Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні напрямки розвитку Центрального федерального округу

Перехід економіки країни до ринкових відносин вимагає диференційованого підходу до розвитку суб'єктів Федерації, що входять у федеральний округ. В останнє десятиліття значний спад виробництва спостерігався в областях, пов'язаних з розвитком машинобудівного комплексу і орієнтуються на розвиток легкої промисловості. Це зумовлено використанням застарілого обладнання та неконкурентоспроможною продукцією, виробленої в провідних галузях господарського комплексу ЦФО. Важливе значення в спаді виробництво зіграла і висока концентрація підприємств військово-промислового комплексу в регіоні. Тому реформування галузі пов'язана зі структурною перебудовою, що передбачає переорієнтування підприємств ВПК не тільки на виробництво військової техніки, але і на використання високих технологій у виробництві продукції цивільного призначення. Округ має в своєму розпорядженні необхідними умовами для виробництва імпортозамінної продукції. Підвищення продуктивності праці на підприємствах машинобудівного комплексу можливе лише за умови докорінної реконструкції значної частини підприємств та їх технічної оснащеності. Поглиблення спеціалізації машинобудування повинно бути пов'язане з виробництвом високотехнологічної і конкурентоспроможної продукції, що користується попитом не тільки на внутрішньому, але й на зовнішньому ринку.

Перспективи розвитку хімічної промисловості округу можливі лише за рахунок реконструкції і технічного переоснащення діючих підприємств. Подальше нарощування їх потужностей недоцільно, так як федеральний округ відчуває дефіцит водних ресурсів і відноситься до екологічно неблагополучних районах країни.

Орієнтація на привізне сировину переважно з республік Середньої Азії поставила легку промисловість у важке становище. Тому розвиток галузі має орієнтуватися на зміцнення власної сировинної бази за рахунок розвитку льонарства в найбільш сприятливих в природно-кліматичному відношенні регіонах країни - Центральному, Північно-Західному, північних областях Приволзького федеральних округах.

Структурна перебудова в промисловому комплексі повинна супроводжуватися збільшенням виробництва споживчих товарів, у тому числі будівельних матеріалів. Пріоритетним напрямком спеціалізації округу є розвиток высокотоварного багатопрофільного сільського господарства і переробних галузей АПК. Ефективний розвиток продовольчого ринку можливо лише при створенні сучасної розвиненої інфраструктури. Для цього необхідно прискорити реалізацію програми розвитку оптових продовольчих ринків, бірж, ярмарків, створити державну систему інформації про ринку сільськогосподарської сировини і продовольства, організувати широку мережу інформаційно-консультаційних служб для товаровиробників.

Створення акціонерних товариств, різних видів товариств, сільськогосподарських кооперативів, асоціацій селянських і фермерських господарств поряд з розвитком рентабельних колгоспів і радгоспів забезпечить формування багатоукладного господарства в цілях кращого використання місцевих умов і ресурсів. Доцільно залучення іноземних інвесторів для розвитку найбільш перспективних напрямів господарського комплексу.

Потребує досконало і сформована система фінансових відносин держави із сільськогосподарськими товаровиробниками. Необхідно створити спеціальний фонд кредитування з пільговими умовами та наданням кредитів не тільки рентабельним підприємствам, але і тим господарствам, які на основі використання кредиту можуть вести розширене відтворення. У сільськогосподарських районах федерального округу доцільно створювати фінансово-промислові групи аграрного спрямування. Фінансування сільськогосподарських підприємств в цьому випадку здійснюється в рахунок форвардних поставок продукції, а виділені кошти спрямовуються на реалізацію ефективних програм в агропромисловому виробництві.

Одним з необхідних умов розвитку ринкових відносин є створення ринкових інфраструктур не лише в індустріально розвинених районах, але і в регіонах, значно відстають в економічному відношенні.

Важливе значення має проведення раціональної демографічної політики. Підвищення життєвого рівня населення країни та округу дозволить підвищити рівень народжуваності в федеральному окрузі, який нині є найнижчими в країні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Центральний федеральний округ
Сибірський федеральний округ
Федеральний арбітражний суд округу
Далекосхідний федеральний округ
Північно-Західний федеральний округ
Південний федеральний округ
Уральський федеральний округ
Приволзький федеральний округ
Північно-Кавказький федеральний округ
Становлення центральних банків та розвиток їх функцій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси