Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ТРЕТЬОГО РОКУ НАВЧАННЯ

Методи регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом

Загальне уявлення про саморегуляції психоемоційного стану. Саморегуляція психоемоційного стану - це вміння самостійно активно змінювати процеси, що відбуваються у власному організмі та керувати ними. У спорті це вміння є одним з вирішальних факторів у досягненні високих результатів. Шляхом саморегуляції можна на короткий час стосовно до ситуації активізувати або загальмувати психічні процеси, а також підвищити якість підготовки і ефективність виконуваної діяльності. З допомогою різних форм саморегуляції можна впливати як на пізнавальні, так і на мотиваційні процеси; підвищувати дієвість мотивів і установок (наприклад, при роботі з високими навантаженнями, що супроводжується відчуттями монотонності і сильним стомленням). Це важливо для розвитку боєздатності і твердості духу на тренувальному етапі, коли не можна чекати негайного досягнення результату, в ситуаціях, суб'єктивно сприймаються як ризиковані або небезпечні, а також при мобілізації працездатності в умовах фіналу або фінішного спурту.

Психічний вплив з допомогою саморегуляції допомагає створенню оптимальних внутрішніх умов, при яких реалізація рухової діяльності відбувається повніше.

Принципово психічна саморегуляція має дві цільові установки: з одного боку, створення максимально сприятливих психічних і психовегетативних передумов для успішного виконання тренувально-змагальної навантаження, з іншого - полегшення переходу до відпочинку. Сутність психічної саморегуляції полягає в тому, що почуття, що накопичуються в процесі спілкування з навколишнім середовищем, і пізнання власного організму людина робить предметом систематичного тренування, щоб впливати на свій психічний стан і організм в цілому. Сигналом для цього можуть служити відчуття тяжкості тіла в поєднанні з м'язовим розслабленням, тепла - у поєднанні з випробовуваним розслабленням і почуття фізичного комфорту. Переживання успіху може мати тривалий емоційний післядія, що веде до побудови таких же або аналогічних стратегічних рішень (тренування поведінки) в процесі "організації" спортивної перемоги.

Досвід спортивної практики показує, що кожна здорова людина має передумовами до оволодіння методами саморегуляції. Якщо при застосуванні їх не завжди досягається бажаний ефект, це, як правило, обумовлено одним з таких факторів:

- відношення спортсмена до виконання даних вправ (його внутрішнім настроєм). Досягненню успіху не сприяє надмірна самовпевненість. Ефекту можна досягти тільки за допомогою одного бажання. Потрібні систематична робота, терпіння, вольові зусилля;

- успіхом, досягнутим на ранній стадії тренування, який може дезорієнтувати спортсмена в його відношенні до занять, обумовити надмірну віру в себе і невміння долати труднощі;

- поганими умовами самотренировки. Тому треба створити спокійну обстановку, що виключає зовнішні перешкоди, що сприяє розслабленню. По мірі оволодіння методами психорегуляції можна переходити до тренування в реальних умовах спортивної навантаження;

- вибором методу саморегуляції, який не відповідає індивідуальної переваги спортсмена. Тому вибір психорегулирующих коштів повинен проводитися з великою обережністю при постійному контролі їх ефективності;

- особливістю прояву таких особистісних якостей, як сугестивність і здатність до уяви.

Деякі загальні прийоми регуляції емоційних станів. У виборі і застосуванні конкретних прийомів регуляції емоційних станів велике значення має правильний облік індивідуальних особливостей людини. Пропонуючи систему прийомів саморегуляції, слід сказати про те, що не існує стандартних прийомів, придатних для всіх людей і всіх випадків. Однак, враховуючи суттєві індивідуальні емоції, можна рекомендувати для практичного використання певну систему прийомів саморегуляції емоційних станів.

Навмисна затримка прояви або зміни виразних рухів. Навчившись довільно керувати тонусом лицевих мімічних м'язів та іншими виразними рухами тіла, людина набуває в якійсь мірі вміння володіти собою, заспокоювати, викликати або змінювати певні емоції.

Спеціальні рухові вправи. Вони використовуються для регулювання емоційних станів. Такі вправи можуть бути різними за швидкістю, амплітудою, послідовності, напрямом рухів, м'язовим напруженням і т. д. Розмірені ритмічні, плавні рухи з широкою амплітудою заспокоюють, а різкі, енергійні, швидкі, навпаки, збуджують і бадьорять.

Вправи на розслаблення і подальше напруження різних груп скелетних м'язів. Вони становлять важливу частину аутогенного тренування, так як викликають зміни у функціональному стані не тільки м'язової, а й нервової систем.

Індивідуалізована розминка. Від характеру розминки залежить не тільки фізіологічний стан організму перед початком спортивного дії, але і його психологічна готовність виконувати спортивну завдання найкращим чином.

Спеціальні види масажу і самомасажу. Сильне збудження центральної нервової системи можна зняти заспокійливим масажем, самомасажем (повільне погладжування, легке розминання, спокійне потряхіваніе); при пригніченому стані рекомендується активний масаж, самомасаж з енергійним прорабатыванием мускулатури: швидкі погладжування, розтирання, енергійне і глибоке розминання.

Дихальні вправи. Застосовуються в різному ритмі з різним співвідношенням тривалості вдиху, видиху і паузи між ними в залежності від їх призначення. Для підбадьорювання, наприклад, застосовується "повне дихання" з сильним видихом. Вправи з повільним, поступовим вдихом і видихом є заспокійливими.

Прийоми, засновані на регуляції емоцій через вплив на різні аналізатори. Емоційний вплив подразників може бути збудливим і заспокійливим. Так, червоний колір діє збуджуюче, синій і зелений кольори, навпаки, заспокоюють людину; мелодійна музика, спів птахів також діють на загальний емоційний стан, підвищують тонус нервової системи.

Вплив второсигнальных подразників (мова). Відомо, що словом людину можна схвалити, порадувати, заохотити, засмутити, заспокоїти і т. д. Щоб викликати почуття впевненості або ті емоції, які будуть сприяти прояву волі, цілеспрямованості, чоловік повинен вміти застосовувати самоободрение, самозаспокоєння, самонаказ, самоубеждение ("я повинен", "треба", "я можу", "я доб'юся").

Аутогенне тренування. Питань методики саморегулювання присвячений цілий ряд науково-практичних досліджень. На підставі цих досліджень розроблені рекомендації для спортсменів різних спеціалізацій. Один із доступних способів регулювання психічного стану - психічна саморегуляція допомогою аутогенного тренування.

Аутогенне тренування була розроблена в 1920-ті рр. австрійським лікарем В. Шультцем. В основі аутотренінгу лежать вправи в довільному, вольовому тривалому і глибокому розслабленні м'язів. Будується аутотренінг на основі послідовного самонавіяння відчуття тяжкості і тепла в області сонячного сплетення, відчуття тепла в області серця, відчуття приємного прохолодного дотику до лоба.

Класична аутогенне тренування по Шультцу (1964) охоплює шість тренувальних ступенів, кожна з яких спрямована на певну область або систему органів тіла: м'язи, кровоносні судини, серце, легені, органи травлення, голову.

Допоміжні вправи аутогенного тренування, за Шультцу, спрямовані на значущі для саморегуляції "функціональні області" (див. табл. 14.1.1).

Таблиця 14.1.1

Допоміжні вправи аутогенного тренування, за Шультцу

Мета самонавіювання

Зразкові формули

Заспокійливу

вправа

"Я абсолютно спокійний"

Вправи на створення відчуття тяжкості

"Моя права рука дуже важка"

"Моя ліва рука дуже важка"

"Мої ноги дуже важкі"

"Моє тіло дуже важке"

Вправи на створення відчуття тепла

"Моя права рука дуже тепла"

"Моя ліва рука дуже тепла"

"Мої ноги дуже теплі"

"Моє тіло дуже тепле"

Вправа для живота

"Сонячне сплетіння випромінює тепло"

Вправа на дихання

"Подих абсолютно спокійно. Дихається легко"

Вправа для серця

"Моє серце працює спокійно, ритмічно та надійно"

Вправа для голови

"М'язи обличчя не напружені. Лоб приємно прохолодний"

Подумки промовляючи необхідні словесні формули і викликаючи у своїх м'язах відчуття тяжкості, тепла і розслаблення, людина самостійно вводить себе в стан аутогенного занурення. Формули можна наговорити і записати на магнітофон на музичний фон: заспокійливий або активізує.

Загальний порядок побудови аутогенного тренування такий.

1. Загальне заспокоєння.

2. Послідовне розслаблення, викликання відчуття тяжкості і тепла в м'язах обличчя, шиї, плечового пояса і рук, спини, живота і тазу, області сонячного сплетення, м'язах ніг.

3. Формули, що зачіпають окремі групи м'язів, вимовляються упереміж із загальними заспокійливими формулами.

4. По мірі освоєння аутотренінгу кількість повторень словесних формул можна поступово зменшувати.

5. Перш ніж ви приступите до тренування, вивчите текст проговариваемых формул, зніміть стискує одяг, взуття і налаштуйтеся на рішення завдань аутотренінгу.

6. Для проведення тренування застосовуються в основному два положення: поза "кучера" і лежачи на спині. Поза "кучера" (див. рис. 14.1.1). Виконується наступним чином: треба сісти на половину стільці, не спираючись на спинку, ноги, що стоять на повній ступні, злегка висунути вперед так, щоб між задньою поверхнею стегон і литковими м'язами утворився кут в 120-140°. На стегна, вільно розставлені, треба покласти кисті рук так, щоб вони не звисали між стегон (а то отекут пальці), голову слід злегка нахилити вперед, не відводячи її ні вліво, ні вправо. Але найголовніше - це положення тулуба. Спина згинається так, щоб плечові суглоби виявилися строго по вертикалі над тазостегновими. Якщо ж плечі підуть вперед, то при зануренні в дрімоту тіло почне валитися на коліна. А якщо плечі виявляться позаду уявної вертикалі, розпочнеться падіння назад. При правильному ж положенні спина у міру розслаблення м'язів буде лише все більше і більше вигинатися, а тулуб зберігає вертикальне положення.

Поза "лежачи на спині" (див. рис. 14.1.2). І. п. лежачи на спині, руки злегка зігнуті в ліктях, лежать долонями вниз уздовж тулуба, а ступні розставлені на 20-30 см.

Рис. 14.1.1. Поза "кучера"

Рис. 14.1.2. Поза "лежачи на спині"

Людям худим і дліннорукім часом зручніше класти руки долонями вгору.

7. Прийнявши необхідне положення, починайте вимовляти формули, при цьому не поспішайте, намагайтеся домогтися навіюваних відчуттів, кожну формулу повторіть 2-3 рази.

Кожне заняття аутогенним тренуванням повинно закінчуватися наступною процедурою самонавіювання.

1. "Руки і ноги енергійно зігнути і випрямити".

2. "Глибоко вдихнути і видихнути".

3. "Відкрити очі".

Це прискорює процес гармонізації загального стану та усуває "залишкову тяжкість і можливу скутість.

Після закінчення тренувального курсу досягнутий ефект повинен постійно підкріплюватися, інакше відбудеться його стирання. Тому слід 2-3 рази на тиждень продовжувати тренуватися індивідуально або в групі. Причому тренувальна програма повинна відповідати конкретним спортивним умов (тренувальний зал, спортивний комплекс), щоб виробити здатність до розслаблення в них.

Регулює музичне вплив. Можливість впливати на стан людини за допомогою музики відома ще з часів Середньовіччя. Проте систематично застосовувати цей засіб з метою терапії та профілактики психічних порушень стали лише в останні 15-20 років. У спорті була розроблена модифікація відомої сьогодні форми музичної терапії, що має ряд особливостей:

- музика комбінується зі спеціальними формами аутогенного тренування, спрямованими на вирішення конкретних завдань підготовки спортсмена. При цьому психорегулирующее значення повинні мати ритм, тими, тембр музики, а не її зміст, яке може викликати небажані асоціації;

- сприймаючи музику, спортсмен повинен постійно ділити свою увагу між нею і відчуттями власного тіла.

Мета застосування регуляторного музичного впливу в спорті полягає у формуванні позитивного емоційного настрою після високих тренувально-змагальних навантажень, активізації процесів розслаблення і відпочинку, закріпленні або створення оптимального передстартового стану.

Для спортивної практики виявився прийнятним наступний спосіб проведення психорегулирующей тренування з допомогою функціональної музики.

"Я чую зараз музику, сприяє розслабленню та відпочинку. Через п'ять хвилин після закінчення звучання музики за допомогою магнітофонного запису будуть вимовлятися формули, спрямовані на розслаблення. Зміст формул впливає на мене дуже просто. В паузі між формулами я намагаюся відчути те, про що йшлося в них. Вправа закінчується легкої розслаблюючій гімнастикою.

Тепер починаю тренування. Лягаю в абсолютно розслабленою, зручній позі (на спині). Руки лежать уздовж тулуба розслаблено, злегка зігнуті. Ноги розведені на довжину стопи. Прикриваю очі і сосредотачиваю увагу на звучної музики, то на відчуттях власного тіла. Не звертаю уваги на що заважають думки або зовнішні подразники, тому що під час тренування вони зникнуть самі собою. Думки блукають між музикою і відчуттями власного тіла".

Потім програється музика, записана на плівці. Якщо тренування проводиться в положенні сидячи рекомендуються дві пози.

Поза "кучера". Спортсмен сидить на передній третини сидіння, ноги стоять на ширині стопи один від одного на підлозі, руки розслаблено лежать на стегнах (кисті не стикаються). Потім він випрямляє тулуб і розслаблено "гасне" (ніби низько кланяється), голова розслаблено опущена на груди.

Пасивне положення сидячи. Положення стоп таке ж, як у позі "кучера", руки розслаблено лежать на підлокітниках крісла, голова зручно притулена до спинки.

У поєднанні з музичними психорегулирующими впливами можуть бути використані наступні формули самонавіювання. Вступні фрази: "Очі залишаються прикритими. Дихання спокійне і глибоке. Тіло відпочиває. Я дуже спокійний, абсолютно розслаблений. Закрити очі".

Після цього вимовляються основні формули самонавіювання (кожна повторюється 4-5 разів):

1) "М'язи рук приємно розслаблені, абсолютно не напружені";

2) "Руки важкі. Приємна тяжкість в руках";

3) "Тяжкість переходить на обидві ноги. Ноги приємно розслаблені... важкі";

4) "Дихаю глибоко і спокійно";

5) "Все тіло приємно розслаблене";

6) "По руках починає струменіти приємне тепло...";

7) "Легке тепло струмує по нозі... Тепло струмує вниз, до кінчиків пальців";

8) "Все тіло приємно розслаблене";

9) "Дихання рівне, спокійне".

Щоб перейти до бадьорості, використовується активна частина аутогенного тренування: "Відкриваю очі. Руки і ноги підтягую і випрямляють. Розслаблюю ноги в положенні відкинувшись на спину. Встаю і починаю виконувати махові рухи":

- піднімання тулуба хвилеподібним рухом вправо і вліво з низького седа положення стоячи на носках;

- махи обома руками;

- "хвиля" (послідовні хвилеподібні рухи);

- розслаблені руху піднятими ногами у положенні лежачи на спині.

Кожна вправа повторюється 5 разів.

Якщо формули диктуються з магнітофона, на початковій стадії навчання слід включати паузи на 8-10 с для їх повторення (самонавіювання).

У спортивній практиці для ефективного психорегулирующего впливу в роботі зі спортсменами високої кваліфікації застосовуються такі музичні твори: "Мелодія", концерт для скрипки мі мінор і опус 64 серенада "Елізабет" Мендельсона, "Місячна соната" Бетховена та ін.

Загальний час тренування становить 7-10 хв. Вплив музики може бути посилена, якщо звук подається через стереонавушники. Це одночасно допомагає "відгородитися" від зовнішніх впливів. Ефекту перенасичення при багаторазовому повторенні одних і тих же музичних творів зазвичай не спостерігається. Тим не менш рекомендується міняти музику після шести-восьмикратного повторення її, тому що в залежності від музичної підготовленості і вікових особливостей спортсменів рано чи пізно може виникнути дуже сильна звичка до даної музики.

Психомышечная тренування. Психомышечная тренування - це метод психічного самонавіювання, при якому робота мозку зосереджена в основному на "тренуванні уявлень". Основний зміст методу складають формули, спрямовані на створення стану зниженої активності різних систем організму. На тлі такого стану багаторазово виконуються вправи на розслаблення окремих м'язових груп, активізують і мобилизующие вправи.

При виборі вправ або розробці тренувальної програми слід виходити з того, які м'язові групи несуть найбільшу і найчастіше односторонню навантаження. Виконання рухових вправ заснована на відомих фізіологічних механізмах, які допомагають розслабленню. Фізіологічний ефект посилюється з допомогою цілеспрямованого психорегулирующего впливу.

До фізіологічних механізмів, що допомагає розслабленню, відносяться:

- дихання, а саме фаза видиху;

- закривання очей;

- "спокій" після максимального ізометричного скорочення.

Процес розслаблення і подальшої активізації відбувається за чотирма ступенями.

Перша ступінь - загальна перебудова та гармонізація стану (впливає на психічний стан, серцево-судинну систему та обмін речовин). Застосовувані вправи: розслабляючий біг; у положенні лежачи на спині розслаблено потрясти руками і ногами, піднявши їх вгору; розслаблений мах руками при хвилеподібному русі тіла, піднімаючись з низького присідання на носках (4-8 разів). Дихання: піднімаючись, зробити глибокий вдих, опускаючись, - видих. Вправа супроводжується допомагає розслабленню музикою (тривалість 2 хв).

Друга щабель - цілеспрямована психомышечная регулювання. Вона відбувається у трьох фазах:

перша фаза: ізометричне напруження (тривалість 3-5 с), що виконується на вдиху;

друга фаза: максимальне розтягування (тривалість 10 с), видих і спокійний вдих;

третя фаза: розслаблення, що супроводжується закриванням очей і уявлень, зміст яких сприяє розслабленню.

Основний принцип другий ступені може бути краще зрозуміла на прикладі вправи для розтягування і розслаблення грудних м'язів.

І. п. - стійка на колінах перед гімнастичною стінкою, хват зверху на рівні плечей, руки трохи зігнуті в ліктях; максимально напружити грудні м'язи, при цьому зробити вдих, затримати на 3-5 с; розслабити грудні м'язи, максимально розтягнути з пружним нахилом вперед, пауза на 10-15 у цій позі; дихати спокійно, очі закриті; випрямитися до середнього положення, розслабитися (15 с). Повторити вправу 3-5 разів.

Формули: "Грудні м'язи повністю розслаблені. М'язи розслаблені і приємно відпочивають".

Третя щабель - загальне розслаблення всього тіла. Воно відбувається у відповідності з основними принципами саморегуляції. При цьому самонавіяння проводиться з закритими очима. Зазвичай використовуються наступні формули:

"Тіло налилося вагою, приємно розслаблене, приємно розслаблені м'язи, дихання рівне" (3 рази);

"Тепло струмує по моїх руках" (3 рази);

"Тепло струмує по всьому тілу і ногах. Обом приємно ногам тепло, ноги приємно розслаблені" (3 рази);

"Я відчуваю себе приємно млявим і розслабленим" (2 рази).

Перехід до загальної активізації:

положення лежачи на спині (можна включити активуючих музику - 2,5 хв);

енергійно випрямити руки і ноги;

піднятися на ноги і виконати кілька активізують гімнастичних рухів;

інтенсивне дихання протягом 10 с.

Четверта сходинка - активізація, обумовлена характером діяльності. Вона досягається переважно за рахунок рухових імітують вправ, формул наміри або идеомоторных вправ і являє собою цілеспрямовану рухову акцентовану підготовку до виконання конкретної спортивної навантаження.

Рекомендації з використання найпростіших методів саморегуляції. Кожен із запропонованих методів саморегуляції, природно, може бути поглиблений і розширений. Тому спочатку необхідно вибрати ті з них, які краще відповідають вашому характеру і темпераменту, здаються найбільш зручними для систематичного застосування в умовах тренувань і змагань. Критерієм відбору повинні бути власні індивідуальні особливості. Крім того, необхідно враховувати, що методи саморегуляції можуть розрізнятися по спрямованості. В одному випадку вони допоможуть зняти нервову напругу, розслабитися, відновити працездатність, в іншому - будуть сприяти мобілізації, входження в особливий психічний стан, найбільш адекватне змагальним умовам.

Для відновлення працездатності дуже важливо вміти добре розслаблятися, усувати зайве м'язове напруження, перемикати свою увагу на нейтральні теми. Так як довільне розслаблення не завжди вдається, то в якості відновних методів можна використовувати заспокійливе дихання (видих в два рази довше вдиху). Не треба форсувати дихання, воно повинно бути природнім, вільним. Добре, якщо ці вправи супроводжує спеціально підібрана музика, яка заспокоює, дозволяє відволіктися. Найбільш зручні приємні ритмічні мелодії, що виконуються в середньому темпі. Краще, якщо будуть переважати низкотональные неголосні звуки, виконувані м'яко виконуваними інструментами. Але зовсім не обов'язково мати реальний музичний джерело. Музика може звучати, що називається, в собі. Знайти свою музичну тему і навчитися "включати" її в потрібний момент - дуже важливе для самонастроювання і самоврядування засіб саморегуляції.

Необхідно стежити за станом особи. Розслабити м'язи обличчя неважко. Важливо, щоб цей вислів - маска релаксації - весь час зберігалося. Треба перевірити і стан голоси. Як вже мовилося, м'язова скутість негайно виявиться, так як звучання голосу буде неприродним.

Уміння уявити ситуацію спокою, подумки побачити себе, згадати у лісі, на пляжі або будь-яких інших умовах, коли м'язове розслаблення і відчуття душевного спокою були найбільш вираженими, добре доповнює комплексну саморегуляцію, спрямовану на відновлення працездатності.

Всі ці прийоми можуть бути скомбіновані. Користуватися ними можна не тільки сидячи або лежачи, але і в положенні стоячи без напруги або навіть під час ходьби в невисокому, спокійному, рівномірному темпі. Головне - повинна бути постійна спрямованість свідомості на те, що будь-яка пауза, навіть тривалістю менше хвилини, може бути використана для регуляції свого стану, зняття надмірної напруги, відновлення працездатності.

Інший аспект відновлення пов'язаний з оптимізацією процесу засинання. При цьому рекомендується така послідовність використання прийомів: 1) заспокійливе дихання, 2) подання відчуття спокою, 3) маска релаксації.

Головним тут є фіксація уваги на приємні відчуття спокою і розслаблення. Навіть якщо і не настає глибокий сон, уміння фіксувати увагу на цих відчуттях дозволяє не тільки відволіктися від нав'язливих думок, але і дає хороший заспокійливий ефект. Крім того, така конфігурація забезпечує більш спокійний сон, є профілактикою тривожних сновидінь.

Організація і зміст методико-практичного заняття.

Мета роботи: ознайомитися з найпростішими методами регулювання психоемоційного стану при заняттях фізичними вправами і спортом.

Обладнання: тексти аутогенного тренування, варіантів запису музики, звуковідтворююча апаратура, протокол заняття.

Хід заняття.

1. Викладач коротко повідомляє мету, завдання, зміст заняття, знайомить з основними поняттями теми, методами регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами.

2. Розбираються методичні прийоми, що підвищують психоемоційний стан на заняттях фізичними вправами.

3. Одночасно студенти беруть розслаблюючі вихідні положення (поза "кучера").

4. Викладач або студент з приємною дикцією читають формули аутогенного тренування. Студенти виконують розслаблюючі дії, відповідні змісту формул. Обговорюються м'язові відчуття.

5. Йде прослуховування музичних творів, що мають психорегулирующий ефект. Обговорюється вплив музики на психічний стан студентів.

6. Обговорюються результати методико-практичного заняття.

Домашнє завдання: самостійно розробити текст аутогенного тренування для розслаблення груп м'язів, задіяних в більшій мірі у звичній для студента роботі.

Протокол заняття

Тема: методи саморегуляції психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом

Студент

Спортивна спеціалізація

Завдання

Методи регуляції психоемоційного стану

Зміст

І. п.

Кількість повторень словесних формул

Організаційно-методичні вимоги

Методичні прийоми, що підвищують психоемоційний стан

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Аутогенне тренування: загальне розслаблення

1.

2.

3.

4.

5.

розслаблення окремих груп м'язів

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

В результаті даного заняття студенти повинні:

знати методи, що підвищують і нормалізують психоемоційний стан людини, що займається фізичними вправами;

вміти застосовувати освоєні методики регулювання психоемоційного стану організму у практиці занять фізичними вправами і спортом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ПЕРШОГО РОКУ НАВЧАННЯ
МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ДРУГОГО РОКУ НАВЧАННЯ
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
Методика проведення навчально-тренувального заняття
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси