Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прусська Конституція

Конституція, прийнята ландтагом в 1850 р., проіснувала із змінами (реакційними!) до самого 1919 р. Вона встановила двопалатну систему з виборної нижньої палатою та виборної, - принаймні, наполовину - верхньою палатою. Це постанова Конституції не завадило уряду створити в 1854 р. шляхом королівського указу майже цілком призначається верхню палату - "палати панів". Законодавча влада вручалася королю спільно з цими двома палатами, за якими згодом затвердилася назва ландтагу. Король мав, звичайно, право абсолютного вето, і фактично ландтаг мирився з роллю законосовещательного при уряді органу. Конституція акуратно проголошувала рівність всіх підданих перед законом, недоторканність особи, свободу слова, совісті, зборів, спілок і т. п. Але в дійсності на Пруссії і після прийняття Конституції лежали важкі поліцейсько-бюрократичні пута, приближавшие політичний лад держави до абсолютизму. То був лише по зовнішності конституційного ладу або "уявний конституціоналізм".

Втім, навіть і ця подтасованная і залежна нижня палата вступала кілька разів, як побачимо далі, у конфлікт з урядом, коли воно занадто цинічно і грубо порушувало її мізерні права.

Піднесення Пруссії

Об'єднавчий рух і Пруссія в якості її центру.

У травні 1851 р. скасований було Союзний сейм знову зібрався у Франкфурті. Нічого ніби не змінилося. Партикуляризм німецьких держав, сковывавший економічний розвиток країни, що зберігався в повній силі. Строкатість торгово-промислового, наприклад, законодавства ставала з кожним днем нестерпнішим. Буквально через кожні кілька миль діяли різне вексельне право, різні умови для промислових занять, посилюються цеховими бар'єрами, проти яких не допомагали навіть офіційні урядові дозволи. Численні і різноманітні правові норми, які регулювали пересування населення, позбавляли можливості перекидати робочу силу туди, де є руда, вугілля і тому подібні умови промислового розвитку. Життєвим умовою існування промисловості і торгівлі залишалася потреба в общегерманском цивільному праві, на свободу пересування для громадян, у єдиному торгово-промисловому законодавстві, єдиної грошової системи, єдиної системи мір і ваг. Так і в міжнародно-правовому обороті, внаслідок відсутності єдиної Німеччини, німецьким промисловцям і торговцям не могли бути надані необхідні захист і заступництво.

Як вже говорилося, в пошуках найбільш зручного шляху об'єднання німецька буржуазія вибрала Пруссію в якості об'єднуючого центру.

З часу Фрідріха II (1740-1786 рр.) Пруссія бачила у численних німецьких державах лише територію для анексій і завоювань. Точно так само і до справи возз'єднання Німеччини вона поставилася як до універсального способу завоювати німецькі держави, підпорядкувати їх прусському пануванню, наповнити їх духом пруссачества, розчинити Німеччину в Пруссії. Вона поволі брала курс на гегемонію в середовищі німецьких держав. У 1818 р. прусський торгівельний і митний закон поклав початок Північно-Німецького митного союзу. Кілька років потому договір, укладений між Північно-Німецьким і Південно-Німецьким митними союзами, знаменував великий успіх Пруссії, бо означав перемогу над австрійським впливом і залучив на бік Пруссії буржуазію дрібних і середніх держав Німеччини.

З точки зору цієї буржуазії, цінність Пруссії обумовлювалася двома такими інститутами, яких не мали інші німецькі держави: 1) загальна військова повинність і 2) загальне обов'язкове навчання. Керівна німецька буржуазія дуже рано - спочатку невиразно, а потім все свідоміше - ставила перед собою мети збройної боротьби з сусідами, і перш за все з Францією. Для цього потрібна була постійна армія, а постійна армія вимагала військової повинності.

Але боротьба з сусідами повинна була вестися і на терені торгівлі і промисловості. А їх успіх значною мірою залежало від наявності підготовлених наглядачів, прикажчиків, майстрів. Та й армії потрібен був грамотний рекрут. Його виховання і освіту було доручено горезвісному "шкільному вчителеві", який переміг згодом, за словами Бісмарка, в битві при Садовій. З двох великих німецьких держав - Пруссії і Австрії - перша стала в 50-х роках швидко обганяти в економічному відношенні другу. Реорганізація і переозброєння армії сучасною зброєю ще більше посилило Пруссію.

Але хто в самій Пруссії міг очолити рух за об'єднання Німеччини?

Цього не могла зробити буржуазія, бо, злякавшись пролетаріату, вона відмовилася від політичної самостійності, стала шукати собі союзників в таборі поміщиків і клерикалів, зв'язавши свою долю з юнкерсько (поміщицької) реакцією. Пролетаріат був недостатньо сильний для того, щоб здійснити об'єднання Німеччини єдино можливим для нього шляхом: революційним.

Роль Бісмарка.

У цих умовах у внутрішній політиці Німеччини став грати найбільшу роль Бісмарк, людина, цілком віддана інтересам прусського юнкерства, сам великий поміщик, який зумів, однак, в той же час зрозуміти життєву потребу буржуазії: возз'єднання. До цієї мети Бісмарк пішов з тією впевненістю і пристрастю, які вклала б у це справа буржуазія, якщо б вона була здатна до дії, і з тим презирством до права, з тією безмежною вірою в грубу силу, яка характеризувала прусських поміщиків і якої вони заразили німецьку буржуазію.

У 1862 р. виник так званий конституційний конфлікт, що тривав до 1866 р. Це була боротьба між буржуазією і урядом, що розгорілася з питання про військову реформу. Представники лібералів в нижній палаті ландтагу не заперечували в принципі проти збільшення армії та подовження строку служби в ній і готові були дати необхідні асигнування, але намагалися використовувати становище для тиску на уряд з метою проведення деяких, досить, втім, помірних реформ. Палата не відкинула проекту, але і не затвердила його. Вона не дала королю необхідних асигнувань, між тим як король вже зробив і виробляв витрати на збільшену прусську армію.

Конституційним цей конфлікт був названий тому, що король, виходячи з своєї істоти "верховної влади", вважав, що палата не може перешкоджати йому у вирішенні питань, що належать до армії, палата ж не могла погодитися з цим, бо це означало відмову від права вотировать податки.

Зрозумівши, що опір буржуазії далі цього не піде, Вільгельм I поставив на чолі уряду Бісмарка, який бюджетної комісії ландтагу у вересні 1862 р. оголосив, що буде об'єднана Німеччина не промовами і не постановами парламентської більшості, а "залізом і кров'ю". Поки що він став правити без затвердженого палатою бюджету. Виступаючи в конституційному конфлікті проти буржуазії, Бісмарк разом з тим горів бажанням здійснити її національні вимоги та об'єднання Німеччини навколо Пруссії.

У конституційному конфлікті перемогло уряд. Цій перемозі сприяла, зокрема, подвійна гра Бісмарка в питанні про загальне виборче право. Бісмарк зізнався: "Враховуючи необхідність вдатися в крайньому випадку в боротьбі проти можливого переваги зарубіжних сил також і до революційних засобів, я вже в своїй циркулярної депеші від 10 червня 1866 р.: без всяких коливань кинув на сковороду найбільший з тодішніх ліберальних козирів - загальне виборче право, щоб відбити охоту у монархічної закордону пхати пальці в наш національний (омлет)... Прийняття загального виборчого права було зброєю в боротьбі проти Австрії та іншої закордону, в боротьбі за німецьку єдність, і одночасно загрозою вдатися до крайніх засобів в боротьбі проти коаліції".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

КОНСТИТУЦІЇ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
Імператорські конституції
Конституція Російської Федерації 1993 р.
Прусський похід
Конституція РФ
Пруссія
Піднесення Московського князівства
Піднесення виконавчої влади
Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси