Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Реклама і зв'язки з громадськістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Історія реклами у Росії

У Росії вперше прихована реклама з'являється в газеті "Північна бджола" (1825-1864 рр.) як своєрідна реакція на офіційну заборону влади публікувати комерційні оголошення. Головний потік комерційних оголошень рекламного характеру йшов через видання департаменту зовнішньої торгівлі "Комерційну газету" (1825-1860 рр..) і приватний тижневик "Купець" (1832-1835 рр.), який був створений з метою сприяти успіхам вітчизняної промисловості до збуту, придбання товарів і виробів. Видавався російською, французькою та німецькою мовами. Розвиток капіталістичних відносин після 1861 р. сприяло зняттю державних заборон на приміщення комерційної інформації. Масові видання "Голос", "Петербурзький листок", "Московский листок", взявши орієнтир на широку читацьку аудиторію, сприяли зародженню перших російських рекламних агентств. Найбільш авторитетним рекламним агентством XIX ст. у Росії була центральна контора оголошень торгового дому "Метцель і Ко" (1870 р.). Серед видань, що випускалися на рубежі століть, найбільша кількість рекламних оголошень містилося в газеті "Новий час" (1868-1917 рр..). Тільки у 1896 р. доходи від реклами в цьому виданні склали більше 500 тис. руб. при середніх розцінки на рекламу 35 коп. за рядок.

Розвиток рекламної справи в СРСР йшло своїм шляхом. Рада Народних Комісарів прийняв "Декрет про державну монополію на розміщення оголошень в ЗМІ (від 18 листопада 1917 р.). Якщо рекламні повідомлення та з'являлися в деяких виданнях, присвячені вони були або придбання квитків лотереї Тсоавіахіму, або передплати на газети і журнали видавництва "Вісті ЦВК СРСР і ВЦВК". Основним завданням цього декрету було позбавити незалежні газети джерела доходів і взяти пресу під контроль. З початком непу знову з'явилася потреба в рекламі. Ці роки залишилися в історії як період бурхливого розвитку радянської реклами. Знову стали відкриватися рекламні агентства. Йшло активне змагання за споживача. Основну рекламну навантаження взяли па себе приватні агентства.

З початком індустріалізації необхідність у рекламі знову звелася до нуля. Підприємства не мали потребу в активізації збуту. Зачатки реклами збереглися в торгівлі у вигляді вивісок, вітрин і т. д. Почалася війна не зовсім знищила рекламні паростки, а швидше змінила їх спрямованість. Реклама мобілізовувала населення на боротьбу з ворогом. Приклад тому служать знамениті і всім відомі плакати-гасла "Батьківщина-мати кличе!", "Все для фронту - все для перемоги!".

У середині 1950-х рр. (в період "відлиги") в структурі госкоопторга були створені рекламні комбінати, в яких крім оформлювальних робіт виконувалися замовлення на друковану рекламу. У ці ж роки своя рекламна служба була створена в системі Міністерства зовнішньої торгівлі СРСР - "Внешторгреклама", яка виконувала замовлення на рекламу окремих товарів і видавала барвистий журнал "Радянський експорт" англійською, німецькою, французькою та іспанською мовами.

У вересні 1965 р. був створений Міжвідомчий рада по рекламі, в який увійшли всі торгові міністерства, споживкооперація, 22 промислових міністерства, Держтелерадіо, Держкіно та Госкомпечать.

Центральна преса як і раніше не допускала на свої сторінки рекламу. Обмеження були зроблені для міських і вечірніх газет, але і тут існував жорсткий ліміт на публікацію реклами - не більше 25% від обсягу останньої смуги. Враховуючи, що потік бажаючих розмістити рекламу наростав, вихід знайшовся в тому, що спеціальною постановою було дозволено випускати спеціальні рекламні додатки до вечірніх та міським газетам. Всього по Радянському Союзу до 1985 р. виходило до 90 різних рекламних додатків.

