Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Між Першою і Другою світовими війнами

Підсумки Першої світової війни були вигідні для Японії. Її економіка розвивалася зовнішня торгівля завойовувала усе нові ринки, особливо в Азії, куди сильно скоротився потік товарів з Європи. І хоча в самій Японії відчувалися наслідки війни (рисові бунти, викликані дорожнечею рису, вразили її в 1918 р.), в цілому країна була на підйомі. За 1914-1919 рр. валовий національний продукт зріс уп'ятеро, з 13 до 65 млрд єн. Не дивно, що все це вже з початку 1920-х рр. стало служити надійною економічною базою для підтримання агресивної зовнішньої політики. Добре відомо, що Японія зіграла чималу роль в інтервенції держав проти Росії. Намагалася вона, як згадувалося, зберегти свої територіальні придбання і в Китаї, не кажучи вже про поставленої в колоніальну залежність від неї Кореї. Але в цілому 1920-ті і навіть початок 1930-х рр. були періодом порівняно помірною зовнішньополітичної експансії Японії. У певному сенсі можна сказати, що це був час накопичення сил і вичікування сприятливої обстановки. У той же час ці роки були періодом запеклої внутрішньополітичної боротьби, основний зміст якої зводився до прагнення найбільш радикальних верств японського суспільства вийти на передній план і сформувати в країні певну громадську думку. Мова йде про угрупування "молодих офіцерів".

Тут напрошується кидається в очі аналогія з післявоєнною Німеччиною. Хоча між зазнала поразки у війні Німеччиною і нажившейся на війні Японією була чимала різниця, не кажучи вже про відмінності в культурі, політичних та інших традиціях, подібність все ж існувало, нехай навіть більш функціональний, ніж сутнісне. Воно проявлялося, перш за все, у войовничому радикалізмі соціальних груп, які робили ставку на силу і агресію, на культ винятковості і вседозволеності, на війну і знищення. "Молоді офіцери", чий вплив в Японії в 1920-1930-ті рр. все посилювалося, вимагали практично того ж, що й нацисти в Німеччині, - відмови від багатопартійної системи і від відповідальних перед парламентом кабінетів. Вони ратували за диктатуру всередині країни і експансіоністську політику за її межами. Далеко не відразу, як і в Німеччині, вони свого добилися, хоча спочатку процес йшов швидше у зворотний бік.

Капіталізм в Японії успішно розвивався, зростав робітничий клас, зростали ряди інтелігенції, зміцнювалися завойовані в соціальних боях права трудящих. У 1919 р. був знижений майновий ценз, внаслідок чого електорат в країні збільшився до 3 млн осіб (з 56 млн населення), а в 1925 р. виборче право стало загальним, правда, тільки для чоловіків. Одна за одною виникали і зміцнювали свої позиції нові політичні партії. Парламентські кабінети прагнули, хоча і не завжди вдало, протистояти енергійного натиску "молодих офіцерів", чиї представники часом включалися в кабінет міністрів. Словом, баланс сил поки зберігався, хоча і ставало все більш очевидно, що енергія войовничого радикалізму бере верх.

У 1927 р. до влади прийшов кабінет генерала Танака Гіїті (1864-1929), налаштований дуже агресивно. Саме при ньому японський експедиційний корпус знову був направлений в Китай, в Шаньдун, але незабаром війська були виведені, що послужило однією з причин падіння кабінету Танака. Однак "молоді офіцери" не здавалися. У 1930-1932 рр. вони здійснили кілька путчів і політичних вбивств, що наблизило їх до мети. Восени 1931 р. Японія розпочала окупацію Маньчжурії, де в 1932 р. було створено згадуване вже держава Маньчжоу-го на чолі з Пу І, останнім китайським імператором. У 1933 р., щоб розв'язати собі руки, Японія демонстративно вийшла з Ліги Націй, яка відмовилася визнати Маньчжоу-го. Знову був посланий японський експедиційний корпус в Китай, цього разу в північну провінцію Жэхэ. У 1935 р. почалося військове проникнення японських військ в степи Монголії. Щоправда, вибори 1936 р. пройшли в Японії під знаком безсумнівного успіху сил, що виступали проти агресії і фашизму. Однак неугодний уряду новий парламент був розпущений. Але проведені слідом за тим вибори в березні 1937 р. дали той же результат, так що уряду і стояли за ним правлячим колам, сочувствовавшим "молодим офіцерам", ставало все більш очевидно, що з демократичною процедурою пора кінчати. Їй слід протиставити сильний авторитарний режим, що і було зроблено.

У листопаді 1936 р. Японія підписали антикомінтернівський пакт з Німеччиною, ніж прив'язала себе до німецького фашизму, а влітку 1937 р. почалася японо-китайська війна, під знаком якого минуло майже ціле десятиліття (1937 - 1945). З початком війни економіка Японії була переведена на військові рейки. З партійною боротьбою і діяльністю парламентської було практично покінчено. Був узятий твердий і рішучий курс на розширення військової експансії і провокацій, в тому числі проти СРСР. "Молоді офіцери" були задоволені. Армія і генералітет у Японії не тільки вийшли на передній план, але і стали символізувати силу, міць, процвітання і нещадність країни, з 1938 р. почала відкрито претендувати на встановлення "нового порядку" в Східній Азії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економіка Німеччини після Першої світової війни
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Японія у Другій світовій війні
Участь Росії в Першій світовій війні
Італійська держава після другої світової війни
Киновыразительность і патріотичний наратив в роки Другої світової війни
Соціальне законодавство після першої світової війни
Білорусь у роки Першої світової війни
Економіка Англії після Другої світової війни
Економіка США після Другої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси