Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Західноєвропейське бароко

Італія, батьківщина Відродження, зіграла величезну роль у поширення бароко у країнах Європи. Але витоки бароко не обмежувалися цією країною. Бароко як світогляд, як стан розуму одночасно зародилося в багатьох європейських країнах. Мистецтво бароко було складним і багатогранним, у ньому спочатку були закладені і межі його можливостей, і причини, що привели його до занепаду, тому що бароко - це, по-перше, мистецтво, засноване на безпосередній передачі руху, схопленого в момент кульмінації, і по-друге, театральне мистецтво, самосозерцательное. Звідси його пронизлива емоційність, причому емоційність швидше патетична, ніж лірична.

У Західній Європі виникнення бароко сприяло два фактори - народжувана концепція абсолютної монархії і популярність драматургії і театру (як вважає дослідник цієї доби Пітер Скрайн). Коли абсолютизм і театр зійшлися і монархи XVII століття зажадали, щоб у нових чудових палацах влаштовувалися грандіозні вистави, бароко розквітло в повну силу. Бароко палаців починає змагатися з пишними католицькими церемоніями в древніх соборах. Церква, у свою чергу, приваблює і щедро субсидує художників, музикантів і поетів, які можуть підтримати її домагання на загальну духовну владу.

Головний храм римсько-католицької церкви - собор Святого Петра у Ватикані, будівництво якого було розпочато ще Донато Браманте, в стилі ренесансної культури.

Його початковий проект був видозмінений і втілений в життя Мікеланджело, який розвинув ідею Браманте в алегорію "точки відліку": купол став не тільки довершеним архітектурним спорудженням, але як би центром всього католицького світу. Алегоричний сенс собору розвиває і посилює продовжувач будівництва - Берніні. Створена ним колонада, яка оздоблює площа собору, повинна була разом зі всією спорудою втілювати в собі церкву, християнство і небесний звід, що розкинулося над світом. Крила колонади Берніні - немов руки собору, а купол - його голова.

Якщо італійське бароко втілювало релігійні і політичні ідеали, то французьке було уособленням виключно політичних устремлінь. Англійське ж відображало ідеї цивільні і громадські. Це стає наочним при порівнянні архітектурних особливостей трьох соборів: собору Святого Петра, про який вже йшла мова, собору Святого Павла в Лондоні і собору Будинку інвалідів у Парижі. Ці будівлі побудовані в один часовий період і на одних технологічних принципах. Тим більше характерні їх архітектурно-стильові відмінності.

Паризький архітектор Жюль Ардуен-Мансар вибудував купол собору Будинку інвалідів на двох'ярусному барабані, в гордій самоті купол піднімається над фасадом, розділених колонами на геометрично правильні площині. Маса куполи та його багатий декор панують над досконалим за своєю архітектурою підставою, як би уособлюючи влада суверена, яку підтримує ієрархічна державна система.

Купол собору Святого Павла в Лондоні (архітектор Крістофер Рен) нагадує початковий варіант проекту купола собору Святого Петра Браманте. Купол вінчає велична будівля, з яким він так мало пов'язаний, що для нього було потрібно спеціальне циліндричне основу. Виникає враження, що одна будівля вбудовано в інше. Цей купол радше символ, ніж образ влади, він виконує декоративну функцію, в чому можна угледіти паралель з положенням монарха політичної влади в Англії кінця XVII ст. Навряд чи ці політичні алегорії були цілком усвідомлені Мікеланджело, Мансаром і Реном, але художня інтуїція майстрів привела до точного портрета епохи в архітектурному вираженні.

Синтез живопису, архітектури, скульптури породжує в епоху бароко іншу концепцію організації простору. У XVII ст. з'являється нова живопис. Зображення відтепер не зводиться тільки до лінії й цвіту; художник хоче передати щось, що виходить за межі ліній, фарб і перспективи, впливає на почуття і уяву глядача. Щоб пробудити фантазію, художник прагне зруйнувати бар'єр між глядачем і твором мистецтва і надати картині безмежність.

Три художника з Болоньї - Лодовіко Карраччі (1555 - 1619) і його двоюрідні брати Агостіно і Аннібале, який займав серед братів провідне місце, - виробляють основи нового стилю. Вони спираються на класичну спадщину XVI ст., в першу чергу на венеціанську школу. Вони здійснюють в італійському мистецтві рішучий поворот від маньєризму до бароко, в бік більшої простоти й величавості образів.

Брати Карраччі створюють у 1580 р. в Болоньї Академію, названу ними Academia delji incaminati (Академія вступили на вірний шлях).

Живописець болонської школи Аннібале Карраччі (1560 - 1609) намагався наблизити зображувані фігури до глядача, створити ілюзію, що мальовниче простір продовжує простір реальне. Їм крім безлічі картин створений один з найбільших шедеврів XVII ст. - розпису Палаццо Фарнезе на сюжети "Метаморфоз" Овідія. Карраччі зобразив міфологічні сцени на дуже складному для виконання тлі з включеними в нього архітектурними мотивами, які створюють ілюзію висоти, що імітують дерев'яні рами картин, бронзові і мармурові статуї, на яких грають золотисті відблиски. Динамічність і оригінальність композиції справили вплив на розвиток усієї декоративного живопису аж до наших днів. Так, вплив Карраччі безсумнівно зазнав австрійський художник Фукс, наш сучасник, в картинах якого багато експериментів з контекстом, в який вони включені.

Іншим раннім представником барокового живопису став Мікеланджело Мерізі да Караваджо (1570-1610). Він звернувся до зображення безпосереднього життя і тим самим викликав справжній переворот у мистецтві. Для картин Караваджо характерне реалістичне зображення релігійних сюжетів. Наприклад, його картина "Розп'яття апостола Петра" вражає точністю деталей, майже натуралистична. Твори Караваджо відрізняються високим драматизмом, різкими переходами світла й тіні. Його манера вплинула на більшість європейських художників - прямо чи опосередковано.

Особливе місце в історії бароко взагалі та італійського бароко зокрема займає особистість вражаючих масштабів, теоретик мистецтва, живописець, скульптор і архітектор Джованні Лоренцо Берніні (1598-1680). Головною справою його життя і головним звершенням став собор Святого Петра в Римі. У зведенні головного католицького храму світу до Берніні вже брав участь ряд видатних зодчих епохи Відродження, серед яких був і геніальний Мікеланджело Буанаротті. Але все це тільки ускладнювало завдання: свої ідеали потрібно було коректно пов'язати з досягненнями попередників, і Берніні це вдалося.

В інтер'єрі собору їм був споруджений ківорій (сень на місці молена Папи) висотою 30 м, підтримуваний чотирма колонами. Їх лінії свиваются в спіраль, що підкреслено золоченими канелюрами. По низу колон в'ється скульптурний плющ, а водруженная на колони сень виглядає як багата драпіровка з фестонами, на ній сидить, звісивши ніжки, чарівні пухкенькі янголята... Вита форма цих колон тектонічно не виправдана, і настільки декоративна, пізніше її можна побачити в барокових спорудах по всьому світу.

Виконане Берніні (згідно задумам Мікеланджело) внутрішнє оздоблення собору є чудовим зразком барокового церковного оформлення в інтер'єрі і справляє враження парадності, виключної урочистості і величі.

Самим значним архітектурним досягненням Берніні є площа перед собором Святого Петра. Він вибудував як би дві площі, сполучені разом. Одна - овальна, оточена колонадою, а інша - у формі трапеції, замикається з однією з сторін самою будівлею собору. В центрі великої площі розташований обеліск, а по сторонах, у фокусах еліпса, розташовані фонтани. Колонади не дають підійти до собору з бічних сторін, паломники і туристи можуть бачити лише її парадний фасад. Гігантська фасадна стіна собору, прикрашена колонами та ліпниною, завершує комплекс і готує ефект сприйняття його інтер'єру.

Не менш великий Берніні і як скульптор. Його численні портрети сучасників, алегоричні і міфологічні герої вражають жизнеподобием, динамізмом, красою і театральністю.

Звернемося до знаменитої вівтарної композиції Берніні "Екстаз св. Терези". В цій роботі, що знаходиться в капелі церкви Санта-Марія делла Вікторія у Римі, скульптору вдалося "зупинити" політ золотої стріли за якусь секунду до того, як вона прониже серці святий, і передати вираз екстазу, яке осяяло в цей момент її риси. По обидва боки композиції в нішах, схожих на ложі оперного театру, зображені власники капели - члени сім'ї Корнаро, безмежно байдужі до прекрасного баченню.

За силою контрасту, динамічному драматизмом образу, реальності і разом з тим ілюзорності - це безперечно шедевр барокової скульптури, виражає одночасно і величне релігійне почуття, і мирську суєтність суспільства, сприймає життя як театр, який вважав його реальніше за саме життя.

Не слід забувати також, що Берніні був майстром надгробків і оформлювачем урочистих процесій. Його роботи завжди вражають, розбурхують свідомість глядача. Навіть коли він бере сюжет із класичної міфології, його трактування викликає подив: прикладом може служити прикрашає віллу Боргезе скульптурна група "Аполлон і Дафна", що зображає перетворення німфи на лаврове дерево.

Багато дослідників історії мистецтва вважають Берніні головним персонажем всієї епохи бароко.

Вершиною західноєвропейської барокової живопису стає творчість Петера Пауля Рубенса (1577-1640), воспевающего життя у всіх її проявах. Блиск і чуттєвість бароко розквітає на півдні Нідерландів. Завдяки Рубенсу одним з головних центрів європейського бароко стає Антверпен, звідки захоплення барокової живописом поширювалось по всій Європі. Тематика цієї живопису широка: від біблійних сюжетів до сцен сільського побуту, від античних міфологічних героїв та подій до портретів конкретних персонажів і реальних міських пейзажів. При цьому ідеалізовані образи, нестримні гіперболи поєднуються в них з бурхливою динамікою, несподіваними оптичними ефектами, реальність - з фантастикою, релігійна аффектированная містика - з відвертою чуттєвістю. У живопису часто застосовується легкий, вільний мазок. Так, на ескізах розпису декількох плафонів пензля Рубенса, що зберігаються в Ермітажі, свобода живопису так велика, що можна приписати її художнику нашого часу.

Прикладом з'єднання безлічі жанрів в одному може служити картина Рубенса "Чотири філософа". Вона може бути трактована і як парадний портрет Рубенса і його брата в компанії ще двох близьких друзів - поетів і філософів. Але є тут ще й п'ятий персонаж: в кімнаті, де розташувалися друзі, на високій підставці встановлений бюст Сенеки, перед ним виблискує фарбами букет тюльпанів, тобто перед нами також і наочна демонстрація філософських орієнтирів художника і його близьких. Але є тут ще одна таємниця: до моменту написання картини, такий зовні реалістичною, двоє персонажів вже пішли з життя. Так колективний парадний портрет показує нам цілий ряд саме барокових тенденцій.

Пафос напруженої динаміки отримує повноту вираження в сценах полювання. У картині "Полювання на левів" дія наділена надзвичайною швидкістю і пристрасністю. Вздыбившиеся коні, лев, терзающий вершника, і вражають його мисливці злилися в єдину групу. Нестримна енергія і життєва сила пронизують всю сцену і кожну фігуру окремо.

Інший, ліричний і стриманий, пафос панує в картині Рубенса "Персей і Андромеда". Античні герої трактуються художником як його співвітчизники: ми бачимо ніжну блондинку-фламандку, типову для живопису Рубенса, і таку ж типову для живописця атлетичну, вольову фігуру Персея. Міфічний, фантастичний антураж у вигляді крилатого коня Пегаса, амурів, що парить над героєм генія Слави і тому подібні деталі чудового полотна виглядають абсолютно переконливо. Все тут конкретно і чуттєво, овіяне поезією і трепетом життя. Картина від початку до кінця виконана самим художником.

Всього з майстерні цього неперевершеного майстра барокової живопису вийшло не менше 3 тис. картин. Твори Рубенса широко представлені у всіх найбільших музеях Старого і Нового Світла. Але Рубенс був не тільки майстром колористичної олійного живопису. Він писав фрески, створював ескізи для скульпторів, був чудовим рисувальником, а також декоратором, архітектором, дипломатом. Його вплив на культуру і мистецтво велике і безперечно.

Кращим з учнів Рубенса був Антоніс ван Дейк (1599-1641). Його творчість демонструє глядачам прагнення художника до витонченості та вишуканості. Його чоловічі образи втрачають атлетизм рубенсовских героїв, жіночі відрізняються витонченістю і нервової експресією. Головною областю його творчості є портрет. Живучи в ранній період своєї творчості на батьківщині, художник створює низку портретів заможних бюргерів, вдаючись до досить стриманому колориту. Але потім він переселяється в Генуї, де отримує безліч замовлень від місцевої аристократії. Ван Дейк створює в цей період прекрасні парадні аристократичні портрети. Вони великого розміру, ошатні за колоритом, зображують модель в повний зріст, художник ретельно виписує деталі - чудові шати, мережива, коштовності... Гордовиті пози, пихаті особи, витончені руки з довгими, тонкими пальцями - все це на ефектному тлі розкішних інтер'єрів переконливо свідчить про високому суспільному становищі персонажів. Одним з кращих творів залишається автопортрет художника з дружиною.

Ван Дейк створив чималу кількість живописних творів на релігійні теми, зокрема вівтарні розпису. Однак саме жанр парадного портрета, сформований ван Дейком, принесе йому великий успіх і на батьківщині, і, пізніше, в Англії, де він знайде багато послідовників. Аристократичний портрет під впливом творчості ван Дейка розквітне тут у XVIII ст.

Аристократичної витонченості ван Дейка протистоїть творчість третього за значенням художника у Фландрії XVII ст. Якоба Йорданса. Його внесок у розвиток бароко самобутній: творчість майстра прямо готує прихід реалізму. Йордане створює так званий побутовий жанр. Герої його полотен - бюргери, селяни - повні здоров'я, радості життя. Навіть якщо він пише біблійний сюжет "Поклоніння волхвів", його герої справляють враження написаних з натури сучасників майстра. Від бароко у Йорданса виявляється потужна, впевнена композиція, вільне володіння світлотінню, яскравість і звучність колориту. Серед найбільш відомих його картин можуть бути названі "Бобовий король", "Автопортрет з батьками, братами і сестрами" і ін

Особливий тип фламандського живопису - натюрморт, він поєднує в собі і аристократичність, і демократизм. Якщо величезні картини Рубенса призначалися для палаців і громадських будівель, натюрморт міг розміститися і в більш скромному інтер'єрі. Одним з творців цього жанру є Франс Снейдерс (1579-1657). Йому блискуче вдавалися сцени полювання та натюрморти з фламандської їжею, з безліччю битої дичини, ще живої риби, плодів і фруктів. Тільки в бароковому уяві ці гори їстівного могли бути так эстетизированы, виписані з такою винахідливістю і мальовничій віртуозністю.

Голландська живопис, як і пластичні мистецтва, не дає зразків типового бароко. Образотворчі мистецтва і Англії XVII ст. можуть бути названі бароковими тільки з великою натяжкою. У цих країнах дуже сильні реалістичні тенденції. Незрівнянно високі зразки живопису дає Харменс ван Рейн Рембрандт (1606-1669), новатор в області світлотіні, тонкий колорист. У перший період своєї творчості він пристрасно захоплений чуттєвою красою світу, його майстерня повна чудовими речами: тканинами, квітами, заморськими диковинами, статуями. Він сам щасливий в коханні, багатий і успішний. Треба відзначити, що і в цей милостивий період Рембрандт не схильний до ідеалізації натури. На автопортретах, зображення коханої дружини Саскії, замовних портретах ми бачимо конкретних людей з їх реальними достоїнствами і недоліками. За звичайною зовнішністю він прагне показати складний внутрішній світ людини, розгадати таємницю особистості кожного портретованого. Такого психологізму живопис ще не знала.

Переломним для Рембрандта і в творчому, і в екзистенційному щодо стало написання полотна "Нічний дозор". Саме в ньому художник найближче до традиційного бароко, але саме елемент фантазії, вибаглива композиція, тонка гра світлотіні не сподобалися замовникам цього групового портрета. Художник виходить з моди. У цей же період помирає його дружина і муза Саскія. Ці потрясіння роблять Рембрандта одним з найбільш правдивих і проникливих художників усіх часів. Численні портрети людей різних станів оповідають нам про складне життя людей його епохи. До числа кращих останніх робіт Рембрандта відноситься "Повернення блудного сина". Композиція тут зведена в першу чергу до двох монументальних фігур: спокійною, величної батька і більш напруженою - сина. За ними відчувається не просто простір біблійної притчі, а цілий світ, захопливий людини своєю безмежністю. Але при цьому добре повернутися в рідний дім, де тебе розуміють.

Значення творчості Рембрандта обумовлено ще і його графічним спадщиною. Він був майстром офорта. Колосально і його спадщина рисувальника. Опрацювання деталей, завершеність цілого, лаконічність характерні для всіх графічних робіт Рембрандта. Він помер у 1669 р., і для сучасників його смерть пройшла непоміченою. Він не був зрозумілий і оцінений.

В цей же час в Голландії працює ще ряд цікавих живописців: Херкулес Седерс, Якоб ван Рейсдал, Франс Хале, Дірк Хале, Герард Тербох, Ян Вермеер Дельфшский та ін. Голландці йдуть від парадних картин, що призначалися для палаців і замків, до скромними розмірами полотен, які можна розмістити в бюргерському будинку. Жанри найрізноманітніші: натюрморти, пейзажі, побутовий жанр, портрет. Цих художників називають "Малі голландці". Їх творчість стоїть ніби осторонь від "великої" барокового живопису, але їх роботи сповнені спостережливості, інтересу до деталей, колористичних знахідок і безлічі інших достоїнств. Вони дають широку картину життя людей цього періоду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Музика епохи Бароко
Німецьке бароко
Бароко
Бароко
Західноєвропейська опера
Західноєвропейська література XVIII ст.
Становлення західноєвропейської педагогічної психології
Західноєвропейський авангардизм другої половини XX століття
Західноєвропейський капіталізм: моделі національного розвитку
Особливості ділового етикету в західноєвропейських країнах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси