Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічні норми в Новому Завіті

"Скарби на небесах"

Ісус Христос вчив про Царство не від світу цього, про "скарби на небесах". Але увірували в Нього залишалися в світі цім з поточними турботами про хліб насущний, про "безпеки маєтку" та інших матеріальних цінностях. Перетворення християнської церкви в силу, потужну не тільки духовно, але організаційно, призвело до неминучих разноречиям в тлумаченнях Нового Завіту, до сутичок між бродінням соціальних низів та інтересами усталеної ієрархії.

Не раз було сказано Їм "не можете служити Богові і мамоні" (Мт. 6: 24; Лк. 16: 13)', безплідно слово Боже для тих, хто вірить у багатством і насолодами (Мф. 13: 22; Мк. 4: 19; Лк. 8: 14). Були записані історія про вигнання скототорговцев і змінював із храму (Мт. 21: 12; Ів. 2: 14-16), науки про те, що легше верблюдові (канату?)2 пройти у вушко голки, ніж багатому в Царство небесне (Лк. 18: 25), застереження "глядіть, остерігайтеся користолюбства, бо життя людини не залежить від її маєтку" (Лк. 12: 15).

Апостол Павло, який вніс своєю місіонерською діяльністю вирішальний внесок у переростання християнства з секти в світову релігію порятунку, вселяв послідовникам: "Маючи їжу та одяг, будь задоволений тим". Бажаючі розбагатіти потрапляють в мережу безрозсудних і згубних похотей і лих, бо корінь всіх зол - грошолюбство, джерело багатьох скорбот і ухилення від віри (1-е послання до Тимофія 6: 9-10).

Стати безпосереднім учнем Христа міг тільки той, хто зречеться усього, що має" (Лк 14: 33). Вступали в первісну християнську громаду продавали землі і будинку, приносили піну проданого і "клали в ногах у апостолів, і кожному давалося, в чому хто мав потребу" (Діяння святих апостолів 4: 34, 35). Звинувачені апостолом Петром за утайку частини вирученої суми від продажу свого маєтку, від ганьби випустили дух Ананія і дружина його Сапфіра (Дії 5: 1 - 10).

"Антихрематистика" Отців церкви

Усуспільнення майна в апостольській громаді і багаторазові євангельські заклики роздавати милостиню визначили напрямок християнського віровчення, яке, користуючись терміном Аристотеля, можна назвати антихрематистическим. Воно яскраво проявилося у творах Отців церкви, сформували християнський канон і догматику, -

Тертуліана (ок. 165-240), Амвросія Медіоланського (ок. 340-397) на латинському заході, Іоанна Златоуста (ок. 347-407) і "великих каппадокійців" на грецькому сході.

Тертуліан був категоричний в тому, що Царство Боже - доля не багатих, але бідних, і слід "зневажати гроші". Вселенські святителі-сподвижники родом з малоазійської Каппадокії - Василь Великий, Григорій Назіанзін і Григорій Ніський - засуджували причини відчуження людей один від одного: "нерівність кичения у суспільному житті", "різні найменування звань" та право спадкування. "Хто любить ближнього, як самого себе, той нічого не має зайвого перед ближнім", - писав Василій Великий, звинувачуючи тих, хто примножує своє багатство серед навколишнього його злиднів і чекає голоду, щоб відкрити свої комори. Григорій Назіанзін вважав, що оскільки всякий християнин тільки "раздаятель" належить Богу як власнику всього, доречно відмовитися від майна.

Особливу позицію серед ранньохристиянських богословів займав Климент Олександрійський (ок. 150-213). Він роз'яснював, що бідність не заради неї самої благословляє Господь, а лише ту, що нехтує мирськими скарбами і почестями з-за любові до правди; і не багатство само по собі погано, а надмірне зосередження на ньому. "Доброго здоров'я і володіння всіма речами, які необхідні для підтримання тілесного життя, розвивають в душі свободу і незалежність, якщо тільки вона розумно користується земними благами". Своєю аргументацією на користь способу життя, вільного від крайнощів "розкоші і скряжничества", Климент повторював вчення Аристотеля про доброчесного середині.