Складніше шлях реклами опинився на телебаченні і радіо. Тільки в 1975 р. після довгих боїв був підписаний наказ голови Держтелерадіо і міністра торгівлі про порядок проходження реклами на телебаченні і радіо. Однак з-за особливої позиції керівників Держтелерадіо рекламу ніхто там не бачив і не чув. Тільки в липні 1984 р. з періодичних видань зняли обмеження на публікацію реклами. Замість "не більше 25% задній смуги" стало "не менше 50% задній смуги". Зросли рекламні розцінки. Прибуток від реклами повністю надходила в управління справами ЦК КПРС.

Одним з новаторів у розвитку реклами став сімферопольський завод "Фотон", який на початку 1980-х рр. став укладати контракти з зірками російської естради. На рекламних плакатах телевізорів "Фотон" під девізом "Вікно у світ прекрасного" з'явилися зображення А. Пугачової, Р. Хазанова, М. Ширвіндта і ін., що сприяло зростанню популярності рекламованого товару.

В даний час ринок рекламних послуг зазнає значні зміни. Загальносвітова економічна криза знизив ключові показники в світі і в Росії. Загальносвітовий спад па 2009 р. але рекламному ринку - 8,5%, в Росії - 24%. За підсумками I півріччя 2009 р. сумарний обсяг рекламного ринку Росії склав 90 млрд руб., що на 30% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Інтернет - єдиний медіаканал, який продемонстрував зростання на вітчизняному ринку реклами (+5%). Втрати рекламного ринку в I півріччі 2009 р. склали від 21% у ТБ до 45% у друкованих ЗМІ. Число рекламодавців знизилося на 11% і за підсумками півріччя і склало 43,8 тис.

Якщо порівняти російський рекламний ринок з закордонним, то в США спад в I півріччі 2009 р. склав 14%. Зниження рекламних бюджетів у пресі становив 21-24%, на радіо - 24,6%, на ТБ - 3,6-5,5%, Інтернет продемонстрував зростання на 6,5%. До кінця 2009 р. на 25 з 79 рекламних ринків зарубіжних країн очікувалося зростання, в тому числі в Китаї та Індії. Серед зарубіжних регіонів найбільший спад у Центральній та Східній Європі (15,3%). Загальносвітове зростання ринку реклами в 2011 р. складе 4,3%. Рекламні витрати на товари та послуги в світі самі різні (рис. 1.1), наприклад в Росії на душу населення рекламні витрати складають 64 дол. без урахування ПДВ.

Рекламні витрати на душу населення, дол.

Рис. 1.1. Рекламні витрати на душу населення, дол.

Асоціація комунікаційних агентств Росії (АКАР) підвела підсумки розвитку рекламного ринку Росії за січень-грудень 2011 р. Сумарний обсяг рекламного ринку, без урахування ПДВ, склав близько 263,4 млрд руб., що майже на 21% більше, ніж за попередній рік (табл. 1.1). 2011 рік для російського ринку виявився вельми знаменним, оскільки вдалося перевищити показники докризового 2008 р. (+4%).

Таблиця 1.1. Динаміка російського рекламного ринку в 2010-2011 рр..,%

Вид медіа

2010 р.

2011 р.

Телебачення

19.7

10,7

Друковані ЗМІ

15,3

17,4

Радіо

4,5

4,7

Зовнішня реклама

13

13,6

Інтернет

15,9

12,3

Інші носії

1,6

1,4

Швидше всього з кризи вийшли ТБ та Інтернет, які адаптувалися до нових умов краще інших сегментів. Зростання також можуть показати окремі медіапроекти, яким вдасться виділитися за рахунок якісних характеристик і залучити рекламодавців цікавими маркетинговими форматами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Історія реклами в Росії і світі
Основні види реклами та рекламних засобів
Специфіка розвитку реклами в Росії
Зовнішня реклама
Кримінальний процес Росії: історія та перспективи розвитку
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Використання відомих образів у рекламі
Історія митної справи в Росії
Сучасний стан ринку реклами в Росії і за кордоном
Реклама в пресі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси