Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури

Разом з південною частиною Азії (а частково навіть раніше) узбережжя африканського континенту стало головним об'єктом ранньої колоніальної експансії європейських держав. Більше того, саме цими двома великими регіонами спочатку практично обмежувалася сфера колоніальних володінь держав у межах Старого Світу. Але зате обидва згаданих регіону майже цілком, за дуже небагатьма винятками невеликих анклавів типу Японії, Сіаму, Ліберії, Ефіопії, були колонизованы або поставлені в відчутну колоніальну залежність від держав, насамперед і найбільше від Англії. Випадково чи такого роду збіг історичних доль? І якщо ні, то які конкретні обставини сприяли тому, що саме Африка, а також південь і південний схід Азії (північ, а пізніше і Середній Азії, як відомо, увійшли до складу Росії) були колонизованы країнами буржуазного Заходу?

Про першою і чи не головної причини колонізації насамперед африканських і південно-азіатських земель вже досить говорилося. З часів Великих географічних відкриттів європейці прагнули знайти шлях до Індії, щоб взяти у свої руки торгівлю дуже дорого стоившими і високо ценившимися в Європі прянощами. Іншими словами, мова йде в першу чергу про тих природно-кліматичних зонах, які були сприятливі для вирощування там екзотичних рослин. Коло цих рослин з часом, особливо після освоєння Америки, був розширений, а в число продуктів, високо цінуються і вирощуються переважно в тропічних і субтропічних країнах, увійшли какао, кава, тютюн, маїс (кукурудза), цукровий очерет, томати та картопля. До цього можна додати бавовна, джут, гевею, індиго, горіхи, продукти олійної пальми. Всі вони, крім хіба що томатів і картоплі, вирощуються в тих же природно-кліматичних зонах.

Але зумовлений пошуком дороги до прянощів імпульс був лише початковим поштовхом до колоніальних захоплень. "Апетит приходить під час їжі" - цей афоризм цілком застосовний до колоніалізму як феномену. Колонізатори в освоюваних ними країнах тягнулися до всього, що може дати вигоду, будь то видобуток золота, слонова кістка або невільники. Цілком логічно припустити, що ця обставина вже сама по собі безкрайньо розширювало зону пошуку колоній. І якщо в XVI-XVIII ст. фактичного збільшення цієї зони в межах Старого Світу заважали об'єктивні причини, то з ХІХ ст. саме об'єктивні фактори (потреби розвиненої капіталістичної економіки в ринках збуту і джерела сировини) зробили бажаними і навіть життєво необхідними нові і самі широкі колоніальні захоплення. І тут знову постає питання: чому такого роду захвати були обмежені переважно півднем Азії та Африки і виявилися реалізовані навіть в рамках важкодоступній Тропічної Африки?

Взагалі-то це цілком зрозуміло. Більше рухатися було просто нікуди, хоча англійці і намагалися продовжувати проникнення в глиб Азії, що викликало суперництво Британії з Росією в другій половині XIX ст., ще задовго до інциденту в Фашоде. Залишалася лише Африка. Деякі акценти, пов'язані з обставинами, що сприяли або препятствовавшими процесу колоніального освоєння буржуазним Заходом світу поза Заходу, були вже позначені, коли давався аналіз релігійно-цивілізаційної основи і трансформації традиційної структури під натиском колоніалізму на півдні і південно-сході Азії. Тепер щось аналогічне необхідно зробити по відношенню до Африки, після чого можна буде спробувати сформулювати основні авторські позиції по щойно поставлених питань.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
Початок трансформації традиційної структури
Світ ісламу: традиційна структура та потенції її трансформації
Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці
Традиційні суспільства Африки
Африка південніше Сахари: специфіка этносоцио-політичної структури
Геополітична нестабільність Африки
АФРИКА
Традиційна структура і колоніалізм
Вплив структури капіталу на вартість: традиційний підхід
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси