Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика бар'єру установки

Бар'єр установки є не що інше, як сприйняття кого-небудь або чого-небудь на основі попереднього знання або упередження. Минулий досвід непомітно, несвідомо готує людину реагувати, діяти саме так, а не інакше.

Роль установки в психічної діяльності людини стала відома завдяки дослідженням видатного психіатра і психолога Д. Н. Узнадзе. Установка полегшує пристосування до життєвих обставин. Одного разу вироблена, вона залишається па більш або менш тривалий час. Установка характеризується ступенем легкості формування, швидкістю згасання, рухливістю, стійкістю та іншими параметрами. У кожної людини ці параметри різні, що багато в чому і визначає своєрідність особистості.

Однак установка часто заважає міжособистісному спілкуванню. Насамперед вона перешкоджає адекватному сприйняттю того чи іншої людини.

Установки можуть бути негативними і позитивними залежно від того, негативно або позитивно готові ми поставитися до того або іншій людині, явища.

Сприйняття одного і того ж явища різними людьми може бути різним. Це залежить від їх індивідуальних установок. У бесіді негативна установка може бути спрямована на:

1) особистість самого співрозмовника (якби те ж саме говорив хтось інший, це сприймалося б зовсім інакше);

2) суть бесіди ("не можу в це повірити", "так говорити неприпустимо");

3) обставини розмови ("зараз не час і тут не місце для подібних обговорень").

Людина може глибоко переживати, якщо бачить упереджене ставлення до себе. Йому доводиться витрачати багато душевних сил, щоб контролювати свої дії, обмірковувати, як вони можуть бути сприйняті і витлумачені оточуючими.

Але часто цього можна уникнути. Йдучи на ділову зустріч з новим партнером, подбайте про попередньої рекомендації авторитетної особи. Якщо ж такої немає, а ваш діловий партнер володіє негативною установкою по відношенню до фірми чи організації, яку ви представляєте, не намагайтеся переконати його, що він помиляється. Спокійно поставтеся до ворожості як до прояву людської слабкості і відсутності культури. Тоді несправедливе ставлення не буде вас зачіпати, а незабаром воно зовсім зникне, так як ваші справи і вчинки змусять партнера змінити свою думку.

Характеристика бар'єру стилів спілкування

У кожного, як відомо, є свій переважний стиль ділового спілкування. Він залежить від темпераменту людини, його характеру, світогляду, моральних принципів, професії, оточення, об'єктивно складної ситуації і т. д. ж він Проявляється в манері поведінки, особливості мови, інтенсивності і мети спілкування. Висловлюючи внутрішню сутність людини, стиль спілкування однієї людини може бути погано сумісний зі стилем спілкування іншого.

Так, якщо обидва партнери віддають перевагу ритуальний стиль спілкування, вони при бажанні і певних навичках можуть домогтися взаємодії. Але якщо стикаються люди з манипулятивпым і гуманістичним стилем спілкування, про співпрацю говорити навряд чи доведеться.

Бар'єр мови. По суті своїй це подвійний бар'єр-бар'єр "говоріння" і бар'єр "слухання". Комунікація - це вплив, і в разі успіху комунікації має статися якась зміна в уявленнях про світ того, кому вона адресована. Між тим не кожна людина хоче цих змін, адже вони можуть порушити його уявлення про себе, його образ думок, його відносини з іншими людьми, його душевний спокій. Природно, що людина буде захищатися від такої інформації, і буде робити це твердо і рішуче.

Людина повинна вміти якимось чином відрізняти "хорошу" інформацію від "поганий", "пропускати" першу і "зупиняти" другу. Яким чином це відбувається?

Цікаве і оригінальне розуміння механізмів, які створюють бар'єри, запропонував видатний психолог Б. Ф. Поршнєв.

Він прийшов до висновку, що мова є способом навіювання чи сугестії, найпотужнішим з засобів впливу, наявних в арсеналі людини. Про це він писав так: "Хоча всякий, хто говорить вселяє, однак далеко не всяке словесне навіювання сприймається як таке, бо в переважній більшості випадків наявності і зустрічна психологічна активність, звана контрсуггестией, "противовнушением", яка містить у собі способи захисту від невблаганного дії мови"'.

Саме контрсуггестия і є головною причиною виникнення бар'єрів, які виникають на шляху комунікації.

Характеристика бар'єрів комунікації

Поршнєв виділив три види контрсуггестии: уникнення, авторитет і нерозуміння. Як ми побачимо надалі, уникнення і авторитет - це захист від "джерела" комунікації, а нерозуміння самого повідомлення.

Уникнення. Мається на увазі уникнення джерел впливу, ухиляється від контактів з партнером. З боку цей "захист" дуже добре простежується - людина неуважна, не слухає, "пропускає повз вуха", не дивиться на співрозмовника, постійно знаходить привід відвернутися, використовує будь-який привід для припинення розмови.

Авторитет. Дія авторитету як виду контрсуггестии полягає в тому, що, розділивши всіх людей на авторитетних і неавторитетних, людина довіряє тільки першим і відмовляє в довірі другим.

У зв'язку з такою дією авторитету дуже важливо знати, як він формується і від чого залежить присвоєння конкретній людині авторитету. Тут можна знайти багато різних підстав. Це може бути і соціальний стан (статус) партнера, його перевага по важливому в даний момент параметру чи його привабливість у визначених ситуаціях, а також гарне ставлення до адресата впливу і т. д.

Нерозуміння. Далеко не завжди є можливість визначити джерело інформації як небезпечне, чуже чи неавторитетный і таким чином захиститися від небажаного впливу. Досить часто якась потенційно небезпечна для людини інформація може виходити і від людей, яким ми в загальному і цілому довіряємо. У такому випадку захистом буде своєрідне нерозуміння самого повідомлення.

Систему бар'єрів можна уявити собі як автоматизовану охоронну систему - при спрацьовуванні сигналізації автоматично перекриваються всі доступи до людини. Найчастіше сигналізація спрацьовує вчасно. Однак можливі й інші варіанти-помилкова тривога і відключення сигналізації.

У багатьох ситуаціях бар'єри нерозуміння можуть послужити людині погану службу, коли нічого загрозливого або небезпечного впливу немає, а помилкове спрацьовування сигналізації призводить до того, що потрібна і актуальна інформація не сприймається.

Наприклад, дуже складно викладена інформація не сприймається тими людьми, яким вона важлива; використання некоректних аргументів дискредитує загалом дуже важливу думку; правильні пропозиції від неприємного людини, ніколи не вислуховуються; людина, що не володіє авторитетом, що пізнає як вирішити якесь наболіле питання, може покласти все життя на те, щоб пояснити це іншим, але його ніхто не почує, і т. д. і т. п. Оскільки система захистів працює в автоматичному режимі, остільки вона як би "вбудована" у людини, є його частиною і звичайно їм не усвідомлюється. Потрібні особливі зусилля, щоб уникнути помилок, викликаних помилковими спрацьовуваннями системи.

Практично для всіх людей важливо вміти спілкуватися таким чином, щоб їх правильно сприймали, щоб їхні слова не наштовхувалися на стіну нерозуміння, щоб їх слухали і чули. Але для багатьох людей таке вміння "донести свою думку, точку зору, свої знання до партнера - ще й необхідна частина професії. Тому їм, як нікому іншому, слід навчитися розпізнавати бар'єри спілкування і долати їх з найменшими втратами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Характеристика бар'єр негативних емоцій
Характеристики установок
Характеристики установок
Бар'єри у спілкуванні і їх подолання
Загальна характеристика національних стилів
Характеристика поняття "спілкування"
Бар'єри комунікації
Бар'єри комунікації
Бар'єри комунікації в організаціях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси