Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Введення об'єктів інтелектуальної власності в господарський оборот

Ефективна комерціалізація об'єктів інтелектуальної власності, як і успішне здійснення інноваційних процесів, трансфер технологій вимагає не тільки розробки правової бази - законів, але і вирішення ряду організаційних питань. Насамперед необхідно створення спеціальних консультаційних структур: 1) при венчурних банках для оцінки заставної вартості патентної ліцензії (оцінка величини видається на інноваційний проект кредиту); 2) оцінка ефективності інноваційних проектів і вибір найкращих; 3) розробка бізнес-планів інноваційних проектів; 4) пошук потенційних інвесторів інноваційних проектів, підготовка та проведення форумів для реалізації програмно-цільового підходу; 5) здійснення патентно-ліцензійної діяльності.

Часто випускники-менеджери скаржаться на відсутність гідних вакансій. Проте створення фірми з будь-яким з названих напрямків роботи поступово може стати настільки рентабельним, що буде конкурувати з заробітків з багатьма закордонними фірмами.

Як вже говорилося вище, тільки формування механізму заставного кредитування інноваційних проектів з патентом в якості застави могло б різко позитивно змінити ситуацію з освоєнням нововведень на ринку, тобто зі створенням інновацій. Для цього достатньо вивчити багаторічний досвід зарубіжних венчурних банків.

Кваліфікована оцінка ефективності інноваційного проекту забезпечує зниження потенційних ризиків інвестування в цей проект. Як і в першому випадку консультаційних послуг, фірма-оцінювач може претендувати на винагороду від 5 до 10% інвестиційної суми, що може становити сотні тисяч і мільйони рублів від кожної угоди.

Розробка бізнес-планів інноваційних проектів вимагає участі багатьох висококваліфікованих фахівців, з використанням відпрацьованих комп'ютерних програм для розрахунку та графічного представлення поточних фінансових показників за весь тривалий термін виконання проекту. Згодом у міру реального розвитку інноваційних програм в країні цей бізнес може стати також прибутковим.

Здійснення патентно-ліцензійної роботи в період інноваційного розвитку, природно, потребує суттєвого посилення. При цьому необхідно не тільки "відродження" таких служб на промислових підприємствах (у тому числі, для ведення раціоналізаторської діяльності), але і створення мережі приватних консультаційних фірм.

Здійснення програмно-цільового підходу давно актуально в нашій країні і являє собою прагматичну альтернативу традиційним зараз пишним, дуже витратним і недостатньо ефективним "економічних форумів" (маються на увазі форуми, на які в основному з'їжджаються представники федеральної і регіональних адміністрацій і кілька запрошених потенційних інвесторів). При цьому вкрай рідко представляються справжні нововведення (інновації), а переважно великі будівельні проекти. Все це супроводжується зазвичай концертними "феериями", банкети і т. п., а результат становить одиниці відсотків укладених контрактів. У той же час програмно-цільовий підхід (ПЦП), відомий у світі вже десятки років, здійснюється простіше, дешевше і значно ефективніше.

ПЦП включає наступні етапи: 1) пошук і складання банку інноваторів (винахідників-патентовласників); 2) пошук і складання банку потенційних інвесторів; 3) розсилка інвесторам інформації про потенційних інноваціях і запрошень на виставку досягнень інноваторів; 4) організація виставки досягнень-нововведень (як документації, так і досвідчених зразків, макетів, стендів); 5) запрошення на виставку тільки інноваторів та інвесторів (для чого достатньо скромних приміщень, наприклад актового залу будь-якого університету); 6) організація переговорів потенційних партнерів для здійснення інноваційних проектів; 7) оформлення і реєстрація інвестиційних та ліцензійних контрактів; 8) сприяння в організації спільних робіт майбутніх інноваційних партнерів. Оскільки зустріч спрямована цільовим призначенням, то ефективність такого інноваційного форуму максимальна і сягає десятків відсотків, тобто на порядок вище, ніж у "економічного форуму", а витрати при цьому можуть бути і на два порядки нижче, тобто рентабельність ПЦП приблизно в тисячі разів вище. Всі труднощі в підборі потенційних інвесторів. Однак деякі наші вітчизняні центри науково-технічної інформації накопичили банки інформації про закордонні фірми в кількостях до десятків тисяч - є з чого вибрати реальних інвесторів в конкретній галузі. Застосування ПЦП можливо на різних рівнях: 1) федеральному, 2) регіональний, 3) муніципальному, 4) місцеве, 5) організаційному.

Таким чином, створюючи необхідні для комерціалізації ІВ консультаційні фірми, можна істотно активізувати інноваційну діяльність в країні. Слід зазначити, що практично всі названі види консультаційної діяльності можуть здійснюватися в одній фірмі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси