Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управлінське консультування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Еволюція розвитку консалтингу за кордоном. Стан управлінського консалтингу в країнах з розвиненою ринковою економікою

Необхідно відзначити, що консультування має давні корені. Практично всі стародавні правителі мали радників, тобто консультантів.

Так, наприклад, книга "Повчання Птаххотепа" (Древній Єгипет, 2000_1500 рр. до н. е.) містить поради начальникові - суб'єкту управління: "...будь спокійним, коли слухаєш ти слова прохача; не відштовхуй його, перш ніж він полегшить душу від того, що хотів сказати тобі. Людина, уражена нещастям, хоче вилити свою душу навіть більше, ніж досягти сприятливого вирішення свого питання".

У Древній Греції про необхідність спеціалізації виробничих процесів говорив Платон. Сократ, аналізуючи діяльність управлінців у різних сферах діяльності, говорив про те загальному, що складає основу їх праці: "Головне завдання - поставити потрібну людину на потрібне місце і домогтися виконання своїх вказівок".

До речі кажучи, діяльність радників була досить небезпечною. Так, Теодот - радник єгипетського царя Птолемея Діонісія - умовив Птолемея вбити Помпея, шукав притулку в Єгипті, щоб заслужити розташування Цезаря. Однак результат виявився протилежним і Теодот втік від гніву Цезаря. Згодом був убитий Брутом.

Радники часто мали спеціалізацію - з юридичних, військових питань, ведення господарства, релігії, виховання дітей та ін. Часто радники об'єднувалися в колегіальний дорадчий орган, який мав певну ступінь незалежності. У деяких народів, наприклад в Індії, посаду радника могла передаватись у спадок.

Істотний внесок у розвиток управлінської думки вніс італійський державний діяч Макіавеллі (1469 - 1527). Він, зокрема, говорив: "Про розум правителя насамперед судять по тому, яких людей він до себе наближає; якщо це люди віддані і здатні, то можна завжди бути впевненим у його мудрості, бо він зумів пізнати їх здібності і утримати їх відданість".

Макіавеллі належить і ця блискуча управлінська думка: "Багато хто вважає, що дехто з государів, слывущих мудрими, славою своєї зобов'язані не самим собі, а добрим порадам своїх наближених, але думка це помилково. Бо правило, не знає винятку, говорить: "государю, який сам не володіє мудрістю, марно давати добрі поради".

Консалтинг як професійна діяльність зародився наприкінці позаминулого століття в ході промислової революції, коли почали здійснюватися пов'язані з нею інституційні та суспільні перетворення. Поступово накопичується управлінський досвід. Він узагальнюється, структурується. Високий рівень спілкування у виробничій сфері робить можливим передачу цього досвіду та вироблення відповідних рекомендацій.

Умовно можна виділити три основних джерела появи управлінського консультування:

- пошук нових засобів підвищення ефективності виробництва з боку підприємців;

- спроби комерційного застосування своїх здібностей фахівцями управління;

- логіка розвитку організаційної науки.

Консультування на основі наукового управління концентрувалася на питаннях продуктивності та ефективності роботи фабрики, раціональної організації праці і зниження витрат виробництва. Таке консультування називали організацією виробництва, а консультантів - експертами з ефективності.

У 1886 р. американський професор Артур Літтл заснував компанію Arthur D. Little, надавати консультаційні послуги з бухгалтерського обліку і менеджменту. Бурхливе зростання промисловості виявив гостру нестачу знань і навичок в галузі управління кадрами і просування товарів. Ця сфера діяльності почала формуватися як окрема галузь, фундаментом якої послужили наукові розробки щодо раціональної організації праці, ефективності виробництва, підбору та навчання персоналу американського вченого Ф. Тейлора, який сам також здійснював консалтинг.

Економіст і психолог Едвін Буз, проголосив девіз "Тренуйте розум для професійного застосування", створив у 1914 р. в Чикаго бюро ділових досліджень Буз-Аллен енд Хамилтон (Booz Allen Hamilton). "Компанії могли б досягти більшого успіху, якщо б зверталися за допомогою до зовнішніх фахівців і отримували від них кваліфіковані та об'єктивні поради", - постійно повторював він.

Ф. Тейлор запропонував систему "наукового управління", яку характеризував так: "Наука замість традиційних навичок; гармонія замість протиріч; співробітництво замість індивідуальної роботи; максимальна продуктивність замість обмеження продуктивності; розвиток кожного окремого робітника до максимальної доступною йому продуктивності і максимального добробуту".

Це цікаво - гуру менеджменту.

Фредерік Уінслоу Тейлор (1856-1915) народився у відомої та заможної філадельфійської сім'ї. Батьки дотримувалися прогресивних поглядів, вели насичене інтелектуальне і культурне життя, прищеплюючи своїм дітям (яких було у них троє) високі моральні принципи. Вплив батьків, подорож по Європі, навчання в привілейованій школі дозволили Тейлору отримати різнобічні і достатньо глибокі знання. Відомо, що його батько, який чудово знав класичну літературу і мистецтво, прагнув направити сина гуманітарної стезі. Однак, на жаль батьків, молодий Тейлор не пішов по їх стопах. Він вибрав кар'єру інженера і підприємця.

Незважаючи на блискучі перспективи, що відкрилися перед ним завдяки походженням та соціальним статусом сім'ї, Тейлор почав життєвий шлях простим робітником, вибився в майстра, потім у головні інженери, став пайовиком декількох великих компаній. А під кінець життя став мільйонером, відомим всьому світу публіцистом і консультантом, викладачем в кращих американських університетах і школах бізнесу.

Безсумнівно, Тейлор символізував - причому в самих яскравих рисах - новий тип менеджера: спортивного виду підприємець, вміє цінувати своє слово і поважає співрозмовника, прекрасно і всебічно освічений інженер, знає досконало всі тонкощі економіки і виробництва.

Джерело: bibliotekar.ru

У розвиток методів наукового управління значний внесок внесли і послідовники Тейлора. Так, подружжя Гілбрет розробили метод аналізу микродвижений робітника з подальшим визначенням їх стандартних послідовностей і наборів. Ними було виділено 17 основних рухів кисті руки, названих терблигами (Гілбрет у зворотному прочитанні).

Р. Гантт ввів в практику управління лінійний графік, що дозволяє планувати і перевіряти виконання досить складних комплексів робіт. Графіки, або як їх інакше називають "діаграми Гантта", стали попередниками широко використовуються сьогодні у практиці планування мережевих графіків, будучи їх складовою частиною. Діаграми Гантта широко використовуються і в сучасній календарному плануванні діяльності підприємств.

Консультування, яке виникло на основі руху наукового управління, концентрувалася в основному на питаннях продуктивності та ефективності роботи фабрики, раціональної організації праці, вивчення трудових рухів і витрат часу, усунення відходів і зниження витрат виробництва.

Всій цій галузі спочатку дали назву "організація виробництва". Практичних працівників, яких часто називали "експертами з ефективності", поважали за їх цілеспрямованість, методичний підхід і отримані результати. Проте їх втручання часто викликало страх і неприязнь у робітників і діячів профспілок, так як вони часто вели себе безжально. Але з часом з'являлися нові галузі управління і відповідно зменшувалася робота з організації виробництва і праці.

У 1920-ті рр. Елтон Мейо проводив хоторинський експеримент, що дав імпульс дослідженням з консультування у галузі взаємин між членами колективу. Початок важливою консультативної роботи з управління людськими ресурсами та їх мотивації поклала Мері Паркер Фоллет.

Інтерес до більш ефективному збуту і маркетингу був пробужден такими людьми, як англієць Гарольд Уатхед, автор книги "Принципи торгівлі", написаній в 1917 р. В 1920-ті рр. був заснований ряд консультантских фірм.

У 1926 р. професор Чиказького університету Джеймс Маккінзі відкрив консалтингове агентство МсKinsey & Company, об'єднавши в ньому інженерний і фінансовий консалтинг.

У 1920-1930-ті рр. управлінське консультування завоювало визнання не тільки в США і Великобританії, але також у Франції, Німеччині, Чехословаччині та інших промислово розвинених країнах. Однак його обсяг і області застосування залишалися обмеженими.

Питання, якими в той час займалися консалтингові компанії, обмежувалися в основному управлінням кадровими ресурсами і збутом продукції, а сам ринок консалтингу був невеликий.

Після Великої депресії управлінський консалтинг завоював визнання у всіх промислово розвинених країнах. Однак його обсяг і області застосування залишалися обмеженими. Послугами консультантів користувалися в основному великі промислові фірми, а також державний і військовий сектора економіки.

З'явилися консалтингові фірми по управлінню людськими ресурсами, збутом і маркетингом, а також з управління фінансовими ресурсами. У 1925 р. Джеймс О. Маккінсі і Ендрю Томас Карні у партнерстві заснували компанію, яка дала згодом початок двом найбільшим у світі консалтинговим фірмам - "McKinsey & Company" і "А. Т. Kearney".

У 20_30-х роках XX ст. такі фірми виникли в Європі (в першу чергу в Англії та Німеччині), а в 40-50-ті рр. - ів інших регіонах світу (Азія, Африка, Латинська Америка).

Консультанти по управлінню "першої хвилі" - це колишні підприємці, управлінці, які досягли на діловому терені успіхів і з різних причин відійшли від справ. Зберігши ділову активність, вони стали пропонувати свій досвід більш молодим керівникам. Спочатку це давало позитивні результати, однак з прискоренням темпів суспільного розвитку стало очевидним старіння методів, якими користувалися колишні керівники, і способів організації бізнесу; як наслідок, зросла затребуваність професійних консультантів, тому "перша хвиля" пішла на спад.

Після Другої світової війни ситуація в консалтингу значно змінилася. Це було обумовлено післявоєнним будівництвом, зростанням ділової активності, прискоренням технологічного прогресу, інтернаціоналізацією промисловості, торгівлі і фінансів. Крім того, дослідження операцій та інші математичні методи, що застосовувалися спочатку у військових цілях, швидко знайшли шлях до управління компаніями і суспільством, що змінило роботу консультантів.

Кількість співробітників у консалтингових компаніях збільшувалася в геометричній прогресії, і до 70-х рр. в США на кожних 100 керуючих у промисловому секторі припадав один консультант. Наприклад, компанія "РА" (Великобританія) в 1943 р. мала лише шість консультантів, у 1963 р. - 370, а в 1984 р. - понад 1300 консультантів у 22 країнах. Більшість консалтингових фірм, створених у ті роки, існують і в даний час і займають лідируючі позиції.

"Друга хвиля" у 50_60-х роках XX ст., названа "золотим століттям консалтингу", пов'язана з післявоєнним розвитком економіки, посилила його значення як елемента ринкової інфраструктури. Цей етап характеризується спеціалізацією по конкретних управлінських проектів. Консультування полягало в пристосуванні (або навіть трансформації типової системи специфічних умов конкретного клієнта з урахуванням особливостей масштабів організації, персоналу, типу виробництва і т. д.

За своїм походженням консультанти нового типу були "різночинцями" - університетськими викладачами та дослідниками, працівниками апарату управління, просто хорошими фахівцями з якої-небудь однієї управлінської операції.

Революційний вплив на розвиток бізнесу, менеджменту та консалтингу зробив Пітер Ф. Друкер. Саме він перетворив менеджмент - непопулярну і неуважаемую в 50-ті рр. минулого століття спеціальність - у наукову дисципліну. Протягом шести десятиліть П. Друкер був найбажанішим радником виконавчих директорів найбільших компаній США. Коли Друкером виповнилося 90 років, він продовжував консультувати.

Це цікаво - гуру менеджменту.

Пітер Ф. Друкер народився в 1909 р. у Відні, Австрія. Навчався в університетах Австрії і Великобританії, одержав докторську ступінь в області публічного і міжнародного права. У 1937 р. Друкер переїхав у США і почав викладати політику і філософію в Беннингтонском коледжі. Більше двадцяти років, з 1950 по 1971 р., він був професором менеджменту у Вищій школі бізнесу Нью-йоркського університету. З 1971 р. Друкер - професор соціальних наук і менеджменту в університеті р. Клермонта.

В центрі його уваги - підприємницька діяльність, інновації, роль менеджерів в організації, організаційні цілі і логіка формування організаційних структур. Є одним із творців теорії управління за цілями, розробником методу кейс-стаді, ініціатором порівняльного дослідження культур.

Йому належать ряд відомих і широко використовуваних принципів і положень, наприклад: визначення менеджменту "як проблемної ініціативи", а менеджера "як динамічного елемента будь-якого суспільства". З його ім'ям пов'язані тези: "децентралізація управління - спосіб упорядкування великої організації", "оптимізація приватних функцій організації не веде до оптимізації цілого".

Помер 11 листопада 2005 р. у каліфорнійському місті Клермонт.

"Третю хвилю" консалтингу знову породив попит. При поділі діяльності консультантів по управлінню на різні аспекти виявилося, що для зміни одного з них необхідно змінити і іншого, тому з'явилася потреба у комплексному підході, системності рішень.

Внаслідок цього з'явилася нова категорія консультантів, яка пропонувала не поради або проекти, а методичне забезпечення вирішення проблем корпорацій. В більшості своїй це соціологи, психологи, менеджери, економісти.

З початку 1960-х рр. управлінським консультуванням почали займатися і бухгалтерські фірми. Була створена так звана "велика вісімка": Arthur Andersen; Arthur Young; Coopers and Lybrand; Deloitte Haskings and Sells; Ernst and Whinney; Peat, Marwick, Mitchell; Price Waterhouse; Touche Ross.

Проте, як і раніше консультування в той час більшою мірою було стихійним, ніж організованим: відсутні норми і правила поведінки консультантів, стосунки між консультантом і клієнтом найчастіше були схожі на боротьбу, консультанти всіляко демонстрували свою винятковість, технології консалтингу не були відпрацьовані, якість консалтингових послуг було невисоким, і консультантами переважно ставали чоловіки. При цьому, як правило, спеціаліст, який прийшов у консалтинг, працював в цій сфері не більше 2~3 років. Найчастіше мали місце крадіжка і подальший продаж конфіденційної інформації і пов'язані з цим конфлікти.

У 80-ті рр. з'явився термін "консультантовооруженность", який визначається відношенням загального числа жителів країни до консультантів. В Японії цей показник дорівнював 2,5 тис. чол.; в США - 4,5; у країнах Західної Європи - 12,5; в країнах - 250-300 тис. чол.

У травні 1987 р. у Парижі відбулася Всесвітня конференція консультантів з управління. У ній взяли участь консультанти з 231 консалтингової фірми з Великобританії, США, Аргентини, Австралії, Бельгії, Бразилії, Голландії, Данії, Канади, Китаю, ФРН, Фінляндії, Франції, Ісландії, Індії, Ірландії, Італії, Японії, Монако, Норвегії, Португалії, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Філіппін. Ця конференція відкрила нову еру розвитку консалтингу. У наступні роки спостерігався особливий зростання консалтингових послуг у всьому світі.

Багато в чому це пов'язано з глобалізацією світової економіки, її переходом на новий рівень розвитку - економіку знань, яка характеризується зростанням ролі інформації і знань як нематеріальних активів у діяльності організацій. Консультанти при цьому виступають "провідниками" знань.

Значну роль відіграє розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, створення "Всесвітньої павутини" - Інтернету, освіта віртуальних організацій та мережевих спільнот.

Важливою у розвитку консалтингу виявилася і динаміка світових соціально-економічних змін, прояв фінансових криз, посилення конкуренції, розвиток нових ринків.

Спостерігається інтенсивний ріст консалтингових послуг, зокрема, за напрямками:

- консалтинг малих фірм;

- сімейний та індивідуальний консалтинг;

- спеціалізований консалтинг;

- віртуальний консалтинг;

- консалтинг інтернет-бізнесу.

ICMCI (The International council of management consulting institutes) з'ясувало, що в даний час в країнах з розвиненою економікою приблизно один на кожну 1000 чоловік називає себе консультантом з управління. В країнах - один на кожні 2000 чоловік.

Слід зазначити, що на частку США припадає близько 49% усього світового ринку управлінських консалтингових послуг.

За даними New York Times, 15% компаній користуються послугами консультантів на регулярній основі і 35% вдаються до допомоги консультантів по мірі необхідності.

Обстеження, проведене в 1987 р. (його підсумки фігурували на Першій Всесвітній конференції консультантів з управління, проведеної в Парижі), встановило, що 67% респондентів - це працівники малих підприємств з чисельністю працюючих до 50 чоловік. Консультанти в малих консультаційних фірмах старше і досвідченіше своїх колег, зайнятих у великих організаціях подібного роду. Малі консультаційні підприємства в 40% випадків обслуговуються лише одним людиною, часто працюють як "доктор за викликом" для клієнтської організації. Ще одна особливість невеликих консалтингових фірм полягає в тому, що їх клієнтами також є малі підприємства, як правило, розташовані в безпосередній близькості.

Більшість малих підприємств управлінського консалтингу недовговічні, але на зміну не витримав випробування конкуренцією приходять інші численні підприємства.

Для підвищення якості та ефективності консалтингу створені два провідних міжнародних об'єднання професійних консалтингових фірм:

1. Європейська федерація асоціацій з економіки і управління (FEACO). Вона була заснована в 1960 р. в Парижі, а в 1991 р. її штаб-квартира була перенесена в Брюссель. В даний час членами ФЕАКО є 25 національних асоціацій країн Європи (по одній від кожної країни, в тому числі 17 з країн Західної Європи і вісім з країн Центральної і Східної Європи). Асоціації - члени FEACO включають 1200 консалтингових фірм, які налічують понад 12 000 консультантів.

2. Асоціація менеджмент-консалтингових фірм (АМКФ). Вона заснована в 1929 р. і є найстаршою у світі консалтингової асоціацією. Будучи спочатку національною асоціацією консалтингових фірм США (АКМЕ), в середині 1990-х рр. вона де-факто позначила себе як міжнародну асоціацію, ввівши в свою назву підзаголовок "Всесвітня асоціація консалтингових фірм". На відміну від ФЕАКО АМКФ поки не міжнаціональний, а транснаціональне об'єднання, так як її міжнародний статус ґрунтується на те, що членами цієї організації є найбільші американські консалтингові фірми, що мають філії практично у всіх регіонах світу.

Професійні консалтингові асоціації існують в даний час в 42 країнах світу. Зазвичай членство в них є корпоративним, тобто вони об'єднують не індивідуальних консультантів, а консалтингові фірми. Індивідуальні консультанти створили спеціальні форми об'єднань, які називаються "інститути менеджмент-консалтингу". Національні консалтингові інститути об'єднані в Міжнародний рада консалтингових інститутів зі штаб-квартирою в Торонто (Канада).

Головними статутними завданнями професійних асоціацій та інститутів консультантів виступають забезпечення і гарантування високої якості консалтингових послуг і фахового поведінки своїх членів.

Крім професійних консалтингових асоціацій існують також організації, які консультанти включаються поряд з іншими фахівцями в області менеджменту: викладачами, професійними менеджерами і т. д. До таких організаціям ставляться Європейський фонд розвитку менеджменту (EFMD), Асоціація розвитку менеджменту країн Центральної та Східної Європи (CEEMAN), Американська асоціація менеджменту (AMA), Всеяпонська федерація менеджмент-організацій (ZEN-NOH-REN).

Авторитетним консалтинговим об'єднанням є Міжнародна рада інститутів управлінського консультування (The International council of management consulting institutes - ICMCI). Це мережа асоціацій консультантів по всьому світу, які мають загальну місію, цінності і цілі. Національні інститути, що входять до ради, здійснюють процедуру сертифікації консультантів згідно з Амстердамським стандартом. В даний час в раду входить 37 країн - постійних членів і вісім тимчасових.

Проводяться семінари, конференції, організовується спеціалізоване навчання консультантів.

Так, раз на чотири роки проводиться всесвітня конференція менеджмент-консультантів. Також проводять всесвітні конференції менеджмент-консультантів професійні консалтингові асоціації та об'єднання.

В даний час консультування з управління в більшості розвинених країн світу є окремим сектором економіки. У США його оборот становить 14 млрд дол., у Європі - 8 млрд дол., в Японії - 2,5 млрд дол., в інших країнах світу в цілому він оцінюється в 2 млрд дол. Ці дані показують чистий оборот менеджмент-консалтингу. А якщо врахувати й інші види консалтингових послуг, то сумарний обіг коштів у цій сфері може зрости в кілька разів. Наприклад, у США річний оборот всієї сфери професійних послуг по економіці і керуванню становить близько 50 млрд дол., у Європі - 8 млрд дол., в Японії - 2,5 млрд дол., в інших країнах світу в цілому він оцінюється в 2 млрд дол. Ці дані показують чистий оборот менеджмент-консалтингу.

В цілому сектор консалтингових послуг розвивається випереджаючими темпами порівняно з іншими галузями світової економіки. Особливе розвиток ринку консалтингових послуг очікується в країнах Центральної та Східної Європи, СНД і Китаї. За відомостями ГЕАСО, понад 11% послуг грецьких консалтингових фірм, 10% - російських, по 5% - хорватських та словенських припадає на східноєвропейські країни. В якості найбільш перспективного ринку з точки зору обсягу попиту розглядається Китай.

Як відзначають американські фахівці, сферою з необмеженими можливостями для управлінського консультування є послуги, пов'язані з власністю. Для реалізації цього стратегічного напряму члени знаменитої "великої п'ятірки"1 транснаціональних аудиторсько-консалтингових компаній створюють альянси, поглинають фірми, зайняті оцінкою нерухомості і портфельним управлінням.

Існують два основних напрями надання таких послуг: забезпечення виконання боргових зобов'язань і рекапіталізація. В якості основних клієнтів багато консалтингові структури бачать сфери готельно-туристичного бізнесу та індустрії розваг.

Стабільне зростання консультаційного бізнесу став можливий у результаті розширення галузевого різноманіття обслуговуються корпорацій, і насамперед за рахунок громадського сектору. Проте експерти відзначають, що в світі і в прийдешньому столітті основним споживачем консультаційних продуктів залишиться виробництво.

Практично у всіх країнах світу консультаційний бізнес переступив національні кордони. Практика показує, що з приходом на внутрішній ринок транснаціональних консалтингових компаній тотального витіснення національних фірм не відбувається. Так, внутрішні консалтингові фірми Японії проявляють високу конкурентоспроможність у таких сферах, як виробництво, маркетинг і продаж, дослідження і розробки, а зарубіжні фірми демонструють в цій країні кращі досягнення в стратегічному плануванні, організаційному розвитку, фінансах і контролі, інформаційних технологіях.

Значним стимулом у розвитку консалтингу з'явився перехід світової економіки в кінці минулого століття до наступних етапів свого розвитку - інформаційної економіки та економіки знань.

Знання стали розглядатися як ключовий ресурс господарської діяльності організації, а консультант - як провідник знань.

Виникла нова управлінська посада - менеджер зі знанням, який, з одного боку, є функціональним менеджером, що забезпечує організацію і координацію управління знаннями організації, з іншого боку - внутрішнім консультантом, дає поради щодо більш ефективного застосування знань в організації.

Значна увага стала приділятися навчального консультування, технічну базу якому створили сучасні інформаційні технології, забезпечивши радикально нові можливості, пов'язані з мережевим, віртуальним навчанням.

Здійснюваний в даний час перехід у світовому економічному розвитку від п'ятого до шостого технологічного укладу обов'язково викличе зміни в консалтингу, що пов'язано із зародженням нових промислових галузей на основі передових науково-технічних досягнень, таких як нанотехнології, робототехніка, генна інженерія, соціальні технології і ін. Підприємства, що побажали увійти в нові галузі, будуть мати потребу в послугах консультантів з освоєння в промисловому виробництві різних продуктових і процесних інновацій. Спочатку роль консультантів виконуватимуть науковці та викладачі вузів, створили прототипи і досвідчені зразки таких інновацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни з розвиненою економікою
ПРЕДМЕТ, ПОНЯТІЙНИЙ АПАРАТ, ВИДИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ
Еволюція логістики в промислово розвинених країнах
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
Певна стабілізація економіки розвинених країн в кінці 2010 р
Еволюція звітності в умовах ринкової економіки
Характерні ознаки економічно розвинених країн
Велика депресія в країнах з ринковою економікою
ЕКОНОМІКА НІМЕЧЧИНИ
Характеристика розвитку інтернет-реклами в період ринкової трансформації економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси