Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Освітлення виробничих приміщень

Загальні відомості про освітлення і його характеристики

Основна інформація про навколишній нас світі (до 90%) надходить через зоровий аналізатор (чутливий апарат), що складається з очей, зорових нервів, зорового центру, розташованого в потиличній частці кори головного мозку. Прийом та аналіз інформації відбувається у світловому діапазоні 380-7 60 нм довжин електромагнітних хвиль.

Для зорового аналізатора різноманіття навколишнього світу представлено різними предметами, об'єктами, що характеризуються розміром, светлотой, контрастом об'єкта з фоном та віддаленістю від очей. Тому очевидна залежність між освітленістю об'єкта, характером зорової роботи (розмір об'єкта розрізнення, контрасту об'єкта розрізнення з фоном, характеристика фону) і функціональним станом зорового аналізатора.

Виконання зорової роботи при недостатній освітленості робочого місця може привести до розвитку деяких дефектів очей: короткозорість несправжня та справжня; далекозорість істинна і стареча.

До виробничого освітлення незалежно від джерела світла пред'являються наступні вимоги:

• достатня освітленість, тобто освітленість об'єкта має забезпечити комфортні умови для загальної працездатності;

• рівномірність освітлення, тобто освітленість повинна бути рівномірною у часі та просторі;

• відсутність блескости в полі зору працюючих.

Розглянемо характеристики освітлення.

Світловий потік - потужність світлової енергії, що оцінюється по світловому відчуттю, яке відчуває очей. Одиниця виміру світлового потоку - люмен (лм). Величина світлового потоку є не тільки фізичної, але і фізіологічної.

Освітленість - поверхнева щільність світлового потоку; одиниця освітленості - люкс (лк). Це освітленість одного квадратного метра поверхні при падінні на нього світлового потоку в один люмен.

Сила світла - просторова щільність світлового потоку в межах тілесного кута, стерадиан. Одиниця сили світла - кандела (кд).

Яскравість - поверхнева густина сили світла в даному напрямку, що визначається з відношення сили світла випромінюваної поверхні в цьому напрямку до проекції світної поверхні на площину, перпендикулярну даному напрямку. Одиниця яскравості - кандела на квадратний метр (кд/м2).

Коефіцієнт відбиття р характеризує здатність поверхні відображати падаюче на неї світловий потік. Якщо р < 0,2 - фон вважається темним; якщо 0,2 < р < 0,4 - середнім; при р > 0,4 - світлим.

Контраст об'єкта з фоном К визначається із співвідношення яскравостей розглянутого об'єкта і фону.

Контраст об'єкта з фоном вважається малим, якщо К < 0,2, середнім при 0,2 < К < 0,5 і великим при К > 0,5.

Видимість - здатність ока людини розрізняти предмет. Залежить від освітленості, розміру об'єкта, його яскравості, контрасту об'єкта з фоном, рухливості, відстані до об'єкта. Оцінюється видимість числом порогових контрастів, що містяться в реальному контрасті.

Блескостъ - це властивість світлових приладів або світять поверхонь при несприятливому співвідношенні між їх яскравістю, силою світла і яскравістю навколишнього простору порушувати умови комфортного зору чи погіршувати контрастну чутливість, або надавати одночасно обидва ці дії. Якщо ділянки підвищеної яскравості випромінюють світло, вони мають прямий блескостью, якщо вони створюються відображенням випромінюючих світло елементів від інших поверхонь поля зору, вони мають відображеної блескостью.

Показник засліпленості - це критерій оцінки сліпучої дії джерела світла.

Коефіцієнт пульсації освітленості - критерій оцінки зміни освітленості поверхні внаслідок періодичної зміни в часі світлового потоку джерела світла. Необхідність у показнику "коефіцієнт пульсації" викликана широким застосуванням газорозрядних ламп. При живленні їх змінним струмом спостерігається пульсація в часі величини світлового потоку цих джерел з частотою, удвічі більшої частоти струму в мережі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Системи та види виробничого освітлення
Нормування і розрахунок освітлення
Мікроклімат у виробничих приміщеннях
Основні вимоги до виробничого освітлення
Аероіонний склад повітря у виробничих приміщеннях
Освітлення
Освітлення
Види освітлення та їх нормування
Основні вимоги до виробничого освітлення
Використання іміджевих технологій у процесі висвітлення переговорів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси