Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вибір видів спорту або систем фізичних вправ

Вибір індивідуального виду спорту, тієї чи іншої системи фізичних вправ залежить насамперед від мотивації людини. У більшості випадків у юнаків сильно виражене прагнення досягти через заняття спортом самоствердження, соціального визнання, гарного розвитку фізичних якостей. У дівчат, як правило, переважає бажання мати гарну статуру. У цілому мотиви, які спонукають до занять спортом взагалі і до вибору одного з них зокрема, можуть бути різні.

Вибір видів спорту для зміцнення здоров'я, корекції недоліків фізичного розвитку і статури. Заняття окремими видами спорту, системами фізичних вправ можуть сприяти розвитку певних органів і систем організму. За допомогою правильно підібраних фізичних вправ можна поліпшити багато показники фізичного розвитку (маса тіла, окружність грудної клітки, ЖЕЛ). При виборі виду спорту з метою корекції недоліків фізичного розвитку і статури слід сформувати своє тверде уявлення про ідеал статури, так як кожен вид спорту впливає по-різному на ті чи інші антропометричні показники. Найбільші можливості, наприклад, у виборчій корекції окремих недоліків статури представляють регулярні заняття атлетичною гімнастикою, шейпінгом, аеробікою, гантельной гімнастикою, тобто тими вправами, які спрямовані переважно на вирішення подібних завдань.

Вибір видів спорту, підвищують функціональні можливості організму. Для підвищення функціональних можливостей організму, вдосконалення діяльності серцево-судинної і дихальної систем найбільш ефективно вибирати і самостійно займатися циклічними видами спорту: біг, ходьба на лижах, плавання, велоезда, катання на ковзанах.

Вибір видів спорту і систем фізичних вправ для активного відпочинку. З цієї точки зору рекомендується вибирати вид спорту або систему фізичних вправ з урахуванням темпераменту, психологічної налаштованості, емоційного стану. Так, якщо людина легко відволікається від роботи, а потім швидко в неї включається, якщо він товариський з оточуючими, емоційна у спорах, що для нього кращими будуть ігрові види спорту або єдиноборства; якщо ж він посидющий, зосереджений на роботі, схильний до однорідної діяльності без постійного перемикання уваги, якщо здатний протягом тривалого часу виконувати фізично важку роботу, значить, йому підійдуть заняття тривалим бігом, лижним спортом, плаванням, велоспортом; а якщо замкнутий, нетовариський, невпевнений у собі або надмірно чутливий до думки оточуючих, йому не варто займатися постійно в групах.

Психофізична підготовка до майбутньої професії й оволодіння життєво необхідними вміннями і навичками. Вибір видів спорту, систем фізичних вправ в цьому випадку проводиться, щоб досягти кращої спеціальної психофізичної підготовленості до обраної професії. Так якщо ваша майбутня професія вимагає підвищеної загальної витривалості, то ви повинні вибирати види спорту, які найбільшою мірою розвивають це якість (біг на довгі дистанції, лижні гонки тощо). Якщо ваш майбутній праця пов'язана з тривалим напругою зорового аналізатора, освойте види спорту і вправи, що тренують микромышцы очі (настільний теніс, теніс, бадмінтон).

Особливості самостійних занять обраним видом спорту

Самостійні тренувальні заняття можна проводити з використанням різних видів спорту або систем фізичних вправ. При цьому насамперед рекомендуються найбільш загальнодоступні види спорту, в основному циклічні, менше за інших потребують високого рівня спортивної підготовленості, а також найбільш популярні ігрові види спорту, якщо займаються вже володіють достатнім рівнем практичних навичок у цьому виді спорту.

Оздоровчий біг є одним із найкращих і доступних форм занять фізичною культурою. Завдяки природності і простоті рухів, можливостям проводити тренування практично в будь-яких умовах і в процесі занять домагатися значного розширення функціональних можливостей біг є найбільш поширеним і масовим захопленням у багатьох країнах світу.

Щоб підвищити ефективність занять оздоровчим бігом, необхідно освоїти раціональну техніку, навчитися правильно дозувати тривалість і швидкість бігу.

Помилки в техніці бігу (порушення η поставі, неправильна постановка стопи та ін) можуть викликати хворобливі відчуття окремих м'язових груп, сухожиль, суглобів ніг, спини. Щоб уникнути цього, необхідно правильне виконання бігових рухів. Кращою технікою бігу мають ті бігуни, які використовують постановку ноги на носок. Така постановка збільшує силу відштовхування за рахунок енергії пружної деформації в м'язах ніг і знижує час опори. Нога ставиться на грунт м'яким, загребающим рухом. Якщо це викликає труднощі, можна здійснювати постановку стопи з п'ятки з подальшим перекатом на носок. Потрібно прагнути знизити горизонтальне гальмування у фазі амортизації, тобто ставити ногу з "загребающим" рухом ближче до проекції центра ваги тіла. Уникайте "натыкания" на ногу або "ударної" постановки ноги. Біговий крок повинен бути легким, пружним, з мінімальними і бічними вертикальними коливаннями. Тулуб при бігу тримається прямо або має незначний нахил вперед, плечі опущені і розслаблені, руки без напруги рухаються вперед-назад.

Тривалість і швидкість бігу визначається залежно від рівня підготовки займаються і поставлених завдань. Критеріями дозування обсягу фізичного навантаження при заняттях оздоровчим бігом є час бігу, а інтенсивності - частота серцевих скорочень.

Під впливом регулярних занять бігом у всіх системах організму відбувається функціональна перебудова. Активізація діяльності м'язів при заняттях оздоровчим бігом призводить до підвищення активності всіх обмінних процесів. Досвід показує, що, тренуючись 3-4 рази в тиждень навіть з мінімальним обсягом навантажень, можна домогтися істотного поліпшення функціонального стану серцево-судинної і дихальної систем.

Проводити заняття на свіжому повітрі взимку можна при температурі повітря не нижче -20°С. При більш низькій температурі доцільно провести заняття в приміщенні, замінивши біг гімнастичними вправами і бігом на місці.

Після кожного заняття через 10-15 хв бажано прийняти душ, який заспокоює нервову систему, очищає шкіру, покращує кровообіг. Не рекомендується після занять приймати холодний душ. Холодний душ без попереднього загартовування організму може викликати простудні захворювання.

Займатися бігом не можна тим, хто страждає такими захворюваннями, як серцева недостатність, стенокардія, гіпертонічна хвороба, серцеві вади, бронхіальна астма, хронічний бронхіт і т. д. В будь-якому випадку необхідно порадитися з лікарем.

Заняття лижним спортом більш складні в організаційному та методичному плані. До підготовленості що займаються пред'являються підвищені вимоги. Головним критерієм готовності до занять лижним є фізичний стан організму, що виражається у відсутності медичних протипоказань для тренувань на холоді, а також володіння деякими технічними навичками пересування на лижах. Для самостійних тренувальних занять лижним спортом, особливо початківцям, слід вибирати відносно рівні траси, без великих перепадів висоти на підйомах і спусках. Основною спрямованістю самостійних оздоровчих занять лижним спортом є загартування організму, розвиток витривалості і, звичайно ж, вдосконалення раніше вивченої техніки лижних ходів.

Заняття атлетичною гімнастикою, досить популярні останнім часом, спрямовані на розвиток сили, силової витривалості і спритності. Кінцева мета таких занять - формування гармонійного і красивої статури. Хороший ефект дають силові вправи для цілеспрямованого впливу на недостатньо розвинені групи м'язів, корекцію фігури (сутулість, опущені плечі, запалі груди, крилоподібні лопатки, відвислий живіт).

Атлетична гімнастика включає вправи з гантелями, гирями, амортизатором, штангою і іншими обтяженнями. Впливаючи на різні м'язові групи, вправи з обтяженнями сприяють гармонійному розвитку мускулатури тіла, поліпшують поставу.

Заняття атлетичною гімнастикою рекомендується проводити в другій половині дня. Вага обтяжень вибирається таким чином, щоб кожна вправа можна було виконувати 8-10 разів поспіль. Для розвитку абсолютної сили в якомусь русі вага обтяження збільшується, а число повторень зменшується. Для розвитку силової витривалості, зменшення жирових відкладень застосовуються обтяження меншої ваги з великим числом повторень (16 і більше). Найбільш доцільно на тренуванні спочатку виконувати вправи з малими обтяженнями, а в наступних підходах збільшувати вагу, зменшуючи число повторень. Вправи слід виконувати ритмічно без затримки дихання, роблячи вдих у момент розслаблення м'язів. Інтервал відпочинку між вправами зазвичай становить 1-2 хв в залежності від швидкості відновлення дихання.

Спортивні ігри надають різносторонню дію на тих, що займаються, покращуючи їх функціональний стан, фізичну підготовку та координацію рухів. Для того щоб тренування в спортивних іграх виявилися більш ефективними, необхідно дотримувати наступні правила. До початку ігор слід проводити розминку, включає повільний біг, загальнорозвивальні вправи і вправи для тих груп м'язів, які беруть найбільшу навантаження в даній грі. Дотримувати всі правила, пов'язані з технікою безпеки, звертаючи увагу на відповідність взуття, інвентарю, рівність покриття майданчика і інші вимоги.

Вважається, що для підтримки рівня фізичної підготовленості достатньо двох занять на тиждень, для підвищення рівня фізичної підготовленості - три заняття, для досягнення високих спортивних результатів - чотири і більше.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Методи регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом
Фізична культура і спорт у вільний час
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
Особливості самостійних занять жінок
Методи регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом
Методи самооцінки спеціальної фізичної і спортивної підготовленості з обраного виду спорту
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси