Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Британська колоніальна імперія

Зростання колоніальної імперії у другій половині XIX ст.

Друга половина XIX ст. була часом досить значного розширення британських колоній. Ми бачили, що фінансовий капітал зробив переворот у поглядах на колонії, сформованих при пануванні фритредерства. Він приніс з собою нову еру колоніальної експансії. "Для Англії період величезного посилення колоніальних захоплень припадає на 1860-1880 рр. і дуже значного на останнє двадцятиріччя ХГХ ст.".

За цей час зброєю або іншим насильницьким шляхом приєднані до Британської імперії величезні території в Африці, розширена індійська кордон, захоплений довгий ряд пунктів на Індійському і Тихому океані і частково на Атлантичному.

Канада.

Конституційне розвиток самоврядних колоній тривало. Канада, після того як вона склалася в федерацію чотирьох провінцій, стала розширюватися за рахунок сусідніх земель. Довга і досить жорстока війна з індіанським і полуиндейским населенням цих земель привела до поглинання їх Канадою. У 1870 р. в якості нового члена Федерації ("провінція") була приєднана Манітоба, за нею (в 1871 р.) величезна Колумбія (1873 р.) острів принца Едуарда, нарешті (1905) Саскачеван і Альберта (останнє повстання метисів ставиться тут до 1885 р.). У 80-х роках канадські імперіалісти носилися з планами приєднання до Федерації англійських володінь на Антильських островах, але найважливіші з цих володінь, як Ямайка і Домінік, рішуче проти цього повстали.

Австралія.

Австралійські колонії вже в 1849 р. відчували відому потребу у федеративному об'єднанні, але важко було подолати відцентрові тенденції Нового Південного Уельса та Вікторії. Тільки у 80-х роках загроза з боку німецької та французької експансії в Тихому океані оживила завмерлі було об'єднавчі тенденції. Молодому австралійському імперіалізму хотілося б відтіснити і Німеччину від Нової Гвінеї, і Францію від Нових Гебрид, і Сполучені Штати від Самоа, і анексувати все взагалі острова Австралазії. У 1883 р. імперський уряд створив федеральний рада Австралазії з дуже обмеженими повноваженнями (мало законодавчих і ніяких виконавчих). У 1891 р. відбувалася розробка федеральної конституції. У 1897 р. був створений конституційний конвент, і в 1900 р. імперський парламент прийняв Конституцію Австралії. Вона попередньо була проведена через референдум в п'яти колоніях (Західна Австралія приєдналася пізніше) і, взагалі, дуже відрізнялася від Конституції Канади великим обсягом прав окремих штатів. Втім, з плином часу австралійська федерація справно виконала звичайний шлях до унітаризму і перетворилася, по суті, в централізовану державу. Навпаки, Нова Зеландія майже відразу сконструировалась з централізованого типу, і провінційні ради, створені тут, ніколи не мали помітного значення і були зовсім скасовані в 1871 р.

Південна Африка.

Розвиток південно-африканських колоній було ознаменовано, як ми вже знаємо, поруч кровопролитних воєн. Ці війни посилилися, коли на території Трансваалю відкриті були золоті поклади, що залучили сюди потік авантюристів, головним чином, англійських. Англійське уряд відновив похід на бурські республіки під дотепними приводами захисту то негрів від бурів, то бурів від негрів, хоча і ті і інші нічого так не бажали від англійців, як залишення їх у спокої. Душею імперіалістичного натиску на буров зробився в Англії міністр колоній Чемберлен, а в Південній Африці - Роді, мільйонер, плантатор, рабовласник, золотопромисловець, став в кінці 80-х років прем'єр-міністром Кепленда, де він експлуатував, між іншим, алмазні розсипи. Довго подготовлявшаяся війна почалася в 1899 р. і закінчилася в 1902 р. Цим було усунуто головна перешкода до об'єднання Південної Африки, якого давно бажали впливові верстви Кепленда і Наталя (отримав відповідальний уряд в 1892 р.). Величезна чисельна перевага в Південній Африці чорного населення і необхідність, отже, в особливо сильною і безумовно зосередженої влади, змусили з самого початку відмовитися від всяких федеральних планів. Конституція Південно-Африканської домініону (термін "домініон" вперше з'явився в Конституції Канади 1867 р. і офіційно ужито на колоніальній конференції 1907 р. була прийнята в 1909 р., витримана в унітарних тонах, і поради чотирьох провінцій виявилися цілком підпорядкованими центральному уряду, не маючи ніякого контролю навіть над провінційної виконавчою владою ("адміністратор").

Ірландія.

Боротьба за політичну свободу Ірландії перейшла з 70-х років, як ми вже знаємо, в руки ірландських гомрулеров. Міг англійська лендлордизм добровільно відмовитися від Ірландії - "цитаделі", за оцінкою Маркса, - англійської земельної аристократії? Чи Могла дати свободу Ірландії англійська буржуазія, інстинктом чуявшая, що "кожне народне рух в самій Англії паралізується розладом з ірландцями, які і в самій Англії складають дуже значну частину робочого класу?". Виборча реформа 1867 р. майже не відбилася на Ірландії. Результати ж реформи 1884 р. були досить значні і збільшили ірландський електорат майже вчетверо. Все посилювалась залежність лібералів від ірландських депутатів змусила Гладстона, як ми вже знаємо, перейти до захисту гомрула. Відповідні законопроекти були, однак, відкинуті (1886 і 1893 рр..). Настало панування консерваторів не залишала місця для повторних спроб. І лише в 1912 р., по закінченні боротьби з палатою лордів, ліберальний кабінет вніс у палату громад проект гомрула, яким, втім, автономія Ірландії конструювалася дуже вузько, набагато вже звичайного статусу домініонів (при цій конституції "Ірландія зберігала навіть представництво в палаті громад, незважаючи на наявність власного ірландського парламенту). Білль пройшов всупереч палаті лордів (за законом 1911 р.), але введення його в дію наштовхнулося на опір Олстера. Уряд рушив війська було в

Північну Ірландію, але англійські офіцери прийняли сторону Олстера, відмовили уряду в покорі і зажадали відставки, а уряд перед ними відступило і видала їм письмову гарантію, що вони не будуть спрямовані проти олстерцев. Із становища сторони були виведені спалахнула світовою війною.

Введення в дію акта 1914 р. було відстрочено до закінчення війни. Але національний рух в Ірландії загострювалося і розширювалося, очолюване тепер ірландськими робітниками, серед яких вже в роки, що передували війні, гасла класової боротьби зробили великі успіхи. Велику участь у русі брали "синфейнеры", що успадкували радикалізм фениев і вимагали незалежності Ірландії. У 1916 р. спалахнуло повстання, в якому провідну роль відігравав революційний ірландський пролетаріат. Повстання було придушене, але рух відновився після війни під керівництвом синфейнеров, що спиралися на збройну організацію "Ірландська республіканська армія" і оголосили про відокремлення Ірландії від Великобританії. Запекла громадянська війна тривала близько трьох років. Спроба (в кінці 1920 р.) дещо видозмінити гомрул 1914 р. залишилася безрезультатною. Лише наприкінці 1921 р. англійське уряд підписав з ірландськими "бунтівниками" мирний договір, за яким Південної Ірландією визнані були, нарешті, права домініону за зразком Канади. Північна Ірландія - Олстер - була виділена, звільнена від будь-якої політичної зв'язки з рештою Ірландією і отримала власне розширене самоврядування, залишаючись провінцією Великобританії ("деволюція"), Англія стала називатися Сполученим королівством Великобританії і Північної Ірландії.

Переважна частина синфейнеров, яка представляла інтереси ірландської буржуазії і куркулів, схвалила договір, і в 1922 р. була розроблена Конституція Ірландії, яка отримала твердження англійського парламенту. "Непримиренні" республіканці (де-Валера та ін), які вимагали незалежності Ірландії і рішуче які заперечували проти відділення Олстера, відмовилися визнати новий лад і до 1927 р. утримувалися від участі у виборах ірландського парламенту. Конституція 1921 р. діяла до 1937 р.

Конституційне становище домініонів в імперії.

Війна 1914-1918 рр. внесла істотні зміни у відносини між Англією та домініонами. Зміни ці були, втім, підготовлені всім попереднім розвитком. У першій половині XIX ст. колонії в своїх економічних відносинах до метрополії і самі не претендували на щось більше, ніж роль ринків сільськогосподарського, почасти промислового, сировини, а головне, ринків збуту промислової продукції метрополії. Чим далі, однак, у другу половину XIX ст., тим очевидніше стає промисловий ріст колоній, а особливо і головним чином домініонів, які все частіше виявляють намір вийти з безумовної економічної залежності від Англії. Метрополія дивилася на ці спроби, як ні помірні вони були, з рішучим засудженням. Якщо доводилося миритися з промисловим зростанням, а там і з конкуренцією передових іноземних держав, то вже у відношенні домініонів вважалося все ще природною та необхідною політика, гальмувала їх промислове визрівання і штучно утримувала їх на становищі вічно малолітніх, вічно несамостійних дочок матері-метрополії. Імперіалізм сприяв загостренню протиріч між продуктивними силами домініонів та інтересами метрополії. Все зростаючим вивезенням капіталу в колоніальні і залежні країни він сприяв промисловому зростанню домініонів, але це не було всебічне капіталістичний розвиток, а все ж потворне разращение, при якому доминионам відводилася роль придатків метрополії. Консерватори створили навіть до кінця XIX ст. величний, але мало здійсненний проект "імперського переваги": колонії повинні охоронними митами закріпити свій ринок за продукцією британської промисловості, а метрополія, в свою чергу, встановить "преференційні" тарифи на продукти колоніального ввезення, і так створюється взаимообслуживание колоній і метрополії, самодостатня, замкнута в собі світова імперія, яка сама себе забезпечує сировиною і сама споживає продукцію своєї промисловості. Крізь приємні для ока прикраси в цьому плані пробивалася стара ідея про переважання англійської промисловості на основі збереження землеробського характеру імперських частин. Але розвиток йшло своєю чергою. Домініони все більш притязали на роль рівноправного партнера у відносинах і з метрополією, а фінансовий капітал все більш прагнув утримати домініони в підпорядкуванні. Війна 1914-1918 рр. посилила ці протиріччя.

Зрозуміло, в політичному відношенні метрополія змушена була рахуватися з відцентровими силами, крепнувшими у домініонах, і розсудливо йшла їм на поступки, щоб не натягувати струн до критичного і небезпечної напруги. Тому в області конституційних внутриимперских відносин розвиток ішло по лінії послаблення залежності уряду домініонів від уряду метрополії. З моменту отримання відповідального уряду домініон визнавався як би досить зрілим для широкої політичної автономії, хоча по самій суті фактичної залежності домініону ця автономія означала лише, що відтепер політика імперського уряду в доминионе буде здійснюватися не агентами Лондона, а власним урядом домініонів. До самого 1931 р. представником корони, тобто імперського уряду, в доминионе залишався генерал-губернатор, який призначається і звільнений імперським урядом, але права генерал-губернатора поступово вивітрювалися, і після війни застосування їх сильно відрізнялося від того, яким воно було у другій половині XIX ст. Генерал-губернатор, як і раніше, мав право вето і резервації, але він користувався і тим і іншим все рідше і рідше. Він як і раніше призначав і звільняв у відставку кабінет домініону, але все більше і більше вважався при цьому з парламентом домініону, поки напередодні війни не опинився в такому ж становищі, як і англійський король. Він як і раніше залишався єдиним офіційним каналом, через який йшли зносини уряду метрополії з урядом домініону, але поступово втрачав всяке самостійне значення при цих зносинах, а після війни в домініонах з'явилися "високі комісари" в якості послів імперського уряду.

Потрібно, нарешті, відзначити зростаюче значення, яке придбали у внутриимперском побуті періодичні наради уряду метрополії з урядами домініонів. З 1887 р. увійшли в звичай такі "колоніальні конференції", з 1907 р. отримали назву імперських.

Індія.

У другій половині ХГХ ст. в управлінні Індією не спостерігалося значних змін. З січня 1871 р. англійські королі стали називатися, як ми знаємо, так само імператорами Індії, але в політичному режимі самій Індії це нічого не змінило. Як раз в 1877 р. майже вся Індія (а не окремі місцевості, як бувало раніше) була вражена голодом, і 60 мільйонів людей помирали від голоду і холери. З тих пір масові голодування частішають За достовірним даними, з 1850 до 1875 р. голодна смерть забрала 5 мільйонів осіб, а з 1875 до 1900 р. померло від голоду 26 мільйонів. Промислове розвиток Індії йшло, однак, своїм, хоч і повільним, шляхом, і на ґрунті цього розвитку тут формується національна буржуазія і пролетаріат, розростається робітничий і селянський рух. У 1885 р. заснована політична партія буржуазії під назвою "Індійський національний конгрес". Націоналісти прагнули добитися відповідального уряду для Індії суворо конституційними засобами боротьби, хоча тут незабаром диференціювалося сильне ліве крило, не останавливавшееся перед насильницькими методами. Поступаючись верхам індійської буржуазії, уряд Актом про індійських радах (1892 р.) запровадив досить обмежений виборний елемент в законосовещательные поради при генерал-губернаторі Індії і губернаторах провінцій. Однак у виконавчих органах цих рад ("виконавчі поради") індійцям раніше не було місця. Під впливом російської революції 1905 р. національно-визвольний рух надзвичайно загострюється: мирні домагання національного конгресу переплітаються з робітничими страйками, терористичними виступами і з вбивствами англійських чиновників. Мінто - генерал-губернатор з 1906 р. і Морлі - ліберальний міністр у справах Індії ввели в Раду по справах Індії (в Лондоні) двох індійців, одного індійця призначили виконавчий рада генерал-губернатора і відкрили доступ індійцям у виконавчі рад провінцій. У 1909 р. число членів законодавчої ради при генерал-губернаторі і рад при губернаторах провінцій було значно збільшено, і, відповідно, більші круги індійської буржуазії могли приймати в них участь.

Велика Жовтнева соціалістична революція створила перелом у боротьбі трудящих мас Індії і впритул поставила перед індійським пролетаріатом завдання гегемонії в цій боротьбі. Англійський уряд ще ясніше усвідомило необхідність політичними поступками залучити на свою сторону буржуазію. У 1919 р. (при міністра у справах Індії Монтегю і генерал-губернаторі Челмсфорді) управління провінціями було перебудовано за новою схемою ("діархія"), так що деякі менш важливі галузі були передані у відання "міністрів", які призначаються з числа членів провінційних рад, найголовніші ж залишилися в руках губернаторів і виконавчих рад при них у складі одного європейця і одного індійця. Виборче право було розширено. Заснований був центральний парламент із законодавчого зібрання (на дві третини виборного) і державної ради (наполовину виборного). Тут вже ніякої диархии не було: генерал-губернатор призначав і звільняв за своїм розсудом уряд Індії і міг законодательствовать з будь-яких питань, не рахуючись з парламентом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Британська колоніальна імперія
Державний лад Британської імперії
Французька колоніальна імперія
Англія і Британська імперія 1871-1918 рр.
Великобритания і Британська Імперія в 1917-1947 рр ..
Британська Індія
Римська література періоду становлення імперії
Колоніальна Малайя
Колоніальна адміністрація та її роль в процесі деколонізації
Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси