Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види фізичної культури

Будь-яке складне суспільне явище і кожна сфера людської діяльності має історично сформовану форму організації (компонентів, видів) і будова (зв'язки, відношення між ними). В структуру культури суспільства в якості одного з важливих його видів входить фізична культура, яка, в свою чергу, має власну структуру. З певною мірою умовності фізичну культуру можна поділити на ряд великих розділів, які за своїм відповідають особливостям різних напрямків і сфер її використання у суспільстві. Кожен розділ включає види й різновиди, наприклад, базова фізична культура - шкільна, вузівська і т. д.; фонова фізична культура - рекреативна та реабілітаційна.

Базова (освітня) фізична культура - фундаментальна частина фізичної культури, яка включена в систему освіти і виховання (фізична культура в дитячому саду, шкільна фізична культура). Базова - тому що вона спрямована на придбання основного фонду життєво важливих рухових умінь і навичок ("школи рухів") і фізичних якостей. Базова фізична культура однієї ланки системи освіти може бути "основою" фізичної культури наступної ланки (дитячий садок - школа, школа - вуз і т. н.).

Спорт - це вид фізичної культури, змагальна діяльність і підготовка до неї, засновані на використанні фізичних вправ з метою досягнення найвищих спортивних результатів.

Туризм - вид фізичної культури. Активні види туризму - пішохідний, гірський, водний, велотуризм та ін - носять не тільки оздоровчий, але й професійно-прикладний характер. У той же час існують види туризму (екскурсії, круїзи, турне та ін), які в більшій мірі вирішують завдання пізнавального характеру і у меншій мірі пов'язані з фізичними вправами і навантаженнями оздоровчого характеру.

Професійно-прикладна фізична культура (ППФК) - планомірно організований процес спеціально спрямованого використання фізичної культури для формування рухових умінь і навичок, що сприяють освоєнню професії. У свою чергу, основу ППФК складає професійно-прикладна фізична підготовка (наприклад, ППФП геодезиста, ППФП конструктора, ППФП інженера-програміста). В цей же вид фізичної культури входить і фізична культура на виробництві (ввідна гімнастика, фізкультурні паузи, фізкультхвилинки, послерабочие реабілітаційні вправи тощо).

Оздоровчо-реабілітаційна фізична культура - процес спеціально спрямованого використання фізичних вправ в якості засобів лікування і відновлення функцій організму, порушених або втрачених внаслідок захворювань, травм та інших причин. Поширені її форми - лікувальна фізична культура (ЛФК), адаптивна фізична культура (АФК). ЛФК використовує широкий комплекс засобів і методів (лікувальна гімнастика, дозована ходьба, біг та інші вправи), спеціалізованих залежно від характеру захворювань. АФК спрямована на максимально можливий розвиток життєздатності людини, що має стійкі відхилення в стані здоров'я (у тому числі інвалідів).

Спортивно-реабілітаційна фізична культура спрямована на відновлення функціональних і пристосувальних можливостей організму після тривалих періодів напружених тренувальних і змагальних навантажень, особливо при перетренировке та ліквідації наслідків спортивних травм.

До фонових видів фізичної культури відносяться гігієнічна і рекреативна. Гігієнічна фізична культура - це різні форми фізичної культури, включені в рамки повсякденного побуту (ранкова гімнастика, прогулянки, інші фізичні вправи в режимі дня, не пов'язані зі значними навантаженнями). Рекреативна фізична культура - активний туризм, походи вихідного дня, фізкультурно-спортивні розваги. Фонова фізична культура надає оперативне вплив на поточний функціональний стан організму, нормалізуючи його і сприяючи створенню сприятливого функціонального фону життєдіяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Виховання фізичної культури учнів
Фізична культура і спорт у вільний час
Фізична культура особистості студента
Соціальна роль, функції фізичної культури і спорту
Засоби фізичної культури в забезпеченні працездатності студента
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ БАКАЛАВРА ТА СПЕЦІАЛІСТА
СОЦІАЛЬНО-БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ
Найпростіші методики самооцінки працездатності, втоми і застосування засобів фізичної культури для їх направленої корекції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси