Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Геостратегічне лідерство азіатсько-тихоокеанського регіону

Піднесення "азіатських тигрів": новий геополітичний центр світу

Стрімкий економічний ривок країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР) на рубежі XX-XXI ст. зробив цей район земної кулі важливим геополітичним центром сили, де перетинаються інтереси найбільших світових держав. Економічне процвітання "азіатських драконів" було досягнуто такими стрімкими темпами, що до цих пір цей випадок є безпрецедентним у світовій історії. Лише кілька десятиліть тому, в 1970-е рр., частка Східної Азії (включаючи Японію) становила лише близько 4% сукупного обсягу світового валового національного продукту (ВНП), у той час як

Північна Америка займала провідне становище в світі та її частка становила 35-40% світового ВНП. Проте вже до початку XXI ст. обидва регіону мали приблизно рівні результати (близько 25%). Крім того, сьогодні Китай досяг рекордно високих темпів зростання ВВП - 9,6% в рік - і успішно продовжує утримувати цей рівень навіть в умовах світової економічної кризи, все більш виразно заявляючи про свою роль регіонального лідера.

Подібні тенденції дозволяють зробити висновок про те, що нові геополітичні виклики XXI століття прийдуть з Азіатсько-Тихоокеанського региона1, і саме тому так важливо відстежувати динамічно мінливі геополітичні реалії в цьому ареалі світу. Геополітичний баланс тут визначають складні відносини між чотирма головними геополітичними акторами, утворюють стратегічний паралелограм сил: Китай - США - Японія - Росія.

Довгий час для того, щоб тримати ситуацію в АТР під контролем, США прагнули всіляко посилювати двосторонній союз з Японією, створили тихоокеанське міні-НАТО (Японія - Південна Корея - Австралія - Нова Зеландія), перешкоджали поверненню Тайваню Китаю, надавали істотну військову допомогу в обороні тайванському режиму, продаючи останньому великі кількості сучасних озброєнь. Американська стратегія у відношенні Японії і сьогодні є дуже гнучкою і динамічною. Справа в тому, що геополітична переорієнтація Японії в бік або переозброєння, або відокремленого зближення з Китаєм означала б кінець ролі американців в регіоні. США прагнуть через тісний альянс з Японією направити в потрібне русло регіональні прагнення Китаю і стримати їх непередбачувані прояви. Саме тому американці вважають скорочення в недалекому майбутньому існуючого рівня військ США в Японії (а отже, і в Південній Кореї) небажаним. Крім того, американці всіляко перешкоджають будь-якого значного збільшення в геополітичному масштабі і реальному обчисленні обсягу військових зусиль Японії. Основний геополітичний маневр Америки у відношенні Японії полягає в тому, щоб змусити цю потужну економічну державу повернути своє обличчя до світу і відвернутися від Азії. Тим самим (по ідеї американських стратегів) Японія задовольнить свої зростаючі амбіції, залишить за США пальму першості в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні - самому перспективному в геополітичному відношенні районі світу. Це тонка гра, і вона ведеться досить последовательно1.

Однак при всій важливості американо-японських відносин сьогодні, за заявами найбільших американських геополітиків, вони перестали грати першорядну роль США в цьому регіоні. На думку Кіссінджера і Бжезинського, новим стратегічним партнером США в АТР став Китай.

Китай як регіональна наддержава

В даний час Китай перетворився на домінуючу регіональну державу, і очевидні його посилюються прагнення до статусу світової держави. За прогнозами деяких експертів, після завершення сучасної світової економічної кризи вже не США, а Китай буде претендувати на роль світового гегемона2.

Оптимісти вважають, що темпи економічного розвитку Китаю та масштаби іноземних капіталовкладень в КНР - і ті і інші в числі найвищих у світі - забезпечують статистичну основу для сприятливого прогнозу щодо того, що протягом приблизно двох десятиліть Китай стане світовою державою, рівною Сполученим Штатам і Європі. До цього часу за показниками ВВП Китай може значно обігнати Японію (сьогодні він вже набагато випереджає Росію). Цей економічний імпульс дозволить Китаю придбати військову міць такого рівня, що він стане загрозою для всіх своїх сусідів, і ймовірно навіть для більш віддалених географічно супротивників. Ще більше зміцнивши свої позиції завдяки приєднанню Гонконгу і Макао і, можливо, в недалекому майбутньому політичному підпорядкування Тайваню, Великий Китай перетвориться не тільки в панівне держава Далекого Сходу, але і на світову державу першого рангу. Сукупні активи 500 провідних компаній Південно-Східної Азії, власниками яких є китайці, вже зараз складають близько 540 млрд дол. США. Проживають за кордоном китайці контролюють близько 90% економіки Індонезії, 75% економіки Таїланду, 50-60% економіки Малайзії, а також повністю контролюють економіку Тайваню, Гонконгу і Сінгапуру. Все це свідчить про "економічної інтервенції" Китаю в регіоні, результатом якої може стати створення підтримуваних Китаєм "маріонеткових урядів".

Однак песимісти вважають, що не можна так однозначно використовувати в прогнозах політичного розвитку механічну залежність від статистичного аналізу. Саме ця помилка була допущена багато років тому тими, хто пророкував, що Японія обійде Сполучені Штати як провідна економічно розвинена країна світу і що їй судилося стати новою геополітичною наддержавою. Відомо, що цей прогноз не здійснився, оскільки не були прийняті до уваги фактори економічної уразливості Японії від припливу іноземних капіталів і ринків збуту, а також відсутність безперервності в політичному розвитку.

Песимісти вказують на ряд факторів, які стануть перешкодою на шляху перетворення Китаю в наддержаву світового масштабу.

По-перше, КНР буде складно зберегти бурхливі темпи росту протягом двох найближчих десятиліть. Для збереження цих темпів протягом історично тривалого періоду часу буде потрібно незвично вдале поєднання ефективного національного керівництва, політичної стабільності, соціальної дисципліни всередині країни, високого рівня накопичення, збереження дуже високого рівня іноземних капіталовкладень і регіональної стабільності. Ніщо не може гарантувати Китаю збереження всіх цих позитивних факторів протягом тривалого часу.

По-друге, справжньою проблемою для Китаю може стати питання про нові джерела сировини та енергії. Споживання Китаєм енергії зростає такими темпами, що вже зараз вони набагато перевищують можливості внутрішнього виробництва. Цей розрив може збільшуватися, якщо темпи економічного зростання КНР будуть залишатися високими.

Нарешті, ще одну складність для Китаю становить продовольча проблема. Навіть з урахуванням зниження темпів демографічного зростання населення Китаю продовжує збільшуватися в абсолютному вираженні, у зв'язку з цим імпорт продовольства набуває все більш важливе значення для внутрішнього добробуту і політичної стабільності КНР. Залежність від імпорту не лише збільшить навантаження на економічні ресурси Китаю з-за більш високих цін, але і зробить його більш вразливим до зовнішнього давлению1.

Крім цього міжнародна обстановка в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні в цілому залишається нестабільною. Можна назвати кілька найбільш значущих вибухонебезпечних питань, кожен з яких так чи інакше здатний втягнути Китай в міжнародні конфлікти:

- Парасельські острови і острови Спрэтли в Південно-Китайському морі створюють небезпеку зіткнення між Китаєм і рядом держав Південно-Східної Азії з приводу доступу до потенційно цінних енергетичних ресурсів морського дна. Китай при цьому останнім часом розглядає Південно-Китайське море як свою законну національну власність:

- острови Сенкаку оспорюються Японією і Китаєм, при цьому суперники - Тайвань і материковий Китай - люто відстоюють єдину точку зору з цього питання. Історично склалося суперництво за панування в регіоні між Японією і Китаєм надає цьому питанню також символічне значення;

- розділ Кореї і нестабільність, притаманна КНДР, яка набуває ще більш небезпечний характер через її прагнення стати ядерною державою, створюють небезпека того, що раптове зіткнення може втягнути півострів у війну. У свою чергу, це втягне в конфлікт Сполучені Штати і непрямим чином Японію та Китай;

- у число інших прихованих територіально-етнічних конфліктів входять російсько-китайські, китайсько-в'єтнамські, японо-корейські і китайсько-індійські прикордонні питання (етнічні заворушення в провінції Синьцзян, а також китайсько-індонезійські розбіжності але приводу океанських кордонів)'.

Всі ці фактори дозволяють припустити можливість настання етапу політичної нестабільності в КНР, про що попереджають як китайські, так і міжнародні експерти. У деяких дослідженнях навіть містяться висновки про те, що Китай може опинитися на одному з історичних кіл внутрішнього подрібнення, що може остаточно зупинити його просування до світової могутності. Однак не можна не відзначити, що досі китайському керівництву вдається досить успішно справлятися з політичними і економічними труднощами. Вже сьогодні Китай є домінуючою регіональною державою в Східній Азії, і його подальшого руху вперед на шляху до світового лідерства можуть перешкодити тільки зовнішньополітичні чинники. Для того, щоб стабілізувати ситуацію, Китай прагне розширювати свої політичні зв'язки з США, Росією, Пакистаном, Бірмою і Північною Кореєю.

Союз з Пакистаном і військову присутність на Бірмі необхідно Китаю, щоб створити противагу впливу Індії в регіоні. Військове співробітництво Китаю з Пакистаном розвивається досить успішно, і це створює серйозні проблеми в сфері безпеки для Індії, обмежуючи її можливості стати лідером в Південній Азії і геополітичним суперником Китаю. Військові контакти з Бірмою необхідні Китаю, щоб отримати доступ до військових об'єктів на декількох бірманських прибережних островах в Індійському океані. Це відкриває для китайців нові стратегічні можливості в Південно-Східній Азії і особливо в Малаккській протоці. Мова йде про прагнення Китаю контролювати Малаккська протока, що дозволило б йому утримувати під своїм контролем підходи Японії до близькосхідної нафти і європейським ринкам.

Інтерес до питання об'єднання Кореї має також глибокі політичні корені. Очевидно, що об'єднана Корея неминуче перетвориться на зону поширення американського та японського впливу, і це завдасть сильного удару по політичним амбіціям Пекіна. Саме тому Китай наполягає на тому, щоб об'єднана Корея була нейтральною буфером між Китаєм і Японією. Справа в тому, що за розрахунками китайців має історичні корені ворожість Кореї по відношенню до Японії природним чином втягне Корею в сферу китайського впливу. Але й існування сьогодні розділеної Кореї цілком влаштовує Китай, тому він незмінно виступає за збереження північнокорейського режиму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітичні сценарії розвитку ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні
Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво (АТЕС)
Азіатсько-Тихоокеанська інтеграція
Геополітичні центри ісламського світу
Геополітичні центри сучасної Африки
Основні риси азіатського способу виробництва
Загальна характеристика економіки Китаю: галузева і регіональна структура
Теоретичні основи дисципліни "Регіональна економіка"
Китай і Індія в 1918-1939 рр ..
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси