Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Внутрішня політика

Василь III зміцнював помісне ополчення за прикладом Новгорода, де на початку XVI ст. в ополченні служило 1400 дітей боярських. Приєднання Новгорода і Пскова і конфіскація боярських вотчин забезпечили провідне місце державної власності в системі землеволодіння. У 1520 р. було остаточно приєднано Рязанське князівство. Скарбниця могла наділити землею великі групи служилих людей. Роздача маєтків не зрівняла аристократію і рядове дворянство. Знати отримувала маєтки на додаток до вотчинам.

В церкві зберігся протягом нестяжателів - Вассиан Патрикеєв у першій половині XVI ст. Разом з батьком князем Патрикеевым в 1499 р. був пострижений у ченці за опір приєднанню до Москви і відправлений в Кирило-Білозерський монастир. У 1508 р. був повернутий із заслання і наближений

Василем III. Критикував чернецтво і користолюбство монастирів. Не протестував в цілому проти церковного землеволодіння, але вважав, що монастирі не повинні використовувати землі для збагачення, землеволодіння для порятунку голодуючих. Особливо не подобалося, що монастирі розпоряджаються землями, пожалованными їм князями (це підтримала знати). Ці погляди поділяв Максим Грек, що прибув у Росію в 1518 р. для виправлення і перекладу богослужбових книг. Понад 100 творів Максима Грека: про тяжке становище монастирських селян, викривав ченців, про падіння звичаїв духовенства (гонитва за багатствами, лихварство). Як і осифляне, писав про божественне походження царської влади. Наполягав на необхідності союзу церкви з царською владою. Цар повинен додержуватися норм християнської моралі (за патріархальне устрій держави) і правити разом з мудрими радниками. За напад на Казань і зміцнення кордонів (відображено в його посланнях Василя III та Івана IV). Його ідеї почитав князь Курбський.

Осифлян при Василі III очолював митрополит Данило. У 1525 р. він домігся посилання Максима Грека в монастир, а в 1531 р. на церковному соборі були засуджені і Вассиан, і Максим. Обидва заслані. Вассиан помер у Волоколамському м-ре, а Максим Грек звільнений тільки після царювання Івана IV.

Зовнішня політика Василя III

У Пскові встановилося як би двовладдя. Присланий з Москви князь управляв містом разом з віче. Часто конфлікти. Василь III став готувати завоювання Пскова. Восени 1509 р. він прибув свійськім в Новгород. Псковичи відправили у Новгород посадників і бояр, які скаржилися на насильства московських властей (боярин Репня-Оболенський). Чолобитники арештовані, і в Пскові почалися заворушення. Від віче зажадали зняти вічовий дзвін. Скасувати виборні посади і прийняти в місті 2 намісників. 13 січня 1510 р. вічовий дзвін був скинутий. Прибувши в Псков, Василь III оголосив, що бояри і купці повинні покинути місто через скарг. Виселено 300 сімей. Конфісковані вотчини роздано московським служилим людям. У середньому в місті Пскові виселено 1500 дворів, і туди вселили новгородських поміщиків.

Приїзд до Москви в 1508 р. Михайла Глинського Литви сприяв початку воєнних дій, які закінчилися взяттям Смоленська. У Російській державі Глинські, як раніше Гедиміновичі, стали служивими князями. У 1512-1513 рр. два рази невдало обложили Смоленськ. З 1514 р. знову почав наступ при активній участі Глинського. Запропоновані почесні умови здачі. Депутація Смоленська заявила про перехід у підданство Москви. Жалувана грамота 1514 р. закріпила за смоленськими боярами їх вотчини і привілеї. Міщани звільнялися від податку в 100 руб. литовської скарбниці. 30 липня ворота фортеці були відкриті московським воєводам. Жителі Смоленська переписані і приведені до присяги, солдати винагороджені та відпущені в Польщу. Але потім Михайло Глинський, який виїхав до часу взяття міста в Литву, затіяв смуту, і грамоту втратила чинність (він почав вести переговори з королем Сигізмундом про повернення Смоленська). В ув'язненні він перебував до 1526 р., поки на його племінниці Олени Василівни Глинської не одружився Василь III.

Взяття Смоленська призвело до активних дій литовських військ, які закінчилися перемогою під Оршею, але далі військовий успіх литовці не змогли розвинути. Кордон між Росією і Литвою, встановлена після цього походу, проіснувала майже без змін до кінця XVI століття. У 1522 р. між Росією і Литвою було укладено перемир'я на 6 років, пізніше воно підтверджувалося. До Лівонської війни відносини зводилися до зарубіжними конфліктів пограбування купців, прохання про гарантії для проїжджаючих через Литву гінців. У 30-х роках XVI ст. литовці спробували відвоювати Смоленськ. Нове в 30-40-ті роки XVI ст. - від'їзди в Литву опальних московських князів і бояр, а також єретиків, що було пов'язано з боротьбою угруповань при дворі малолітнього Івана IV. В цей час основним напрямком політики стає східне.

В 1515 р. помер хан Менглі-Гірей, з яким склалися стабільні відносини. Відносини з його наступником Мухамедом-Ґіреєм ворожі. У 1521 р. в Казані на трон посадили приїхав з Криму Сахіб-Гірея, брата Мухаммеда-Гірея. Влітку цього року до Москви прорвався хан Мухаммед-Гірей з Криму. Його воїни пили мед з царських погребів села Воробйова. Василь покинув столицю, але кримське військо швидко відійшло до Рязані, дізнавшись про наближення новгородських і псковських полків. Кримці домагалися відновлення данини. 12 серпня пішли в степи. Але через кілька тижнів Мухаммед-Гірей був убитий ногайцями, і ніякої данини платити не стали. До 1533 р. російсько-кримські відносини були відносно спокійними, потім погіршення. Головна вимога Криму - відмова Москви від боротьби за Казань.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Внутрішня політика
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Зовнішня торгівля та торгова політика
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Зовнішня політика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси