Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Потенції світу ісламу

Генеральна формула моделі: колоніальний капітал і західні інститути проти норм і стандартів ісламу, його потужної традиції і державності. Ця модель, як говорилося, має модифікації. Окремо можна вести мову про Туреччині, особливого слова заслуговує Єгипет, шиїтський Іран, Середня Азія, емірати Перської затоки і Афганістан. Та й самі арабські країни, довгою смугою простяглися від північно-західної частини Африки до Перської затоки, вельми неоднакові, особливо якщо мати на увазі нафтовидобуток останніх десятиліть і пов'язані з величезними доходами перетворення в багатих нафтою і недавно ще дуже відсталих країнах. Враховуючи всі ці модифікації, тим не менш, можна дати загальну характеристику потенцій трансформації ісламських країн, включаючи Пакистан і Бангладеш, які до деколонізації були частиною колоніальної Індії.

Мусульманські торговці були добре відомі на середньовічному Сході. Саме їх зусиллями товари далеких країн, а з ними і ідеї ісламу проникали в Південно-Східну Азію ще до появи там європейських колонізаторів. Торгівлі протегує і Коран, що цілком природно, якщо взяти до уваги обставини появи цієї книги, а також біографії пророка Мухаммеда, що виріс на торговому шляху вздовж Аравії і в молодості колишнього торговцем. Середньовічна торгівля, якій араби активно займалися на всім Сході, включаючи Африку, була традиційною і завжди вписувалися в норми ісламу. Однак великим престижем вона не користувалася, а відсутність прав і гарантій для багатих власників робило заняття нею беззбитковим лише на відстані від сильної держави. Між тим саме сильна держава була невід'ємним атрибутом розвиненої ісламського суспільства. Занепад ісламської державності (криза Османської імперії, а потім і шиїтського Ірану) сприяв колонізації країн Магрибу та встановлення англійського протекторату в Єгипті в XIX ст. Він же, поряд з деякими іншими факторами, як, наприклад, суперництво колоніальних держав, призвів до колонізації арабських держав або перетворенню їх у залежні території. Він сприяв завоювання Кавказу і Середньої Азії, втручання держав у справи Туреччини і особливо Ірану та Афганістану.

Як позначився цей ефект колоніалізму на потенціях до трансформації світу ісламу, включаючи і мусульман Індії? В самому загальному вигляді ситуація приблизно така. У відсталих країнах, де вплив колоніалізму було порівняно недовгим (Аравія, Афганістан, Кавказ, Середня Азія, частина арабських країн Африки), трансформація була не дуже помітною, якщо не вважати чужорідних колоніальних анклавів типу Танжера або Адена. Звичайно, проникнення колоніальних товарів, створення у більшості випадків буржуазно-демократичної інфраструктури, організація промислових підприємств міняли традиційний вигляд мусульманських країн. Але при цьому основну роль в перервах грали самі колонізатори і європейці-колоністи. Традиційне мусульманське більшість продовжувало жити за звичним нормам і активно чинила опір нововведенням. Приблизно та ж картина була і в країнах, де вплив колонізаторів або їх тиск позначалося довго і де початковий рівень розвитку був більш високим (Туреччина, Єгипет, Іран, Пакистан і Бангладеш). Подібність тут в тому, що переважна більшість населення продовжувало жити за нормами ісламу і чинила опір чужим впливам. Елементи колоніально-капіталістичної структури, так само як і інститути буржуазної демократії, вносилися переважно за рахунок зусиль колоніалістів. Хоча, наприклад, у Туреччині це відбувалося інакше і йшло від европеизировавшихся керівників країни (маються на увазі перетворення Кемаля і його послідовників).

Варто зазначити, що тривалий вплив колоніалізму в Єгипті, країнах Магрибу, Пакистані, Бангладеш або просто тиск ззовні (Туреччина та Іран) все ж таки вело до поступового впровадження в традиційну структуру елементів чужої їй капіталістичної структури. При цьому саме в тих країнах, де існувало більш або менш незалежна держава, як в Туреччині, Ірані, в меншій мірі в Єгипті, а також і в інших країнах після досягнення ними незалежності найбільш сильних в економічному плані швидко ставав державний сектор. Державна протокапиталистическая економіка була альтернативою приватнокапіталістичну економіки європейського типу. І той факт, що у всіх країнах ісламу, де з'являлося самостійна держава, найбільш швидкими темпами розвивалося саме вона, переконливо свідчить про відсутність у світі ісламу внутрішніх потенцій для активізації приватнопідприємницької діяльності, та й взагалі потенцій для трансформації еврокапиталистическому стандарту, незважаючи на те, що араби здавна були торговим народом.

Вся справа в тому, що транзитна торгівля не йде ні в яке порівняння з капіталістичною економікою, а східний торговець - це зовсім не західний буржуа. Лише вплив ззовні могло створити певні умови для появи такого роду потенцій, але внаслідок сили ісламу вплив йшло ще більш повільно і менш активно, ніж то було в Індії, не кажучи вже про Південно-Східній Азії з її хуацяо. Практично найбільш відчутні елементи капіталістичної структури, якщо не мати на увазі нафтодолари, фіксуються лише в Туреччині та Єгипті. В Ірані вони менш помітні, а спроби шаха форсувати процес капіталістичної модернізації при провідній ролі державної економіки призвели до вибуху екстремізму в 1978 р. Пакистан і Бангладеш були близькі до Туреччини та Єгипту за типом розвитку, але відставали по темпах і рівню. Об'єктивно це схоже з тим, що відзначалося на прикладі колоніальної Індії, де порівняно відстала ісламська її частина виявлялася більш близькою до ісламських країн, ніж до індуїстської частини величезної країни.

У цілому світ ісламу з його посилилася після деколонізації державністю виявився налаштований найбільш непримиренно по відношенню до еврокапиталистической структурі і відповідним західних інститутів, включаючи елементи буржуазної демократії. Тут найбільш часті (якщо не вважати Тропічну Африку і залишити в стороні Латинську Америку) військові перевороти, які свідчать про слабкість інститутів буржуазної демократії. Тут найбільш войовничо підкреслюють прихильність до власної релігії і санкціонованих нею соціальним, моральним і духовним цінностям і стандартам. Крім Туреччини, чи не всі ісламські держави офіційно проголосили іслам державною релігією. У світі ісламу (якщо не вважати Тропічну Африку) найбільше значення має сектор державної економіки, і нехай не скрізь, досить слабкий приватнокапіталістичний сектор. Навіть приплив нафтодоларів не змінив сутність структури, хоча і різко підвищив рівень життя в багатих нафтодоларами ісламських країнах. Словом, внутрішні потенції для трансформації за західним стандартом у світі ісламу найменші з трьох моделей, про які йде мова. При цьому слабкість потенцій до трансформації поєднується з надзвичайною міццю протистоять їм сил, що чинять опір змінам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Світ ісламу: традиційна структура та потенції її трансформації
Іслам та економічна думка Арабського сходу. Ібн-Хальдун
Іслам
Індія і Південно-Східна Азія: потенції трансформації
Фактори і потенції трансформації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси