Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Барак Обама: "консервативний адміністратор"

Особистісний стиль ведення переговорів президента США Барака Обами знаходиться під пильною увагою вітчизняних і зарубіжних експертів. І доброзичливці, і опоненти, як правило, відносять Обаму до числа досить жорстких переговірників. На думку психологів, найбільш репрезентативним матеріалом для визначення психотипу Обами є його публічні виступи, записані на відео: в Інтернеті їх досить багато. За своїм психотипом Обама є "Адміністратором" (ESTJ), що за прийнятою класифікацією узгоджується з відповідально-виконавчим переговорним стилем. Біографія Обами дає достатньо підтверджень на користь того, що в його ментальності домінують логіка, сенсорність, екстравертність, раціональність.

Барак Хусейн Обама-молодший (Barack Hussein Obama, Jr.) народився 4 серпня 1961 року в Гонолулу, столиці штату Гаваї. У 1979 р. закінчив привілейовану приватну школу Пунахоу (Punahou School) в Гонолулу, яка пишається своїми відомими випускниками - акторами та атлетами. У шкільні роки великим захопленням Обами був баскетбол. У складі команди Пунахоу він у 1979 р. виграв чемпіонат штату. У тому ж році Барак Обама закінчив школу, і тепер почесно займає не останнє місце в списках її відомих випускників. В опублікованих у 1995 р. мемуарах сам Обама згадував, що в старших класах школи він вживав марихуану та кокаїн, а його успішність знизилася. Після школи Обама навчався у Західному коледжі (Occidental College) в Лос-Анджелесі, потім перевівся в Колумбійський університет, який закінчив у 1983 р., де і починає зароджуватися Обама - політик і громадський діяч. У 1983 р., маючи ступінь бакалавра, Обама починає працювати у великій Міжнародній бізнес-корпорації як редактор у відділі фінансової інформації. У 1985 р. він оселився в Чикаго і працював в одній з груп церковної благодійності в якості соціального організатора допомагав жителям неблагополучних районів міста. Досвід роботи в благодійності змусив його зрозуміти, що для покращення життя людей необхідні зміни в законодавстві та політиці.

У 1988 р. Обама вступив у школу права Гарвардського університету, де в 1990 р. став першим чорним редактором університетського видання Harvard Law Review і першим чорношкірим президентом Гарвардського клубу юристів за всю його 104-річну історію. У 1991 р. Обама закінчив навчання, повернувся в Чикаго і зайнявся юридичною практикою, в основному захищаючи в суді жертв різних видів дискримінації. Крім того, Обама працював у штабі демократичної партії. Він здобув популярність як ліберал, противник створення Північноамериканської зони вільної торгівлі - NAFTA (англ. North American Free Trade Area), борець проти расової дискримінації, прихильник системи загального медичного страхування.

У 1995 р. Обама публікує свою першу книгу "Мрії, успадковані від батька", яка принесе йому славу. Політична кар'єра Обами почалася в сенаті штату Іллінойс, де він протягом восьми років, з 1997 по 2004 р., представляв Демократичну партію. У сенаті штату Обама співпрацював як з демократами, так і з республіканцями: представники двох партій разом працювали над державними програмами підтримки малозабезпечених сімей допомогою скорочення податків. Обама підтримував заходи щодо посилення контролю над роботою слідчих органів. У 2002 р. він засудив плани адміністрації Джорджа Буша за вторгнення в Ірак.

У 2004 р. Обама вступив у боротьбу за висунення на одне з місць від штату Іллінойс в Сенаті США. В праймеріз йому вдалося здобути переконливу перемогу над шістьма опонентами. 29 липня 2004 р. в ході передвиборної кампанії Обама виступив із зверненням до національного з'їзду Демократичної партії. Його промову, яка транслювалася по телебаченню, принесла Обамі широку популярність в США. Кандидат у сенатори закликав слухачів повернутися до коріння американського суспільства і знову зробити США країною відкритих можливостей: ідеал відкритих можливостей він ілюстрував на прикладі своєї власної біографії та біографії свого батька. На виборах в Сенат Обама з великою перевагою (70% проти 27) переміг республіканця Алана Кейеса. Сенатор Обама зумів незвично швидко завоювати симпатії преси і стати однією з найбільш помітних фігур у Вашингтоні. До осені 2006 р. спостерігачі вже вважали цілком можливим його висунення на найближчих президентських виборах.

У лютому 2007 р. підтримав Обаму Девід Геффен, один із засновників кінокомпанії DreamWorks, у минулому - відомий прихильник Білла Клінтона. Геффен заявив, що Хілларі Клінтон - дуже спірна фігура і не зможе об'єднати американців у важкий для країни час. Разом з іншими голлівудськими знаменитостями Геффен організував акцію зі збору пожертвувань на користь Обами: зібрана сума досягла 1,3 млрд дол. Багато в чому це сприяло перемозі Обами на президентських виборах.

Експерти відзначають, що сильною стороною Обами як політика і парламентера є володіння ораторським мистецтвом.

Російський психолог Іван Карнаух дає таку характеристику виступів Обами: його мова "звучить упевнено, з незвичайно заворожливої хрипотою. У мові немає слів-паразитів, вона звучить ясно і чітко. Оратор не дивиться в папірці, його думка по ходу викладу ніколи не втрачається і не плутається <...> він не дає отямитись слухачам від переконливою логіки попередньої думки, як негайно нанизує наступну. <...> Міміка і пантоміміка, супроводжуючі мова, стримані і в той же час дуже виразні. Впевнений погляд на слухача видає в ньому явну харизму, яка завжди добре сприймається аудиторією. Все це говорить про блискучому ораторській майстерності Барака Обами. А для телевізійних виступів це найголовніше!"

Звернувшись до статті "50 маловідомих фактів з життя Барака Обами", ми можемо виявити такі характерні психологічні деталі: "Любить грати в Scrabble (гра в слова, наш аналог - "Ерудит") і покер. Не п'є каву і рідко п'є алкоголь. Каже, що його сама погана звичка - постійно перевіряти свій смартфон BlackBerry. Має чотири пари однакових чорних туфель".

Обама-парламентер підтверджує висновок К. Р. Юнга про те, що екстравертний розумовий тип схильний свої практичні дії ставити в залежність від умоглядних висновків. За столом переговорів він надає визначальне значення об'єктивної дійсності (сенсорика) і на підставі свого сприйняття приймає раціональні рішення (логіка). Саме це призводить до тенденції нав'язувати свої судження, правила і порядок партнерам по переговорах, що може бути дуже виснажливим. Доброзичливці відзначають, що позитивним якостям Обами як парламентера відносяться його оптимізм, харизматичність і вміння повести за собою.

Відомий кінопродюсер Девід Геффен писав про Обамі: "Він новий і харизматичний лідер. Америка втомилася від Клінтонів, їй не потрібні компроміси, а ідеали". Сенатор з Нью-Джерсі Джон Кошиків після виступу Обами в Сенаті зауважив: "Обама був дивовижний. У своїх аргументах він нікого не звинувачував, не ображав, вони не несли в собі негативного заряду, він оперував виключно фактами, а його оптимізм був заразливий".

Обамі, як відзначають журналісти і політичні коментатори, притаманні чарівність, ораторські здібності і красномовство, що в більшості випадків справляє гарне враження на колег і партнерів по переговорах. У західній пресі з'явився навіть термін "ефект Обами", що позначає чарівність особистої харизми американського президента. За словами американських журналістів, під час своїх виступів Обама "завжди виглядає як людина, повний самовладання - він дуже спокійний, в його виступах є якась внутрішня умиротворення".

Приклад

В рамках складного переговорного процесу між Росією і США про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь американському президентові вдалося продемонструвати конструктивні якості парламентера. Екс-президент Росії Дмитро Медведєв підкреслював позитивні якості Барака Обами як партнера по переговорах: "...Він комфортний партнер, з ним цікаво. <...> Він намагається чути партнера. Це для політика важлива якість, тому що кожен політик в міру ментор, він проголошує щось. <...> Він непогано занурений в матеріал. У мене ніколи не було випадку, коли б я спілкувався з Президентом Обамою і він виявився непідготовленим до якогось питання. <... > Нарешті, він просто симпатична людина, з якою приємно мати справу".

Дійсно, під час переговорів Барак Обама відчуває себе в своїй стихії: переговори для нього - ланцюжок поставлених завдань, які треба послідовно вирішувати, при цьому він схильний грати за правилами, не шокувати партнерів несподіваними рішеннями. Однак критики Обами вказують і на непродуктивні аспекти його переговорного стилю: ухилення від перевірки сили опонента, амбівалентність, надмірна прихильність до компромісу, схильність до демагогії, відсутність яскраво виражених лідерських якостей, що проявилося, зокрема, в бездіяльності американського президента під час катастрофи з розливом нафти в Мексиканській затоці в 2010 р. Іронічні американські журналісти в цьому контексті навіть назвали Обаму "першою американською жінкою-президентом". Крім того, недоброзичливці з числа "правих" досить різко відгукуються про компетентності Обами в міжнародних питаннях.

Приклад

Колишній сенатор, нині віце-президент США Джозеф Байден відкрито заявляв, що Обама, який входив колись разом з ним в сенатський комітет з міжнародних справ, "нічого не розуміє в зовнішній політиці і не знає виходу з ситуації в Іраку". Втім, Байден тут же спробував похвалити молодого колегу, але краще б він цього не робив: "Він перший виразний кандидат-афроамериканець, блискучий, чистий і симпатичний хлопець" - так відгукнувся сенатор Байден про Бараку Обамі. Ця фраза викликала в американських ЗМІ чималий переполох. По-перше, багато не зрозуміли, що Джозеф Байден мав на увазі, назвавши Барака Обаму "чистим" - чи не криється за цим образи расистського характеру. Сенаторові довелося спеціально прийти на ток-шоу, щоб пояснити, що в його лексиконі слово "чистий" означає "свіжий" або "новий" і що образити свого колегу Джозеф Байден зовсім не хотів.

За столом переговорів Обама вельми продуктивно працює в парі з Держсекретарем США Хілларі Клінтон, яка за своїм психотипом є "Інспектором" - найбільш закритим і жорстким парламентером. Клінтон, яка демонструє виражений прагматичний підхід, орієнтований на процедури і організаційні рішення, - найбільш сильний гравець в переговорній команді Обами. До позитивних переговорним якостям X. Клінтон слід віднести схильність до об'єктивності і матеріалізм (логіка), а також прагнення раціонально організувати переговорний процес і розкласти по поличках всі проблеми (раціональність). У процесі переговорів вона націлена на результат, тому в дискусіях здатна проявити себе з несподіваного боку, виступаючи відкрито й аргументовано доводячи свою точку зору. Вона воліє до всього готуватися заздалегідь, за столом переговорів не любить експромтів. Зібраність і розважливість Клінтон, її акцентовано-прагматичний підхід під час переговорів є хорошим доповненням до стилю балакучого Обами.

До переговорів з цими американськими політиками треба ретельно готуватися заздалегідь, узгоджуючи всі питання через помічників і секретарів, уточнюючи і деталізуючи кожен пункт порядку денного. Велике значення можуть мати попередні робочі переговори і наради, неформальні "зустрічі без краваток". Досить позитивно можна використовувати тактику "милого друга" (або "гірчичного зерна"). Слід мати на увазі, що тактика "сюрпризів" і відома стратегія Лінкольна (перевернути порядку денного і переформулювати основні питання) можуть повністю паралізувати переговорний процес з цими американськими парламентарями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Антикризова програма президента Барака Обами
- Адміністратор
Поява консервативного табору
Повноваження адміністратора суду
Консервативний виклик кейнсіанства і "розводнення" мейнстріму
Жорсткі переговорники: Маршал, Адміністратор, Інспектор, Майстер
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси