Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст

Час вчинення злочину - це момент чи період життя в просторі, виражений у хвилинах, годинах, добах, місяцях, роках.

Дана ознака в законодавстві може бути визначений і таким синонімом, як "термін" (див. ч. 2 ст. 314, ч. 1 ст. 337 КК).

Часом тривалістю злочинного діяння або тривалістю суспільно небезпечних дій визначається спосіб здійснення злочину, а то й саме діяння як злочин (див. ст. 171, 194, 198 КК).

Місце вчинення злочину - це територія, на якій вчинено злочинне діяння.

Обстановка вчинення злочину - це сукупність оточуючих винна особа зовнішніх обставин, при яких вчиняється злочин. Це середовище, ситуація, в якій вчиняється злочинне діяння.

Спосіб вчинення злочину - це прийом (метод), який застосовано винною особою при вчиненні злочинного діяння.

Знаряддя вчинення злочину - це матеріальний предмет, який використаний винною особою безпосередньо для впливу на об'єкт кримінально-правової охорони. Знаряддя може бути і не вказано в диспозиції кримінально-правової норми, однак важко (якщо взагалі можливо) довести вчинення деяких злочинів (наприклад, вбивства або незаконного полювання) без встановлення знаряддя.

Засіб вчинення злочину, так само як і знаряддя, спрямоване на вчинення злочину, але на відміну від нього не чинить безпосереднього впливу на об'єкт посягання (наприклад, хомко, використовувана для проникнення в квартиру при крадіжці, транспортний засіб, що застосовується при незаконному полюванні).

В одному злочині річ матеріального світу може бути предметом злочинного посягання, а в іншому злочині ця ж річ - знаряддям чи засобом його вчинення (наприклад, документи при їх підробці і використанні).

Зазначені ознаки об'єктивної сторони за загальним правилом не мають значення для кваліфікації діяння як злочину. Однак вони можуть перейти з розряду факультативних в розряд обов'язкових ознак складу злочину, а отже, знайти таке значення, якщо отримають відображення в законодавстві. Наприклад:

а) час вчинення злочину: діяння вчинено особою під час проходження ним військової служби за призовом (див. ст. 337 КК), під час проведення гірських, будівельних або інших робіт (див. ст. 216 КК), під час збройного конфлікту або військових дій (див. ч. 1 ст. 359 КК);

б) місце вчинення злочину: житло, приміщення або інше сховище (див. п. "б" ч. 2 та п. "а" ч. 3 ст. 158 КК), особливо охоронювана природна територія, зона екологічного лиха чи надзвичайної екологічної ситуації (див. п. "г" ч. 1 ст. 258 КК), місця нересту або міграційні шляхи до них (див. п. "в" ч. 1 ст. 256 КК);

в) обстановка вчинення злочину: обстановка лиха (див. ст. 270 КК), публічності (див. ст. 280 КК), бойова обстановка (див. ч. 3 ст. 331 КК);

г) спосіб вчинення злочину: общеопасный спосіб, підкуп, обман, насильство, обіцянка, погроза, підпал, вибух (див. п. "е" ч. 2 ст. 105, ст. 131, п. "а" ч. 2 ст. 141, ст. 150, ч. 2 ст. 167 КК);

д) знаряддя вчинення злочину: зброю чи предмети, використовувані як зброя (див. п. "р" год 2 ст. 126, ч. 2 ст. 162 КК), зброю у військових злочинах (див. п. "б" ч. 2 ст. 333, п. "б" ч. 2 ст. 334, п. "р" год 2 ст. 335 КК), вибухова речовина, газ при незаконному полюванні (див. п. "б" ч. 1 ст. 258 КК);

е) засіб вчинення злочину: автомобіль, трамвай, інші механічні транспортні засоби, повітряне судно (див. п. "б" ч. 1 ст. 258, ст. 264 КК).

Значення часу, місця, обстановки, способу, знаряддя, засоби як об'єктивних ознак складу злочину

Перераховані в назві параграфа ознаки можуть вплинути на процеси диференціації та індивідуалізації кримінальної відповідальності (покарання), якщо вони пов'язані зі злочинною поведінкою винної особи, але не отримали відображення у відповідній цій поведінці кримінально-правовій нормі. Дані ознаки сприяють пом'якшення або посилення призначуваного покарання (див. п. "а", "д", "е", "з" ч. 1 ст. 61; п. "в", "і", "к", "л", "м" ч. 1 ст. 63 КК); характеризують обставини, що виключають злочинність діяння (див. ст. 37 і наступні КК).

Використання особою способи, знаряддя чи засоби є частиною його злочинної поведінки. Час, місце, обстановка характеризують навколишнє середовище. Засоби і знаряддя можуть вплинути на вибір способу вчинення злочину, на формування злочинних мотивів, цілей.

Якщо перераховані ознаки пов'язані з злочинним поведінкою винної особи і отримали відображення у відповідній цій поведінці кримінально-правовій нормі, то вони переходять в розряд обов'язкових ознак і стають необхідними для кваліфікації суспільно небезпечного діяння як злочину, безпосередньо впливають на наявність суспільної небезпеки діяння і на її ступінь. В даному випадку зазначені ознаки використані законодавцем, по-перше, для конструювання основного складу злочину (див., наприклад, ч. 2 ст. 314 КК, що передбачає відповідальність за ухилення від відбування позбавлення волі, якщо а) засуджений, якому дозволено виїзд за межі виправної установи, не повернеться після закінчення строку виїзду або 6) засуджений, яким надана відстрочка виконання вироку чи відбування покарання, не з'явиться відповідний орган кримінально-виконавчої системи після закінчення терміну відстрочки); по-друге, для конструювання кваліфікованого чи особливо кваліфікованого складу злочину (див., зокрема, п. "е" год 2 ст. 105 КК, що передбачає відповідальність за вбивство, скоєне загальнонебезпечним способом; п. "а" ч. 3 ст. 158 КК, що передбачає відповідальність за крадіжку, сполучену з проникненням у житло); по-третє, для конструювання привілейованого складу злочину (див., наприклад, ст. 106 КК, що передбачає відповідальність за вбивство матір'ю новонародженої дитини під час або відразу ж після пологів).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце вчинення злочину
Особливості обстановки вчинення злочину
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УТРИМАННЯ ПІД ВАРТОЮ ПІДОЗРЮВАНИХ І ОБВИНУВАЧЕНИХ У ВЧИНЕННІ ЗЛОЧИНУ
Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення
Обстановка вчинення розкрадань грошових коштів у сфері банківського кредитування
Поняття, ознаки і значення об'єктивної сторони складу злочину
Поняття і значення складу злочину
Добровільна відмова від злочину: поняття, ознаки та значення. Співвідношення між добровільною відмовою від злочину і діяльним каяттям у злочині
Поняття, ознаки і значення суб'єктивної сторони складу злочину
Значення місця виконання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси