Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економіка Німеччини після Першої світової війни

Основні наслідки Першої світової війни

Німеччина, яка зіграла найбільш активну роль в підготовці Першої світової війни, виявилася найважчою її жертвою. Вона не тільки не досягла переділу світу у свою користь, але і втратила важливу частину території, позбулася значних матеріальних і трудових ресурсів. За Версальським мирним договором Німеччина повинна була повернути Франції Ельзас і Лотарингію, передати їй вугільні шахти Саару. Польщі відійшли Познань, Західна Пруссія, частина районів Померанії. В цілому Німеччина втратила 13,5% території, на якій проживало 10% населення, вироблялося 20% чавуну, добувалося 75% залізної руди і цинку, 20% вугілля. Сума репарацій була визначена в розмірі 132 млрд марок. В рахунок оплати репарацій були конфісковані тисячі вагонів, паровозів, худобу і ін Німеччина повинна була постачати країнам-переможницям вугілля, хімікати, будівельні матеріали.

Економічна криза тривав аж до 1924 р. Астрономічні масштаби прийняла інфляція. За 6 років до 1920 р. кількість грошей в обігу зросла в 25 разів. Денної заробітної плати кваліфікованого робітника не вистачало навіть на харчування. Інфляція призводила до збагачення заповзятливих підприємців за рахунок отримання великих кредитів. Повернення їх в умовах інфляції зменшував реальну вартість кредитів у декілька разів. Інфляцію використовували і землевласники, що звільнилися від банківської заборгованості шляхом виплат знецінених грошей.

Стабілізація економіки Німеччини починається з 1924 р. З середини 20-х рр. намітилася тенденція до оздоровлення економіки і до розвитку переважно нових галузей промисловості. Позитивні зрушення в економічному розвитку Німеччини в цей період значною мірою пов'язані з політикою США і ряду європейських країн, які прагнули послабити політичну ситуацію в Німеччині і не допустити поширення соціалізму в Західній Європі.

Був прийнятий план Ч. Дауса (1924-1929), який передбачав значне зменшення репараційних виплат Німеччини. Для стабілізації і зміцнення державного бюджету Німеччини були надані великі позики і прямі інвестиції в її економіку. Велику роль зіграли позики, надані США і Англією. Загальна сума іноземних інвестицій в 1924-1929 рр. досягла 21 млрд марок, 2/3 основного капіталу промисловості формувалися за рахунок кредитів.

У зв'язку зі складним економічним становищем Німеччини і для відновлення її економіки план Ч. Дауса в 1929 р. замінює план О. Юнга - другий план репараційних виплат Німеччини. У відповідності з цим планом розмір щорічних платежів був знижений на 20%. Одночасно змінювались і джерела виплат - репарационный податок на промисловість був скасований і основними джерелами ставали державний бюджет і прибуток залізничних компаній.

Одночасно з виходом з кризи посилювалися процеси монополізації економіки. Створений у 1925 р. хімічний концерн "В. Р. Фарбениндустри" відразу став найбільшим в Європі "Сталевий трест" контролював 43% виробництва чавуну, 40% сталі і заліза, в електротехнічній промисловості панували "АЕГ" і "Сіменс". Прискореними темпами розвивалися галузі важкої промисловості, машинобудування, електротехнічна й хімічна промисловість. В результаті за загальним обсягом промислового виробництва Німеччина вийшла на друге місце у світі. Поступово відновилися і міжнародні позиції Німеччини. Вартість експорту перевищила довоєнний рівень майже на 3 млрд. марок, фінансовий капітал країни був присутній в 200 міжнародних монополіях з 300.

Майбутнє економічне піднесення було перервано світовою кризою 1929-1933 рр.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економіка Німеччини після Другої світової війни
Економіка США після Першої світової війни
Економічне становище провідних країн світу після Першої світової війни
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Економіка Англії після Першої світової війни
Участь Росії в Першій світовій війні
Економіка США після Першої світової війни
Між Першою і Другою світовими війнами
Соціальне законодавство після першої світової війни
Білорусь у роки Першої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси