Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Справжність

Сутність критерію

Справжність товару - це його відповідність товару-оригіналу, тобто приналежність до марки, фірми, асортиментному увазі і іншим реквізитам, зазначеним на маркуванні товару. Невідповідність кваліфікується як підробка. Будь-яка підробка порушує право споживача, дане йому Законом про захист прав споживачів на отримання товарів (робіт, послуг) належного якості, достовірної та повної інформації про якість.

Підробці (фальсифікації) піддаються одна чи кілька характеристик товару. Так, проф. М. А. Миколаєва виділяє кілька видів фальсифікації:

o якісну (наприклад, заміна товару вищої градації якості нижчої, наприклад товару першого сорту товаром другого сорту);

o асортиментну (наприклад, заміна товару-оригіналу товаром іншого асортиментного виду або найменування, наприклад соку нектаром, філе тріски або окуня менш якісним філе минтая);

o інформаційну (обман з допомогою неточної або спотвореної інформації про товар, наприклад інформації про країну-виробника);

o вартісну (наприклад, обман споживача шляхом реалізації низькоякісних товарів за цінами високоякісних);

o кількісну (обман споживача за рахунок значних відхилень параметрів товару від допустимих норм, наприклад наявність у філе риби льодяної глазурі, доходить до 45%).

Випуск і реалізація підробок - це прагнення ввести споживача в оману. Для того щоб попередити обман споживачів, фахівцям необхідно знати види підробок. Якщо ступінь введення в оману представити у вигляді шкали, то на її початку можна поставити тонку підробку, а в кінці - грубу.

Прикладом тонкого підробки відомих грузинських вин ("Кипдзмараули", "Хванчкара", "Ахашені") є застосування невідповідних сортів винограду, що відображається на сортовому ароматі та інших органолептичних характеристик [100].

Прикладом грубої підробки є підробка напою "MARTI № 1" під відоме ароматизоване вино "MARTINI". У фальсифікований продукт замість вина присутні спирт, вода, лимонна кислота і ароматизатори.

Серед підробок (фальсифікатів) виділяють контрафактну продукцію - підробки, вироблені з порушенням авторських прав. Масштабні порушення авторських прав, вчинені з метою отримання комерційної вигоди, прийнято іменувати терміном "піратство".

Розрізняють контрафактну продукцію двох типів: 1) що продається під товарним знаком або на основі патенту іншої фірми без її дозволу (наприклад, китайський Айфон); 2) скопійовану з оригінальної продукції без відповідного дозволу власника прав на інтелектуальну власність (наприклад, закордонні копії автомата Калашникова). Найбільшою мірою від контрафакту на світовому рівні страждають такі галузі, як інформатика (35%) і виробництво аудіовізуальної техніки (25%). У Росії масштабне поширення контрафакт отримав на ринку музичної продукції. Фахівці бачать корінь зла у промисловому піратстві. Якщо раніше музику копіювали в підвалах і домашніх студіях, то зараз цим займаються заводи, які здійснюють ліцензовану виробництво оптичних носіїв. Підприємства, формально займаються випуском легального продукту, одночасно випускають нелегальний товар. Статистика показує, що з трьох музичних носіїв - два піратських. Промислове піратство - малоризиковий і високоприбутковий бізнес.

Дуже важко знайти інший вид незаконного бізнесу, аналогічний піратству, де прибуток був би настільки високою, а ризик затримання і судового переслідування настільки низьким.

Вимога достовірності розповсюджується не тільки на товар, але і на супровідну документацію. Наприклад, можна оцінювати дійсність сертифіката відповідності та його дубліката, які засвідчують якість та безпеку товару.

Дійсність з позиції таких суб'єктів оцінки, як постачальники, експерти, професійні організації, є обмежувальним критерієм. Підтвердження автентичності товару є умовою допуску до оцінки його конкурентоспроможності. Дійсність з позиції споживача є лише оціночним критерієм, так як споживач не має можливості самостійно ідентифікувати товар вимірювальним методом, не отримує інформацію про справжності через маркування товару, що не має інформації про виробника та умовах виробництва, не може оплатити проведення експертизи товару.

Для підтвердження достовірності застосовуються різні методи. Найбільш доступний для споживача - органолептичний. Виробники товарів-брендів, намагаючись захистити своїх постійних покупців від придбання підробок, просвіщають їх з допомогою пам'яток, в яких призводять органолептичні ознаки товару-оригіналу. Досить згадати пам'ятки для покупців, підготовлені виробниками води "Боржомі", джинси "Левіс". Вимірювальний метод широко використовується для виявлення фальсифікації харчових продуктів, ювелірних каменів, парфумерних виробів. Експертний метод широко використовується для встановлення автентичності антикварних виробів.

Аналітичний метод використовується для перевірки автентичності документів на товар (на старий автомобіль, тварина тощо). Наприклад, купуючи цуценят не у заводчика, а на пташиному ринку, людина ризикує, так як документи на собаку (ветеринарний сертифікат, картка цуценя тощо) можуть бути підробленими.

Коли споживач не має в своєму розпорядженні доказом автентичності товару, він покладається на віру. Тому з позиції споживача справжність товару - це імовірнісна характеристика.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Свідчення достовірності
Заходи забезпечення автентичності
Заходи забезпечення автентичності на рівні держави
Заходи забезпечення автентичності на рівні компаній і підприємств
Сутність і значення критерію
Критерій Шарльє
Критерії для виключення систематичних похибок
Критерії конкурентоспроможності як носії інформації про задовольняти потреби
Сутність економічної ефективності управління і фактори, що впливають на її рівень
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси