Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теорія дифузії (поширення) інновацій

Розроблялася американським дослідником Е. Роджерсом. Він аналізував поширення нових ідей, товарів і т. д. і побачив різну схильність до нового в різних сегментах суспільства.

Дифузію він визначав як процес комунікації інновації через певні канали за конкретний проміжок часу до членів соціальної системи. Е. Роджерс виділив у процесі адаптації нової ідеї шість етапів в поведінці потенційних володарів нового продукту:

1) увага;

2) інтерес;

3) оцінка;

4) перевірка;

5) прийняття;

6) підтвердження.

Дослідник також описав п'ять класів людей та ступеня прийняття ними нових ідей і товарів з виділенням середнього примірного кількісного показника із загальної маси одержувачів:

1) інноватори, що становлять 2,5%. Вони більш мобільні, мають контакти за межами свого кола, можуть легко схоплювати і приймати абстрактні ідеї. Вони згодні ризикувати;

2) ранні приймаючі. Це поважні люди, становлять 13,5% населення. Вони більше прив'язані до місцевої структурі, серед них найбільше "лідерів думки". Навколишні з ними звично радяться, перш ніж прийняти самостійне рішення;

3) рання більшість, що становить 34% населення. Вони приймають нові ідеї якраз перед тим, як вони будуть прийняті середньостатистичним громадянином. Свою інформацію вони часто отримують від попередньої групи;

4) пізніше більшість. Це скептики по відношенню до нового, число яких досягає 34%. Вони приймають новації після того, як більшість оточуючих вже визначився в своїй думці з цього питання і середньостатистичний громадянин прийняв їх;

5) пізні приймаючі. Вони, як правило, консервативні у своїх судженнях, традиційно орієнтовані та складають 16% населення. Дуже недовірливі і підозрілі до всього нового і дотримуються традиційних цінностей. Часто вони відчувають брак коштів.

При цьому Е. Роджерс вважав, що:

o дуже важлива міжособистісна комунікація на рівні людей одного кола і віку;

o патріотичні заклики, які виходять від урядових кіл, неефективні;

o достовірність комунікативного джерела частково визначає успіх кампанії;

o мас-медіа не може змінити поведінку тих, хто дотримується іншої точки зору.

Істотна зміна по відношенню до інновації в суспільстві, як правило, настає, коли від 6 до 16% приймають її.

Ця теорія дозволяє розуміти, як ввести новий продукт в масову свідомість.

Теорія інформаційних бар'єрів

Розроблялася психологом Куртом Левіним, який запропонував новий термін "сторож" (gatekeeper). Під час Другої світової війни він ставив експерименти по переорієнтації населення на більш дешеві сорти м'яса (субпродукти). І тоді домогосподарка, яка відбирає, з чого буде вдома готувати обід, стала для нього "сторожем", які приймають рішення, що саме потрапить в будинок.

Теорія може бути співвіднесена з процесом вибору новин. "Сторожем" визнається той, хто контролює потік новин. Він може змінювати, передавати, розширювати, повторювати, вилучати інформацію, тобто маніпулювати нею. Дослідження Д. Уайта показали, що реально використовується тільки 10% новинних повідомлень. У цілому поняття "воротаря" похитнуло сприйняття інформаційних систем як відкритих. Для реклами і PR дана модель дозволяє більш чітко уявити собі не тільки аудиторію ЗМІ, але і тих, хто працює з нею. Створюване повідомлення повинно нести в собі характеристики, потрібні і тим, і іншим.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теорія інновацій та її сучасні концепції
Різні інновації в мобільних телефонах
Процеси дифузії шкідливих домішок в атмосфері
Модернізація та інновація менеджменту
Психологічна теорія
Інформаційна парадигма в економічній теорії: К. Ерроу, Дж. Акерлоф Дж. Стігліц
Характеристика бар'єру установки
Бар'єри у спілкуванні і їх подолання
Технічні бар'єри
Технічні бар'єри
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси