Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 62. Початок Другої світової війни. Входження Західної Білорусі до складу СРСР і УРСР

У 1933 р. в Німеччині до влади прийшли фашисти на чолі з А. Гітлером. У другій половині 1930-х рр. агресивна політика Німеччини та її союзників (Італія, Японія) різко загострила міждержавні суперечності в Європі і світі. Політичне керівництво СРСР прагнуло створити в Європі систему колективної безпеки, яка передбачала надання взаємної допомоги в разі агресії проти країни-учасниці угоди. Однак переговори з делегаціями Англії і Франції виявилися безрезультатними. Уряди цих країн проводили політику умиротворення агресора. 29-30 вересня 1938 р. на конференції в Мюнхені представники Великобританії і Франції схвалили рішення про передачу Німеччині частині території Чехословаччини. СРСР опинився перед перспективою війни на два фронти: з Німеччиною і Японією. За ініціативою німецької сторони після переговорів 23 серпня 1939 р. було підписано німецько-радянський договір про ненапад, відомий як Пакт Ріббентропа-Молотова, і секретний додатковий протокол про розподіл сфер взаємних інтересів у Східній Європі. Західна Білорусія і Західна Україна визнавалися сферою інтересів СРСР.

1 вересня 1939 р. фашистська Німеччина напала на Польщу. Почалася Друга світова війна. 17 вересня 1939 р. частини Червоної Армії вступили у Західну Білорусь та Західну Україну. За домовленістю з Німеччиною Червона Армія вийшла до лінії Гродно-Яловка-Немирів-Брест. Нова межа була закріплена Договором про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною, підписаного 28 вересня 1939 р. Лінія кордону між радянськими і німецькими військами в основному відповідала "лінії Керзона", яка збігалася з етнічним кордоном між поляками та білорусами. За угодою між урядами Литовської республіки та СРСР від 10 жовтня 1939 р. Вільно і Віленська область були передані Литві.

На звільненій території Західної Білорусі створювалися нові органи влади. 22 жовтня 1939 р. відбулися вибори у Народні збори Західної Білорусі. Народне зібрання проходило 28-30 жовтня 1939 р. у Білостоці. Були прийняті рішення про встановлення на території Західної Білорусі радянської влади, про її входження до складу УРСР, про конфіскацію поміщицьких земель, про націоналізацію великих промислових підприємств і банків. 2 листопада 1939 р. позачергова V сесія Верховної Ради СРСР прийняла "Закон про включення Західної Білорусі до складу СРСР із возз'єднанням її з УРСР", а 12 листопада сесія Верховної Ради УРСР ухвалила "Закон про прийняття Західної Білорусії до складу УРСР". На цій території було створено 5 областей: Барановичская. Белостокская, Брестська, Вілейська, Пинська, які ділилися на райони і сільради. На місцях проходили вибори в сільські, районні, міські та обласні Ради депутатів трудящих. Формування місцевих органів влади завершилося до кінця 1940 р. Створювалися місцеві організації КП(б)Б. КС МБ і профспілок.

Проводилася реконструкція і оновлення промислових підприємств. У Західній Білорусі национализировались великі, середні і дрібні підприємства. Поступово ліквідовувалася безробіття. Безземельні і малоземельні селяни отримали землю. Почалася колективізація, але її темпи були невисокими. До червня 1941 р. у колгоспи вступило 7% селянських господарств.

Істотними були зміни в культурному житті. Відкривалися початкові, середні, семирічні школи, у більшості з них викладання велося білоруською мовою. У Західної Білорусі до червня 1941 р. діяло 4 інститути, 12 технікумів. Працювало 5 драматичних театрів, будинки культури, бібліотеки, кінотеатри.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Особливості економічного розвитку Західної Європи після Другої світової війни
Розгром Японії. Закінчення Другої світової війни
Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
Входження білоруських земель до складу Російської імперії (1772-1795 рр..)
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Людські ресурси світового господарства на початку XXI століття
Між Першою і Другою світовими війнами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси