Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна криза 1929-1933 рр.

Дійсність найжорстокішим чином спростувала оптимістичні прогнози. Падіння курсу цінних паперів на Нью-Йоркській фондовій біржі 24 жовтня 1929 р. стало громом серед ясного неба. Загальні втрати були величезними. Курси акцій провідних компаній в 1929-1932 рр. катастрофічно впали. Ціни на акції "Дженерал моторі" знизилися в 80 разів, "Нью-Йорк сентраль" - у 51 раз, "Радіо-Корпорейшн" - у 33 рази, "Крайслер" - 27, "Ютайтед Стіл" - у 17 разів тощо н. Загальна ціна акцій, що котирувалися на біржі, за роки кризи зменшилася в 4,5 рази.

Масовий продаж акцій викликала біржову паніку. У 1920-ті рр. біржові спекуляції базувалися на кредитних коштах. Покупці акцій користувалися позиками комерційних банків та інших спеціалізованих установ. Коли курси акцій, відірвавшись від номіналу, почали знижуватися, кредитори зажадали повернення позичок, а спекулянти почали продавати акції, прискорюючи цим їх падіння.

Обвал курсу пінних паперів на Нью-Йоркській біржі викликав паніку. Подібні ж явища спостерігалися в усіх країнах Західної Європи. Гігантська хвиля фінансово-економічних потрясінь прокотилася по всьому західному світу. Криза приймав світовий характер. Проте найбільші потрясіння він викликав у США.

Країна вступила в смугу краху фінансової і кредитної систем, який проявився в масову хвилю банкрутств. За 1929-1933 рр. розорилося 135 тис. торгових, промислових і фінансових фірм, 5760 банків. Збитки корпорацій тільки в 1932 р. склали 3,2 млрд дол. Федеральна резервна система зайняла вичікувальну позицію, залишивши без фінансової підтримки комерційні банки. Наслідком кредитної кризи стала відмова від золотого стандарту. Курс долара по відношенню до паритету знизився за 1933 р. на 36%.

Промислове виробництво в цілому скоротилося майже на половину - на 46,2%. Випуск автомобілів зменшився на 80%, виплавка чавуну - на 79%, стали - на 76%.

Промислова криза перепліталася з аграрною. Збір пшениці упав до 1934 р. на 36%, кукурудзи - на 45%. Ціни на сільськогосподарські продукти знизилися на 58%, а більш 40% фермерських доходів йшло на погашення заборгованості і податків. Для стримування падіння цін і скорочення пропозиції продуктів на ринок їх знищували - пшеницю спалювали в топках паровозів і пароплавів, молоко виливали у водойми, картопляні і бавовняні поля заорювали.

За роки кризи розорилися і були піддані примусового розпродажу за несплату боргів і податків близько 1 млн фермерських господарств, тобто 18% їх загального числа. В результаті фермери позбавлялися власності на землю. Тисячі розорених фермерських сімей були змушені покинути рідні місця і поповнити ряди численної армії безробітних у містах. Число переселенців тільки в 1930-1931 рр. склало 3808 тис. осіб.

Обороти зовнішньої торгівлі в той період скоротилися в 3,1 рази, внутрішній - в 2 рази. Національний дохід зменшився приблизно в 1,5 рази. Країна була відкинута до рівня 1911 р.

Неминучим супутником кризи є соціальні потрясіння. Падіння курсу акцій торкнулося інтересів від 15 до 25 млн осіб. Охоплені панікою люди прагнули розміняти банкноти на золото. Заробітна плата знизилася більш ніж удвічі.

Наприкінці 1933 р. кількість безробітних в США досягло 17 млн. чоловік. З урахуванням членів сімей вони склали майже половину всього населення. Тяжке становище безробітних ускладнювалося відсутністю соціальної допомоги. Багато хто позбавилися житла, виникли вибудовані із шухляд і будівельних відходів "гуверовские містечка" - поселення безробітних на окраїнах міст. Тільки в Нью-Йорку в 1931 р. від голоду загинули 2 тис. чоловік.

Криза справила величезний психологічний вплив на мільйони американців. Була підірвана віра у всемогутність індивідуального бізнесу. Відбувався поворот у масовій свідомості. Його виразом стало потужне соціальне рух, зміна політичних настроїв та уподобань основної частини населення.

Країну охопили масові виступи різних верств населення. Була створена Національна рада безробітних. У 1930 р. відбулася загальнонаціональна демонстрація, у якій брали участь 1,2 млн. безробітних. У гірській, текстильної, автомобільної, швейній галузях розгорнувся страйковий рух. Воно ставало все більш масовим. У 1933 р. чисельність страйкарів перевищила 1 млн осіб. Організовувалися походи голодних і безробітних у Вашингтона (1931 - 1932), похід ветеранів Першої світової війни (1932). Була створена стачечная асоціація фермерів. Фермери Середнього Заходу бойкотували закупівлі сільськогосподарської продукції, противилися примусовому продажу ферм, брали участь у голодних походах. Активізація масових соціальних протестів викликала політичну напругу в країні. Навіть представники ділових кіл усвідомлювали неспроможність республіканської адміністрації.

Багато хто вважали винними в обрушилися на Америку бідах представників великого бізнесу і фінансистів. Відзначаючи цю обставину, відомий дослідник "Нового курсу" У. Лейхтенберг писав: "Тривала депресія ставила питання не тільки про лідерів бізнесу, але і самому капіталізмі". Один із видатних представників сучасної американської історичної науки А. Шлезінгер-молодший зазначав: "Завдання полягало не тільки в тому, щоб впоратися з голодом. Мова йшла про те, у стані чи представницька демократія перемогти економічний колапс. Питання полягало в тому, щоб запобігти насильству і навіть (як вважали деякі) революцію. Чи була революція реальної чи ні - це питання, але віра у вільну систему явно слабшала. Багатьом здавалося, що капіталізм втратив свою силу; демократія не могла подолати економічну кризу".

На що проходили в 1932 р. президентських виборах переконливу перемогу здобула демократична партія, очолювана Ф. Д. Рузвельтом. На виборах за нього віддали голоси 22,8 млн, а за Р. Гувера - 15,7 млн осіб. Рузвельт запропонував для виходу з кризи комплекс заходів, які увійшли в історію під назвою "Новий курс".

В руки нового президента країна перейшла у важкому стані. Кажуть, що в березні 1933 р. він зауважив: "Якщо я опинюся поганим президентом, імовірно, я буду останнім президентом".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Світова економічна криза 1929-1933 рр. та його наслідки
Велика депресія 1929-1933 рр.: зміна mainstream
Проблема закономірності економічних криз
ВИЗРІВАННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ СИСТЕМНОЇ КРИЗИ СУЧАСНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД НЕПУ (1921-1929)
Еволюція адміністративно-командної системи державного управління в СРСР (1929 - початок 1950-х рр..)
Неомарксистские економічні концепції
Соціально-економічна криза в СРСР
Економічні кризи
Економічна криза на рівні міжгалузевих економічних зв'язків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси