Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Технологія соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Активні методики

"Інтерактивний театр" - методика, яка дозволяє відточувати навички та майстерність дозволу конфліктів, уміння відстоювати власну точку зору, розуміти і прогнозувати вплив дій соціального фахівця на неповнолітнього.

Тут особливу увагу приділяєте я утримуванню рольової позиції при прийнятті рішень. В "Інтерактивному театрі" моделюються умови формування соціальних навичок, пов'язаних з відносинами між дорослими і дітьми. Всі рішення не просто приймаються або обговорюються, вони обов'язково програються, багаторазово повторюються різними учасниками. Відмінною характеристикою даної методики є рольові, жорсткі позиції, які суворо утримуються в ході всього дії.

Діяльнісна гра. Тут кожен учасник намагається знайти причини виникнення проблем та можливі виходи з них. Для ділової гри характерно звернення уваги не лише на внутрішні процеси життя людини, але і фокусування на соціально-адаптивні сторони життєдіяльності.

Організаційно-навчальна гра. Назва цієї форми підкреслює особливий спосіб навчання учасників, тобто гра спрямована саме на навчання. Цей тип ігор дозволяє моделювати процес управління розвитку особистості. В організаційно-навчальної грі здійснюється імітація повного циклу діяльності: від підходів до вирішення будь-якої ситуації до узагальненої оцінки знайденого способу вирішення. Результатом застосування даної методики є сума предметних знань і вміння колективно мислити, творчо підходити до вирішення завдань, переосмислювати своє місце і ставлення до життя.

Найбільш інтегральною формою впливу є тренінг і відеотренінг.

Тренінг являє собою систему впливу вправ, спрямованих на розвиток, формування та корекцію необхідних якостей учасників. Основні функції тренінгу: перетворююча, коригуюча, профілактична. Тренінг дозволяє вирішити цілий ряд завдань: розвивати мотиваційно-вольову сферу особистості, допомагати в оволодінні новими техніками, технологіями спілкування і взаємодії, стимулювати підвищення статусу та рівня розвитку особистості, сприяти саморозвитку. Результатами тренінгу і критеріями його ефективності можуть бути: перехід клієнта на новий рівень сприйняття, розуміння проблем, здатність до аналізу, позитивні сдвигав зміні самооцінки, становлення "Я-концепції"розвиток морально-етичних складових особистості. Крім цього тренінг дозволяє в мінімальний відрізок отримати результат в ситуації "тут і тепер", придбати нову інформацію про себе та інших, побудувати перспективи власного росту.

Відеотренінг - це тренінг, заснований на використанні відеозапису для здійснення зворотного зв'язку. У цьому разі запис здійснюється по ходу виконання завдання, потім організується його перегляд і аналіз дій самих учасників. Така форма організації елемента тренінгу допомагає учасникам здійснити перехід від безпосередньо прожитого до його осмислення, рефлексії.

Сімейні практикуми. Вони можуть присвячуватися проблем, що хвилюють всю сім'ю або окремо батьків і дітей. Заняття проводяться у формах сюжетно-рольової гри, мозкового штурму, подорожі по карті сімейного життя і можуть носити як груповий, так і індивідуальний характер. На практикумах всі члени сім'ї шукають шляхи виходу з проблеми і домовляються про подальших діях. Практикум може бути розрахований на декілька занять.

Майстер-класи наставників. Давати майстер-класи можуть сім'ї, що мають позитивний досвід у вихованні дітей. На подібних заходах, батьки можуть поділитися досвідом з учасниками.

Пасивні методики і форми

Дозвіллєві заходи, проведення яких повинно бути приурочено до календарних свят. Такий підхід, наприклад, створює можливість залучення до заходів всіх членів молодої сім'ї, так як батьки, в звичайний час зайняті на роботі, мають можливість провести вихідні дні разом зі своєю родиною. Актуальними для дозвіллєвих заходів є такі календарні свята, як День сім'ї, День матері, Новий рік (традиційне сімейне свято), День захисту дітей. Організація святкових заходів для сімей повинна розуміти високу активність цільової групи. Доцільно залучення до підготовки святкових заходів наставників. До заходів дозвіллєвого характеру пред'являється значуще умова-участь сім'ї як команди. Відповідно конкурси повинні передбачати подібну командність. Командна участь сімей у конкурсах підвищує згуртованість і стимулює розвиток навичок співпраці подружжя. Тематика конкурсів має на увазі в першу чергу батьківські функції подружжя. Для вільного спілкування батьків потрібні традиційні зустрічі під назвою "Душевна субота".

Акції "Зупинимо насильство в сім'ї". Акція проводиться один раз на рік напередодні Міжнародного Дня сім'ї. Сім'ї, відвідують заняття в "Школі", є її активними учасниками і помічниками організаторів. У програму входить комплекс заходів, кожне з яких має конкретні завдання. Одні з них можуть носити рекламний характер, інші спрямовані на реалізацію виховних завдань. Об'єднуючим початком повинно бути те, що всі заходи акції в першу чергу мають на меті інформування та просвіти різних аудиторій (радіослухачів, телеглядачів, сімей і дітей, фахівців різних відомств), тобто широкої громадськості з означеної теми. Головною подією акції, її кульмінацією має стати "Відкритий мікрофон". Його учасники повинні отримати можливість вільно висловити особисте і професійне ставлення до означеної теми заходу.

Для реабілітації дітей, постраждалих від насильства, використовуються різноманітні методи, технології, підходи. З числа найбільш дієвих є арттерапія та ігротерапія, символ драма, візуальні образи і т. д. Обґрунтованість застосування когнітивно-біхевіорального підходу закладена в уявленні про те, що думки, емоції і поведінку людини тісно взаємопов'язані між собою і взаємозалежні в специфічному впливі на одну з цих сфер і відбуваються зміни інших.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика перевірки обліку операцій з нематеріальними активами
Оцінка компанії за активами
Методика розслідування окремих видів злочинів
Методика дроблення акцій
Аудиторська перевірка обліку оборотних активів
Активне і пасивне перестрахування
Методика розслідування окремих видів злочинів
Методика дроблення акцій
МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ПЕРШОГО РОКУ НАВЧАННЯ
Асоціативні форми
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси