Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Загальна класифікація споживчих товарів

Наукові дослідження і практичне вивчення ринку споживчих товарів, попиту і споживання товарів; облік і контроль товарів у сферах обігу і виробництва; управління асортиментом і товарними потоками на мікро - та макрорівнях засновані на узагальненні і систематизації асортименту товарів. В основі систематизації сукупності товарів лежить їх класифікація.

Класифікація товарів - це поділ множини товарів на підмножини за їх подібністю або відмінністю згідно з прийнятими методами. Для віднесення товару до певної класифікаційної групи використовують ознаки класифікації - властивості чи характеристики об'єкта, на основі яких проводиться класифікація (призначення, сировину, матеріал виготовлення, спосіб виробництва, обробки, обробки, конструкція, вид, розмір, сорт, агрегатний стан та ін) (табл. 3.1).

Ознаки "призначення" і "застосування" часто використовуються для систематики сучасного асортименту споживчих товарів. Наприклад: а) ювелірні товари поділяються за призначенням на предмети особистих прикрас, предмети туалету, приладдя для куріння, предмети для сервіровки столу, письмове приладдя, предмети для прикраси інтер'єру, приладдя для годинників, сувеніри; б) дитячі іграшки поділяються за педагогічному призначенню на іграшки, що сприяють розвитку сенсорно-моторних функцій (початкових рухів і сприйняттів - брязкальця, підвіски, кульки та ін), фізичному розвитку дітей (скакалки, кеглі, велосипеди, санки та ін), що знайомлять дітей із навколишнім природним середовищем (образно-сюжетні іграшки - ляльки, фігурки людей, тварин, риб та ін), знайомлять з елементами науки і техніки (політехнічні іграшки - конструктори, моделі транспортних засобів та ін), знайомлять з трудовими процесами (лопатки, граблі, інструменти та ін); сприяють музичному та художньому розвитку дітей (дитячі музичні інструменти, пластилін та ін), дидактичного призначення (настільні ігри), іграшки-забави (смішні, танцюють і стрибають фігурки тварин і ін); в) побутові електричні прилади діляться по призначенню на прилади для освітлення приміщень, для прибирання приміщень, для опалення приміщень і підтримання мікроклімату, для зберігання продуктів харчування і напоїв, для обробки білизни, для приготування їжі, для особистої гігієни.

Таблиця 3.1

Застосування ознак класифікації товарів

Найменування ознак класифікації

Зміст і визначення ознак

Приклади виділення класифікаційних угруповань

Призначення

Цільове

Косметика

косметичне, декоративне

Круглі лісоматеріали

для розпилювання, для стругання і лущення, для вироблення целюлози і деревної маси, для використання в круглому вигляді

Функціональне

Косметика

гігієнічна, косметична, захисна, лікувально-профілактична, спеціальна

Сфера застосування

Косметика

для догляду за шкірою, порожниною рота, волоссям, нігтями

Матеріал (сировина, напівфабрикат)

Походження

Запашні речовини

природні, штучні, синтетичні

Природа матеріалу

Меблі

дерев'яна, металева, пластмасова

Вид сировини або матеріалу

Посуд

сталева, латунна, нейзильберовая

Спосіб виробництва

Характер праці

Одяг

ручного, машинного виробництва

Особливості виробництва (методи виготовлення)

Меблі

столярна, плетена, пресована, штампована, гнуто-клеєна

Оздоблення

Характер механічної обробки поверхні товару

Посуд

шліфована, полірована

Спосіб колористичної (хімічної) обробки товару

Тканини

отбельные, гладкофарбовані, вибивні

Найменування ознак класифікації

Зміст і визначення ознак

Приклади

виділення класифікаційних угруповань

Оздоблення

Матеріал покриття

Посуд

оцинкована, нікельована

Спосіб покриття

Луджена

Вид прикраси (декору)

Гравірована

Конструкція

Спосіб з'єднання вузлів (агрегатів)

Роз'ємне, нероз'ємне

Характер взаємодії (з'єднання) деталей

Рухоме, нерухоме

Ознака "призначення" часто використовується разом з такими ознаками, як сировина і матеріал виготовлення.

Наприклад: порцеляновий посуд поділяється на їдальню, чайну, кавову та посуд для інших побутових потреб; ножі поділяються на столові, господарські, гастрономічні, ремісничі, промислові, сільськогосподарські.

"Вад вихідного матеріалу" застосовується як у вищих, так і в нижчих ланках класифікації товарів. Наприклад: непродовольчі товари по виду вихідного матеріалу підрозділяються на групи: силікатні, металеві, шкіряно-взуттєві, пушно-хутряні, паперові, пластмасові, дерев'яні товари.

Генетичний ознака широко застосовується при внутрішньогрупової класифікації галантерейних та взуттєвих товарів, будівельних матеріалів, іграшок, виробів народних художніх промислів і т. п.

Технологічні ознаки класифікації товарів засновані на способі виробництва, видах операцій, конструкції, обробці і т. п. Наприклад: дерев'яні меблі за способом виробництва ділиться на столярну, гнуті і плетену; за видами технологічних операцій та конструкції основних вузлів столярна меблі, в свою чергу, ділиться на щитову, каркасну і каркасно-щитову; по виду обробки меблі розрізняється на фарбовану, имитированную під цінні породи деревини, лаковану, поліровану, з різьбою і т. д.

"Особливість конструкції" як самостійний класифікаційний ознака застосовується головним чином у нижчих ступенях класифікації і для внутрішньовидових поділок предметів. Наприклад: стільці по конструкції бувають м'які сидіння, напівм'які та жорсткі; музичні інструменти (мандоліни) по конструкції корпусу діляться на овальні, півовальні і плоскі.

Особливості конструкції окремих вузлів товару можуть служити підставою для поділу його на різновиди. Але іноді особливості конструкції виробу зумовлюються іншими класифікаційними показниками. Наприклад: конструкція рами велосипедів (відкриті, закриті, складні) і розподіл їх за статево ознаками на чоловічі, жіночі, підліткові, шкільні, дитячі. Статево-віковий ознака, так само як і конструктивну особливість, бажано використовувати переважно в нижчих ланках систематики, щоб підкреслити внутрішньовидові відмінності.

Віковий ознака є важливим для дитячих іграшок, оскільки діти різного віку мають різний рівень розвитку, по-різному виявляють інтерес до оточуючих їх предметів, воліють ті іграшки, які їм близькі й зрозумілі. За цією ознакою іграшки поділяються на іграшки для дітей ясельного віку (до трьох років), дошкільний (від трьох до шести років) та шкільного віку (від семи до чотирнадцяти років).

Кожна група теж ділиться на підгрупи. Наприклад, для дітей ясельного віку існують іграшки: для першої групи раннього віку (брязкальця, підвіски); для другої групи раннього віку (діти до двох років - матрьошки, м'ячі, ходунки, стрибуни, пупси); для першої молодшої групи (до трьох років - кільця, піраміди, кубики з розрізними картинками, поні-гойдалки, триколісні велосипеди, совки, лопатки).

Ознака "сезонність використання (експлуатації)" товарів застосовується як класифікаційна ознака натомість функціонального або ж поряд з функціональним ознакою. Наприклад: спортивні товари поділяються на товари для зимового спорту - замість лижного та ковзанярського спорту - товари для літнього спорту.

Ознаками класифікації можуть бути розмірні дані, агрегатний стан, властивості товару, які застосовуються для характеристики тільки певних видів виробів.

Вибір ознак обумовлюється призначенням класифікації. Так, в Росії використовується класифікація легкових автомобілів на основі робочого об'єму двигуна і маси спорядженого автомобіля (табл. 3.2). Ця класифікація застосовується виробниками як галузева, податковими і митними органами - для встановлення зборів. Маса спорядженого автомобіля і робочий об'єм двигуна характеризують конструкцію і визначають його функціональну ефективність.

Таблиця 3.2

Класи легкових автомобілів на основі маси спорядженого автомобіля і робочого об'єму двигуна

Клас

автомобіля

Маса спорядженого автомобіля, кг

Робочий об'єм циліндрів двигуна, дм3

Особливо малий

До 600

до 0,85

600-700

0,85-1,1

Малий

700-850

1,1-13

850-950

1,3-1,5

950-1050

1,5-1,8

Середній

1050-1500

1,8-3,5

Великий

1500 і більше

3,5 і більше

Часто зустрічається класифікація, яка в силу особливостей асортименту відступає від правил і поєднує в собі кілька ознак. Наприклад, матеріали та вироби з деревини за зовнішнім виглядом, характером обробки та ступеню готовності поділяють на круглі лісоматеріали, пиломатеріали, напівфабрикати та готові вироби, деталі збірних конструкцій та столярні вироби, збірні будинки і комплекти деталей для них.

Наведемо правила класифікації товарів.

1.Класифікацію варто починати з більш загальних ознак, а потім переходити до приватних.

2.Ознаки класифікації повинні бути найбільш значущими, логічно виділеними, характерними для товару.

3.На кожному ступені класифікації можна використовувати лише один класифікаційний ознака.

4.Метод класифікації повинен бути оптимальним і погодженим з метою використання класифікації.

При проведенні аналізу торговельного асортименту фахівцям часто потрібно формувати власні системи класифікації та класифікаційні угруповання. У цих випадках потрібно виконувати такі вимоги.

1. Розмір і кількість класифікаційних угруповань повинно забезпечувати максимальну обозримость асортименту.

2. Класифікація повинна сприяти найбільш повного вивчення основних властивостей і особливостей товарів.

3. Враховувати можливість оновлення асортименту товарів і доповнення його новими видами і різновидами.

4. Забезпечувати можливість електронної обробки даних.

Існують два методи класифікації: ієрархічний та фасетный.

Ієрархічний метод класифікації - его послідовний поділ множини об'єктів на підлеглі класифікаційні угруповання.

Фасетный метод класифікації - це паралельний розподіл множини об'єктів на незалежні класифікаційні угруповання (табл. 3.3).

Сукупність правил і методів класифікації називається системою класифікації, яка використовується державними і недержавними організаціями, які беруть участь у виробництві товарів, в цілях контролю виробничого процесу, а також для управління виробництвом і обігом товарів.

Таблиця 3.3

Фасетна класифікація побутових електричних прасок

Фасети (ознаки класифікації) електричних прасок

За типами

По масі

В залежності від зручності користування

1. З терморегулятором (ТР)

2. З ТР обважений

3. З ТР і розбризкувачем

4. З ТР і парозволожувачем

5. З ТР, парозволожувачем і розбризкувачем

1. Легкі

2. Середні

3. Обтяжені

1. Комфортного виконання

2. Звичайного виконання

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальні поняття та класифікація споживчих властивостей
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Споживче поведінка в теорії маржиналізму. Трудова теорія вартості, теорія граничної корисності і неокласична теорія вартості і ціни товару. Взаємозв'язок потреб і попиту
Споживча новизна
Загальна характеристика споживчих показників якості товарів
Особливості споживчої оцінки якості товарів
Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів
Класифікація товарів
Практика оцінки конкурентоспроможності товарів
Сутність споживчого вибору на ринку.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси