Меню
Головна
Адаптація, оцінка і навчання персоналуПрофесійна адаптація фахівцяПрофесійна адаптаціяПрофесійна адаптація особистостіОрганізація управління та трудової адаптації персоналу організації
Адаптація, оцінка і навчання персоналуОрганізація управління та трудової адаптації персоналу організаціїАдаптація людини: розуміння, видиЗагальні поняття про підбір персоналу і його професійній орієнтації

Однак часто недооцінюється той факт, що колектив, у який надходить працювати новий співробітник, також переживає процес адаптації. Це пов'язано з відмиранням існували раніше взаємозв'язків і взаємовідносин і виникненням нових. Будучи "живим", що постійно розвиваються організмом, колектив реагує на заміну будь-якої, навіть самої маленької своєї частини. Саме тому так важливо в процесі адаптації нових працівників до роботи в організації враховувати всі аспекти даного процесу.

Процес професійної адаптації - багатоаспектний, що охоплює виробничу, професійну, психофізіологічну, організаційну та соціальну адаптацію. Основні види адаптації представлені на рис. 11.1.

Адаптація як багатоаспектний процес

Рис. 11.1. Адаптація як багатоаспектний процес

Соціальна адаптація характеризується звиканням співробітника до нового соціального середовища, включенням її в систему міжособистісних зв'язків і відносин, освоєнням нових соціальних ролей, норм поведінки, групових норм і цінностей, ідентифікацією себе з професійною групою.

Вона проходить наступні етапи:

o взаємодія працівника з колективом організації;

o прийняття та засвоєння норм і цінностей даного колективу;

o активні дії співробітника по відношенню до сформованих взаємин у колективі з метою гармонізації своїх і колективних інтересів.

Виробнича адаптація передбачає звикання нового працівника до здійснення своєї професійної діяльності в новій для нього середовищі. У даному процесі новий працівник засвоює умови і норми трудової діяльності, прийняті в конкретній організації. Це один з найскладніших видів адаптації, адже часто вже склався фахівця своєї справи важко змінювати режим і спосіб виконання своєї професійної діяльності.

Професійна адаптація являє собою освоєння працівником нових знань професійних умінь і навичок. Важливо пам'ятати, що вчитися заново набагато легше, ніж перенавчатися, ламаючи роками складаються навички роботи.

Психофізіологічна адаптація - це пристосування до нових фізіологічним умовами праці або до новим психічним і фізичним навантаженням. Багато в чому успішність її проходження залежить від індивідуальних психофізіологічних особливостей працівника.

Організаційна адаптація - процес, в якому новий працівник знайомиться з особливостями організаційного механізму управління підприємством, місцем свого підрозділу і посади в організаційній структурі торгівельного підприємства.

Об'єктом економічної адаптації служать рівень заробітної плати і режим її виплати. В даному випадку приказка "щасливий не той, в кого багато грошей, а кому їх вистачає" як не можна краще характеризує ефективність пристосування працівника до зменшення або збільшення грошової винагороди за свою працю.

Незважаючи па відмінності між переліченими видами адаптації, всі вони взаємопов'язані, тому процес управління вимагає єдиного підходу до забезпечення швидкого і успішного пристосування працівника до нової організації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адаптація, оцінка і навчання персоналу
Професійна адаптація фахівця
Професійна адаптація
Професійна адаптація особистості
Організація управління та трудової адаптації персоналу організації
Адаптація, оцінка і навчання персоналу
Організація управління та трудової адаптації персоналу організації
Адаптація людини: розуміння, види
Загальні поняття про підбір персоналу і його професійній орієнтації
СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ ОСІБ, ЗВІЛЬНЕНИХ ВІД ПОКАРАННЯ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ І НАГЛЯД ЗА НИМИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси