Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Історичний джерело - поняття і класифікація

Необхідна для дослідження інформація розсіяна по багатьом типам джерел. Тільки на основі вивчення джерел можна розкрити процес іст. розвитку в цілому викласти події і факти, дати їм певні характеристики. Основною групою історичних джерел є матеріали, створені безпосередньо в процесі і в результаті суспільної діяльності людей і виконують певні соціальні функції. Характерна ознака цієї групи джерел - сучасність події. До комплексу історичних джерел належать і такі джерела, які виникли в результаті узагальнення фактів і також є продуктом соціального середовища. Іст. джерела можуть бути розділені на п'ять видів: речові, етнографічні, лінгвістичні, усні, письмові. Перші чотири групи вивчають археологія, етнологія, лінгвістика, фольклористика, джерелознавство, а письмові джерела - тільки джерелознавство. Письмові джерела мають переваги порівняно з іншими видами історичних джерел. Кожному періоду історії характерний свій особливий коло історичних джерел. Завдання джерелознавства - визначення складу джерел, розробка методики вивчення, аналізу та використання джерел. Вивчаючи зміст джерел, критично аналізуючи їх, джерелознавство надає вченим багато нових відомостей, нерідко дозволяє поглянути по-новому на відомі події.

Всі документи, що утворилися в результаті діяльності різного роду державних установ, громадських організацій, підприємств або осіб. Архіви почали складатися фазу після того, як суспільство відчуло потребу у створенні документів. В архівах на зберіганні знаходяться текстові та графічні матеріали на різних носіях - пергамені, папері, кіно, фото-і фонодокументи. Саме слово архів - архе - з грецької - влада, місце влади.

Допоміжні історичні дисципліни - палеография (вивчає еволюцію листи, встановлює час і місце походження рукопису), дипломатика - вивчає особливості актових джерел за їх зовнішніми даними, эпиграфика - наука про написи на твердих предметах (камені, металі, дереві), геральдика (герби та емблеми) і сфрагістика (печатки). Метрологія - про заходи вимірювання і грошового рахунку, хронологія - системи відліку часу, допомагає датувати подія.

Правильна класифікація джерел полегшує їх розуміння і наукову критику. За походженням джерела можна розділити на офіційні (службові) і приватні (особисті чи родинні). Можна по техніці і способу відтворення - рукописні і друковані, образотворчі, звукові. За формою - білові (оформлені і засвідчені); чорнові - проекти або варіанти; оригінали (перші унікальні документи); розмножені оригінали (у декількох примірниках); копії - повторне відтворення.

За видами джерел виділяються законодавчі, діловодні, статистичні, мемуари, листи, періодика і публіцистика, пам'ятки художньої та наукової думки.

Літописи. У X ст. почалося літописання у Києві, в XI ст. в Новгороді. У XII ст. центрів літописання вже багато: Псков, Смоленськ, Полоцьк, Володимир, Ростов, Галич, Володимир Волинський, Рязань і інші міста. Літописи - головний жанр історичного твору до XVI століття.

Грамоти: жалувані, статутні, судні, вкладні, духовні

Берестяні грамоти. Вперше знайдені при археологічних розкопках у 1951 р. у Новгороді (XI - XV ст.). За даними Ст. Л. Яніна, на початок 2000-х рр. було знайдено більше тисячі, в тому числі 936 - в Новгороді. Академік Валентин Янін стверджує, що їх може зберігатися не менше 20 тис. (за характеристиками культурного шару). Грамоти писали бояри, селяни, ремісники, купці, навіть жінки і діти (хлопчик Онфим).

Хронографи. З XV ст. з'явилися хронографи.

Житія святих. Агіографічні джерела.

Законодавчі документи. Це не тільки юридичний, але й історичне джерело (конституції, закони, кодекси, підзаконні акти тощо). Закони закріплюють принципи і норми, визначають дозволене й недозволене.

Парламентські акти. Важливе джерело для країн з розвинутою системою парламентаризму.

Преса - наймасовіший джерело. Преса допомагає встановити хронологію подій, що дає їх первинні пояснення. Три функції друку: 1) інформація для населення і урядових установ; 2) соціальна інтеграція особистості; сприяння системі освіти; 3) засіб розваги; 4) психологічна терапія. Під пресою в основному розуміються матеріали газет, а в журналах, в основному публікуються результати досліджень. Офіційні повідомлення та виступи державних, громадських діячів, опубліковані в газетах, класифікуються як інші види джерел. У журналістиці розрізняють два основних жанру - інформацію (хроніка, репортаж, кореспонденція) і коментарі. Не всі журналістські факти стануть історичними, тобто суспільно значущими. Інформація завжди несе пропаганду, неупередженої преси не існує.

Документи партій і громадських організацій важливі для більш пізнього періоду.

Політична публіцистика пов'язана з державними та громадськими діячами. Вона пов'язана з поворотами в політиці. Політика - це форма завоювання, утримання і використання державної влади і дуже мінлива. Вона пов'язана з інтересами особистостей, груп, суспільних верств. Формування історіографічних концепцій часто обумовлено склалися в політичній публіцистиці оцінками.

Мемуари - це свідчення очевидця чи учасника подій. Мемуари дозволяють пояснити мотиви поведінки людей, відновити духовний колорит епохи. Досить суб'єктивний джерело, на нього впливають мотиви поведінки або інтереси. Іноді автори мемуарів перебільшують свою роль в історії, іноді метою стає зведення рахунків з політичними супротивниками. Треба вміти долати суб'єктивізм мемуариста при дослідженні. Для цього треба знати автора, його світогляд, політ діяльність. Фактичні дані мемуарів вимагають перевірки, автор може помилятися.

Автобіографії, щоденники, листи. Суб'єктивний, особистісний момент в біографіях виступає сильніше, ніж у мемуарах. Щоденники - більш точні у фактологічному плані, ніж мемуари, але за змістом можуть бути біднішими. Листи зазвичай не призначені для публікації, а розраховані на читача.

Вислови в листах відвертіше, ніж у мемуарах, розрахованих на сторонніх читачів.

Дипломатичні документи. Це зовнішньополітичні заяви глав держав і урядів, міністрів і Мзс, міжнародні договори, угоди, конвенції, меморандуми (пам'ятні записки), ноти, інструкції дипломатичним представникам, особисте листування послів, звіти та довідки посольств і т. д. Історику не завжди доступні секретні урядові директиви, що визначають завдання зовнішньої політики. Він користується мемуарами та аналізом виступів державних діячів.

Статистика, усні джерела, література. Статистична середня цифра відображає лише тенденцію розвитку, яку необхідно прокоментувати.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела фінансування інвестицій: поняття і класифікація
Акустичні коливання, джерела шуму, класифікації, дія, нормування
Поняття джерел права соціального забезпечення та їх класифікація
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
Джерела (форми) права: поняття та різновиди
Історичні особливості формування
Класифікація джерел фінансування підприємницької діяльності
Поняття і види джерел екологічного права
КЛАСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ І РІВНІВ РИЗИКУ СМЕРТІ ЛЮДИНИ
ДЖЕРЕЛА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси