Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія в соціальній роботі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мобінг-конфлікт

Поняття "мобінг" походить від англійського слова "mob", що в перекладі означає "збіговисько, натовп, зграя".

Вперше (в 1958 р.) його застосував К. Лоренц. Він вжив англійське слово "mobbing" для позначення агресивної поведінки деяких тварин по відношенню до інших. Наприклад, мобінгом він називав ситуацію, коли зграя гусей атакувала і виганяла напала на них лисицю. У 60-х роках XX ст. після публікації роботи шведського лікаря Гайнеманна, який порівняв жорстоке поводження дітей по відношенню до інших дітей з агресивною поведінкою тварин і назвав його мобінгом, термін отримав широку популярність.

X. Лейманн визначає мобінг як "изводящие" дії, які стають мобінгом тільки в тому випадку, якщо постійно повторюються. Комунікативні дії можуть мати важкі психічні та фізичні наслідки.

На думку дослідників, моббінг - це негативні комунікативні дії однієї людини або групи людей, які направлені проти окремої людини, відбуваються дуже часто або впродовж тривалого проміжку часу і обумовлюють відносини між злочинцем і жертвою.

Мобінг - це наслідок недозволеного конфлікту, прояв результатів невірних дій у конфліктній ситуації. Розвиток мобінгу може призвести до зниження соціального рівня об'єктів, оскільки їх витісняють із соціальної групи або з професії і вони без сторонньої фізичної та психологічної підтримки не мають шансу на повернення.

Мобінг-процес має декілька етапів.

Етап 1. Конфлікти, протиріччя і зухвала поведінка - виникає небезпечна ситуація.

Етап 2. Перехід до мобінгу та психотеррору - відбувається психічна травиатизация, яка може включати навішування ярликів.

Етап 3. Правопорушення, пов'язані з перевищенням повноважень, - жертву позбавляють власних прав, звинувачують, навішують ярлики.

Етап 4. Діагнози, які сприяють навішування ярликів, - лікарі, психіатри, психологи і т. д. ставлять з-за недостатніх знань такі діагнози, які в подальшому мають ефект звинувачень.

Етап 5. Виключення з професійного життя - жертва потрапляє в ситуацію ізгоя; її соціальну боротьбу за виживання розуміють неправильно, більше того, ця відчайдушна боротьба за виживання і поведінку об'єкта переконують оточуючих у тому, що людина має недоліки характеру.

Мобінг - це процес, який при великій тривалості та ескалації забирає у людини весь час. Думки зайняті виключно мобінг-процесом, і не залишається вільного простору для інших людей та їх інтересів. Так як розвиток мобінгу найчастіше триває протягом тривалого проміжку часу, він являє собою стрес як для самої людини, так і для його сім'ї.

Соціальна підтримка при подоланні мобінгу - це підтримка близьких людей або працівників соціальної служби. У науковій літературі проводять відмінність між психічною та інструментальною підтримкою. Під психічною підтримкою передбачають способи поведінки, які організують емоційне увагу, - це розуміння, емпатія, інтереси, присутність або слухання. Інструментальна підтримка - це конкретні заходи (поради, інформація, соціальна допомога).

В кожному випадку індивідуально визначається допоміжна стратегія. Соціальна підтримка у формі бесіди, під час якої люди проявляють взаєморозуміння і викликають довіру, допомагає знайти підходи, орієнтовані на вирішення проблеми. Те, що в конфлікті в об'єкта мобінгу є посередник або медіатор, не загострює існуючих протиріч, - дуже важливий фактор для подолання мобінгу. Соціальна підтримка допомагає людині знизити стрес, запобігти соматичні розлади.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Види конфліктів
Виникнення і розвиток конфліктів
Типологія конфліктів
Конфлікти у діловій сфері
УПРАВЛІННЯ КОНФЛІКТАМИ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Типологія конфліктів
Об'єктивні та суб'єктивні причини виникнення конфліктів
Розвиток конфлікту
Аналіз конфліктів
Конфлікти в колективі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси