Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. Система органів державної влади в російській федерації

Правові основи державної влади

Історія розвитку людства може розглядатися з різних позицій: історія економіки, науки, розвитку засобів виробництва, історія політики або державного ладу. Зазначені аспекти розвитку держави є взаємозалежними і взаимовлияющими один на одного. На думку В. Ф. Котока, влада є необхідним елементом для організації суспільного виробництва, що передбачає підпорядкування учасників виробництва єдиній волі для досягнення певної мети.

Спочатку влада являє собою здатність, підкріплену певними можливостями, реалізовувати волю, впливати на поведінку інших людей, регулювати їх діяльність незалежно від їх бажання.

Влада грунтується на різноманітних методах її реалізації: демократичні, авторитарні, насильство, помста, обман, провокація, стимулювання, обіцянки і т. д.

В якості особливого різновиду влади виступає політична влада, яка представляє собою здатність певної соціальної групи здійснювати свою волю, впливати на діяльність інших соціальних груп. Для цих цілей створюється спеціальний апарат і специфічні засоби примусу, що утворюють систему політичної влади.

В якості основного елемента даної системи виступає держава, яка здійснює державну владу. Державна влада може бути ототожнена з верховною владою в державі, оскільки їм притаманні наступні ознаки:

o необмеженість. Державна влада є вищою формою влади і знаходиться на вершині піраміди влади. У разі юридичного підпорядкування носія державної влади якою-небудь зовнішньою силою, вища влада переходить до носія цієї сили;

o неподільність державної влади передбачає, що державна влада завжди одна. Не допускається наявність аналогічної влади стосовно тих же осіб і на тій же території1. Можлива делегація окремих повноважень (законодавчих, виконавчих, судових) відповідним органам державної влади;

o повнота. Державна влада є найбільш повною формою влади, що підкоряє собі всі інші види влади на території держави;

o професіоналізм державної влади означає, що делегування окремих повноважень можливе тільки спеціально навченим професійним кадрам.

В основі демократичної форми державної влади лежить принцип поділу влади з використанням системи стримувань і противаг. Даний принцип був вперше введений в 1992 р. із прийняттям поправки до ст. 1 Конституції РРФСР 1978 р. З тих пір в Російській Федерації державна влада здійснюється на основі принципу поділу на законодавчу, виконавчу і судову влади. Органи кожного виду влади самостійні, при цьому вони взаємодіють один з одним, а також здійснюють контроль та обмеження влади один одного.

Необхідно відзначити, що даний принцип знаком світовій юридичній науці з XVII ст. і був альтернативою зосередження в руках монарха необмеженої влади. Вперше принцип поділу влади був розроблений англійцем Дж. Локком і французом Ш.-Л. Монтеск'є, і тому їхні імена закономірно пов'язують з висуненням вихідних идей1. Ідеї, висловлені Дж. Локком і Ш.-Л. Монтеск'є, були відображенням подій, протікаючих в XVII-XVIII ст., однак вони актуальні і в сучасній історії: "Якщо влада законодавча і виконавча будуть поєднані в одній особі або установі, то свободи не буде, оскільки можна побоюватися, що монарх або сенат стане створювати тиранічні закони для того, щоб так само тиранічно застосовувати їх. Не буде свободи і в тому разі, якщо судова влада не відділена від влади законодавчої і виконавчої".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розмежування повноважень між федеральними органами державної влади та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації
Система і компетенція федеральних органів виконавчої влади, що забезпечують безпеку Російської Федерації
Місце і роль прокуратури в системі державних органів Російської Федерації. Функції прокуратури
Виконавчі органи державної влади: особливості їх організаційної системи, компетенції, регламентації та класифікації
ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА КУРСУ "ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
Конституційно-правові основи сучасного федералізму
Державна адміністративна влада і її організаційна основа
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
Державна влада б процесі становлення правової держави
Основні риси державної влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси