Парфенону Фідій зобразив "Народження Афіни з голови Зевса", західного - Суперечка Афіни і Посейдона за володіння Аттикою", в метопах східної сторони - сцени битви богів з гігантами, північної - падіння Трої, південній - боротьбу греків з кентаврами, західної - битву греків з амазонками. Фидию, безсумнівно, належав загальний задум; можливо, він виконував малюнки, по яких висікали зображення, і глиняні моделі, але багато створив у матеріалі він сам, йому, найімовірніше, належить і остаточна обробка. Скульптуру Парфенона можна з повним правом вважати геніальним творінням Фідія.

Історія Парфенона і його скульптурного оздоблення сповнена трагічності. У Середні століття Парфенон був перетворений у християнську церкву, потім використовувавсь турками як пороховий склад. У XVII ст. при облозі Акрополя венеціанцями у Парфенон влучило ядро, і він був зруйнований. Багато скульптури загинули. Більшість із збережених рельєфів в даний час зберігається в Британському музеї в Лондоні.

Фідій передав у міфах живе почуття віри в торжество людського розуму, сила краси, перемогу греків над варварами-персами і над стихійними силами природи. Ідеальна краса, глибока людяність богів і богинь, їм зображених: прекрасного Діоніса, Афродіти, яка відпочиває на колінах своєї матері Діони, богинь долі Мойр та інших, - не тільки радували око, але і вселяли впевненість у сучасників, підносили їх над буденним життям. У цьому було величезне виховне значення мистецтва Фідія.

Фідій та його учні. Мойри. Скульптури з східного фронтону Парфенона. Лондон, Британський музей

Серед міфологічних сюжетів були і сієни, безпосередньо відображають сучасне життя Афін: на рельєфному фризі - зофоре, що проходить за колонами по стінах наоса Парфенона (160 м довжини, 1 м висоти), Фідій зобразив панафинейское свято: колісниці змагаються у спритності, скачуть на конях юнаків; дівчат, що несуть дари богині; музикантів; жертовних тварин. Вже сучасники говорили про невичерпною фантазії Фідія, а пізніше дослідники підрахували, що на фризі зображено 365 людських фігур і 227 фігур тварин, при цьому жодного разу не повторюється пластику рухів. Смерть Фідія, а потім і Перікла збіглася з кінцем високої класики, естетичний ідеал якої виражений у словах Перікла: "Ми любимо прекрасне, поєднане з простотою, і мудрість без зніженості".

Останньою спорудою Акрополя був храм, присвячений Афіні і Посейдона і якомусь цареві Ерехтею - так званий Ерехтейон (421-406 до н. е..). Храм має одну конструктивну особливість: підкоряючись рельєфу місцевості, архітектори повинні були його східну частину зробити на три метри вище західної. На одному з трьох портиків храму підтримують антаблемент замість іонічних колон жіночі фігури - каріатиди.

Ерехтейон будувався у важкий для Афін час. З 431 404 р. до н. е. велася боротьба за першість між Афінською державою і Пелопоннеської союзом на чолі зі Спартою, що отримала в історії назву Пелопоннеської війни. Це була не тільки боротьба за панування на морі і на суші, але і боротьба олігархії (Спарта) і демократії (Афіни). Афіни зазнали поразки. Починалася криза грецьких полісів, криза рабовласницької демократії. Це призвело в другій половині IV ст. до н. е. до підпорядкування грецьких міст нової потужної держави - Македонії.

Архілох (?). Ерехтейон. Портик каріатид

Пізня класика. Кінець V - початок IV ст. до н. е. було періодом бурхливого духовного життя Греції, формування ідеалістичних ідей Сократа (469-399 років до н. е.) і Платона (428/427-348/347 до н. е..) у філософії, що розвивалися в боротьбі з матеріалістичною філософією Демокріта (близько 460 - близько 360 до н. е..), часом складання і нових форм грецького образотворчого мистецтва. В архітектурі пізньої класики (410-350 до н. е..) на відміну від ранньої і високої класики немає "почуття міри" (месотес), характерний для попереднього періоду, і більш за все проявляється прагнення до грандіозного, зовні прекрасного. В середині IV ст. до н. е. в Ефесі заново був побудований колись згорів храм Артеміди, шанований одним із семи чудес світла. Таким же дивом можна вважати велетенську гробницю царя Мавсола в Галікарнасі (архітектори Піфей і Сатир; 353 до н. е..), від якої і походить пізніша назва "мавзолей". Споруда завершувалася колісницею з кіньми і була прикрашена 150-метровим фризом із зображенням "Битви греків з амазонками" (Амазономахия). Мавзолей поєднав урочисту, східну пишність декору з витонченістю грецького іонічного ордера.

Скопас. Битва греків з амазонками. Фрагмент фриза Галикарнасского Мавзолею. Лондон, Британський музей

Велике місце в архітектурі IV ст. до н. е. займають громадські споруди для видовищ. Це знаменитий театр в Епідаврі (архітектор Поліклет Молодший; 360-330 до н. е..), на кам'яних лавах якого містилося 10 тисяч глядачів. Актори грали на круглій площадці - орхестре (діаметром 12 м), за орхестрою знаходилася кам'яна стіна - скене. Чудова акустика давала змогу все відмінно чути з останнього ряду, який був віддалений від орхестри на 60 м і перебував на 23 м вище неї.

У грецькій архітектурі IV ст. до н. е. з'являється згадуваний вище коринфський ордер з колонами, завершаемыми багато декорованою капітеллю у вигляді листя аканфа (прикладом може служити камерний пам'ятник Лисикрата в Афінах; 335-334 до н. е..).

У скульптурі на зміну мужності і суворості образів суворої класики приходить інтерес до душевного світу людини, і в пластиці знаходить відображення більш складна і менш прямолінійна його характеристика. Так, в єдиній дійшла до нас в оригіналі від скульптора Праксителя (ок. 390 - ок. 330 до н. е..) мармурової статуї "Гермеса з немовлям Діонісом" (статуя виконана близько 330 до н. е. і була знайдена в XIX ст. в Олімпії) майстер зобразив бога Гермеса - покровителя торгівлі і мандрівників, а також вісника богів - у вигляді прекрасного юнака, недбало облокотившегося на пень, у стані спокою і безтурботності, задумливо й ніжно глядящего на немовля Діоніса, якого він тримає на руках. На зміну мужній красі атлета V ст. до н. е. приходить краса кілька жіночна, витончена, але і більш одухотворена. На статуї Гермеса збереглися сліди стародавньої розмальовки: червоно-коричневі волосся, срібного кольору пов'язка.

Пракситель. Гермес з немовлям Діонісом. Олімпія, музей

Пракситель. Афродіта Кнідська. Римська копія

Особливою славою користувалася інша скульптура Праксителя - статуя Афродіти Книдской (середина IV ст. до н. е.). Це було перше в грецькому мистецтві зображення оголеної жіночої фігури. Статуя стояла на березі півострова Книд, і сучасники писали про справжніх прощі сюди, щоб помилуватися красою богині, яка готується увійти в воду і сбросившей одяг на вазу, що стояла поруч. На жаль, оригінал статуї Афродіти Книдской не зберігся. Героям Праксителя не чуже ліричне почуття, чітко виражене, наприклад, у його "Відпочиваючого сатирі" (ок. 340-330 до н. е..). Подібні риси розвинулися ще раніше, в пластиці учнів фидиевской школи: достатньо вказати "Афродіту в садах" Алкамена, рельєфи балюстради храму Ніке Аптерос або надгробок Гегесо невідомих майстрів. Але в образах пізньої класики це ліричне начало є сусідами з рисами душевної схвильованості, туги, смутку, задумливості, споглядальності.

Скопас. Менада. Копія. Дрезден, Альбертінум

Скульптор і архітектор Скопас, уродженець острова Парос, був сучасником Праксителя. Він брав участь у створенні рельєфного фриза для Галикарнасского мавзолею разом з Тимофієм (перша половина IV ст. до н. е..), Леохаром (середина IV ст. до н. е..) і Бриаксисом (друга половина IV ст. до н. е.).

На відміну від Праксителя Скопас продовжив традиції високої класики, створюючи образи монументально-героїчні, але від образів V ст. їх відрізняє драматичне напруження всіх духовних сил. Порив пристрасті, вираз страждання, навіть якогось трагічного надлому порушує гармонійну ясність.

Все це опосередковано виражає трагічний криза етичних і естетичних ідеалів класичної пори. У стані екстазу, в бурхливому пориві пристрасті зображена Скоиасом "Менада". Супутниця бога Діоніса показана в стрімкому танці, її голова закинена, волосся впало на плечі, тіло зігнуте, представлено в складному ракурсі, складки короткого хітона підкреслюють бурхливий рух. Гра світлотіні підсилює динаміку образу. На відміну від скульптури V ст. "Менада" Скопаса розрахована вже на огляд з усіх боків.

Третій великий скульптор цієї епохи - Лисипп (370 - 300 до н. е..). Працював він у бронзі і, якщо вірити древнім письменникам, залишив після себе півтори тисячі бронзових статуй, які до нас в оригіналі не дійшли. Лисипп використовував вже відомі сюжети і образи, але прагнув зробити їх більш життєвими, не ідеально досконалими, а характерно-виразними. Так, атлетів він показував не в момент найвищої напруги сил, а, як правило, в момент їх спаду, після змагання. Саме так представлений його "Апоксиомен", счищающий з себе пісок після спортивного бою. У нього стомлене обличчя, злиплі від поту волосся.

Чарівний Гермес, завжди швидкий і живий, теж представлений Лисиппом як би в стані крайнього стомлення, ненадовго присевшим на камінь і готовим в наступну секунду бігти далі у своїх крилатих сандалях ("Відпочиваючий Гермес"). Стомленим від подвигів зображує Лисипп і Геракла ("Відпочиваючий Геракл"). Лисипп створив свій канон пропорцій людського тіла, по якому його фігури вище і стрункіше, ніж у Поліклета (розмір голови становить 1/9 фігури).

Лисипп був багатогранним художником. Придворний скульптор Олександра Македонського, він робив гігантські багатофігурні композиції, наприклад баталію з 25 фігури вершників, статуї богів (зокрема, статую Посейдона, встановлену на Корінфському перешийку біля самого моря), портрети (не раз він зображав самого Олександра Македонського; кращий з портретів знаменитого полководця несе в собі риси майже трагічної смятенности).

Лисипп. Апоксиомен. Рим, Музей Ватикану

Лисипп. Відпочиваючий Гермес. Неаполь, Національний музей

Для мистецтва пізньої класики було характерне запровадження нових жанрів, які знайшли подальший розвиток на наступному етапі - в еллінізмі.

В блискучу епоху класики греки знали і монументальний живопис, розписуючи стіни будівель багатофігурними композиціями у техніці фрески на ті ж героїчні і міфологічні сюжети, що і в скульптурі. Час не зберіг цих робіт. Відомі лише імена майстрів: Полигнота, майстра першої половини V ст. до н. е., згадуваного в "Описі Еллади" Павсанія, користувався лише чотирма фарбами (білої, червоної, жовтої і чорної); афінянин Аполлодора, який жив дещо пізніше, у другій половині століття, про який свідчить Пліній у своїй "Природній історії" і з іменем якого пов'язане поняття скиаграфии (живопис, використовує світлотінь); Апеллеса і його учня Зевксиса. Основою живопису була стіна або дошка, фарби - енкаустика (воскові) або темпера. Сучасні дослідження показали, що помпеянские розписи були виконані не в техніці енкаустики (від грец. enkaio - випалюю; восковий живопис, виконувана гарячим способом, розплавленими фарбами), як вважалося раніше, а яєчною темперою. Відома була і мозаїка з шматків мармуру, выкладываемого за раніше наміченим малюнку - передвістя майбутньої флорентійської мозаїки епохи Відродження. Грекам була відома найтонша мініатюрна різьблення по каменю (геми), витончені ювелірні вироби із золота та срібла.

У вазописи періоду класики краснофигурный малюнок став більш вільним, фігури представлено в складних ракурсах. Сцени мають жанровий характер. Сюжетний малюнок вже набуває самостійне значення в композиції судини (Евфроний - майстер ранньої класики; пізніше - Дурис, Бриг.) До кінця V ст. до н. е. вазопись стала приходити в занепад, втрачаючи індивідуальність майстра, все більше перетворюючись в ремесло.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Грецька класика
Будова грецької трагедії
Естетика ранньої класики
Середня класика. Софісти
Грецька архаїка
Сила договору в грецькому праві
Маршалл: класик неокласики
"Ножиці" Маршалла: символ переходу від класики до неоклассике
Аналіз релігії в працях класиків соціологічної думки
КЛАСИКИ РОСІЙСЬКОЇ СОЦІОЛОГІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси