Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Законодавче збори

Партії.

В кінці вересня 1791 р. Установчі збори розійшлося і у відповідності з Конституцією було скликано Законодавчі збори. Воно почало свою роботу 1 жовтня 1791 р. Вибори у Законодавче збори проходили в значній мірі ще до втечі короля і не відобразили зростання революційно-республіканських тенденцій, який мав місце після 20 червня.

Згідно з постановою Установчих зборів, прийнятим за пропозицією Робесп'єра, жоден з його членів не міг бути обраний у Законодавчі збори. Тому ні Робесп'єра, ні Марата не виявилося в Законодавчому зборах. Адвокати, торговці, фабриканти і т. д. становили близько двох третин Зборів. Число дворян і духовенства було незначно. Що стосується інших верств, то в Зборах було всього селянина і 4 ремісника, робітників ж не було зовсім.

У Зборах відчувалося засилля прихильників Конституції і монархії, які вважали революцію закінченою. З 745 депутатів близько 160 належали до крайньої правої, яка вимагала посилення королівської влади, близько 136 називали себе якобінцями, основна ж маса складалася з помірних і отримала назву центру.

Якобінці незабаром розкололися, і більшість з них увійшло в партію жирондистів, що представляла інтереси великої торгово-промислової буржуазії. Так само, як і помірні, вони прагнули до зміцнення існуючого порядку.

Крайню ліву становила жменька демократів - членів клубів якобінців і кордельеров.

Склад Законодавчих зборів був загалом не блискучим; в ньому було набагато менше видатних людей того часу, ніж в Установчих зборах.

Контрреволюція.

Поведінка Законодавчих зборів додало сміливості контрреволюції. Незважаючи на великі зміни в суспільному і державному устрої, феодалізм не був знищений і реакція не була знесилена. Значна частина дворянства, особливо вищої, емігрувала, але багато поміщиків залишалися в селах і вимагали або виконання повинностей, або викупу. Духовенство, невдоволене знищенням привілеїв і нової церковної організацією, вів агітацію проти революції.

На кордонах Франції та при європейських дворах кипучу контрреволюційну діяльність виявляли емігранти, складаючи змова і збиваючи сили. Людовік XVI продовжував вести секретну переписку з іноземними ворогами Франції, обговорюючи плани придушення революції. Для перетину змовницької діяльності Законодавче збори змушене було прийняти декрет про секвестр майна емігрантів, які відмовляться повернутися на батьківщину, і декрет про позбавлення пенсій неприсягнувших священиків. Король, втім, наклав вето на обидва декрету.

Революція 10 серпня 1792 р.

В цих умовах революційної Франції довелося прийняти війну, нав'язану їй Австрією (квітень 1792 р.). До Австрії незабаром приєдналася Пруссія. Між тим зрада роз'їдали французьку армію. Змінювали офіцери, генерали, змінював король, видавав противнику військові таємниці. Армія терпіла одну поразку за іншим.

Контрреволюція пожвавилася. Це викликало відповідний рух народних мас на захист революції.

Якобінці проводили гарячкове роботу по організації мас. З комісарів, посланих секціями Парижа в будівлю Комуни, утворилася, на противагу старій, нова революційна Комуна, яка, керована якобінцями, стала органом самоврядування, але і повстання

В ніч з 9 на 10 серпня 1792 р. керований якобінцями народ проник в королівський палац і оволодів ним після кровопролитної боротьби з вартою. Під безпосереднім тиском народу Законодавче збори прийняли постанову про скликання Національного конвенту, про відмову від короля престолу та про укладення його з сім'єю в башту Тампль. Законодавче збори розпустило старе міністерство. Виконавча влада була передана Тимчасовому виконавчій раді - з 6 міністрів, призначених Зборами.

Встановилося двовладдя, що було результатом боротьби між жирондистами - авангардом великої буржуазії - і якобінцями, що захищали інтереси народу. Поряд із Законодавчим зборами та Тимчасовим виконавчим радою існувала Паризька комуна, яка не тільки штовхала вперед Законодавчі збори, спираючись на маси, проводила революційні заходи крім і всупереч офіційним державним органам. Вона створила тридцатитысячную армію, організувала виробництво зброї, прагнула впорядкувати продовольче питання, створила для боротьби з контрреволюцією наглядовий комітет, що мав право видавати накази про арешт. Помітну роль у цьому комітеті грав Марат. Комітет одразу ж заарештував ряд видних роялістів.

Знищення поділу громадян на активних і пасивних. За наполяганням Комуни Законодавче збори прийняли 11 - 12 серпня декрет про знищення поділу громадян на активних і пасивних. Виборчі права надавалися всім французам чоловічої статі, які досягли 21 року, проживали у виборчому окрузі не менше одного року, що живуть на свої доходи або на свій заробіток, за умови, що вони не входять до складу домашньої прислуги. Вибори залишалися двухстепенными.

Були оголошені вибори в Національний конвент.

Декрети проти контрреволюції.

Законодавче збори змушене було, на вимогу народу, прийняти деякі заходи проти контрреволюції. Був утворений Надзвичайний трибунал для суду над ворогами революції, і через кілька днів вже мали місце перші страти роялістів за вироком трибуналу.

Був виданий декрет про секвестр майна емігрантів. Їх маєтки підлягали поділу на дрібні ділянки і продажу. Неприсяжных священиків наглядовий комітет Комуни ув'язнив.

Відбулося рішення про секуляризації актів цивільного стану: реєстрація цих актів була вилучена з відання духовенства і передана муніципалітетам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральне збори.
Збори та конференції громадян
Генеральні Штати. Установчі збори
Федеральне Збори
Федеральне збори РФ
Законодавчий процес.
Законодавча влада
Загальна характеристика нарад і зборів
Законодавчий процес і його стадії
Законодавча процедура в парламенті
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси