Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Концепція стилю

У роздумах А. Л. Кребера поняття "конфігурація", використовуване ним у роботі "Конфігурації культурного зростання", згодом поступилося місцем поняттю "стиль". Учений трактує стиль досить широко - як явище, що характеризує будь-які культурні феномени: лист, поезію, музику, прикраси, філософію, політику. І хоча він викриває О. Шпенглера в догматичному затвердження щодо існування якогось вихідного подібності (прасимвола) у всіх явищах і процесах тієї чи іншої культури, все ж визнає, що саме в цьому напрямку

"таїться якась можлива істина" і тому "немає необхідності відкидати шпенглеровское все аж до того, щоб залишилося лише ніщо".

Дослідник зазначає, що слово "стиль" має в його роботах метафоричне значення. Етимологічно слово " стиль " походить від stylus - "загострена паличка", яку греки і римляни використовували для письма на вощеному дощечці. На початку стиль був завжди індивідуальним, але поступово його значення розширялося до соціального, і тим самим стиль став розглядатися як соціокультурний феномен. Стилі існують в мистецтві, можна розрізняти стилі в області моди, частково - в науці, однак головна тема його дослідження - цивілізаційні освіти в цілому, наділені стильовими рисами. У зв'язку з цим він ставить проблему визначення універсального стилю, що характеризує ту чи іншу культуру (цивілізацію), але розділяє її на три взаємопов'язаних пункту: по-перше, общестилистическое єдність культури лише частково; по-друге, мінливе; у третіх, визріває поступово, коли зв'язність не просто розгортається зсередини, але наростає за рахунок свідомого зусилля.

Ще в середині минулого століття А. Л. Кребер передбачав становлення експериментального художньої творчості. Аналізуючи безпосередній зв'язок конкретних цивілізацій і властивих їм особливих стилів, він допускав, що в майбутньому можливе поєднання різних стилів, і зазначав, що в такій еклектиці він вловлює нові можливості. Абсолютно справедливо розрізняючи хороше і погане мистецтво, він писав: "Більш слабкі виконавці стануть виробляти мішанину, куховарство, еклектику; але їх вплив не буде сильним, а пам'ять про них - довговічною. А ось більш сильні не тільки зуміють оволодіти різними виконавськими манерами, але і сама сутність їхньої творчості буде полягати в відчутному і передається контрасті цих манер. В такому разі нас очікує щось нове: стиль, який є порівняльним, - замість стилю особливого, стиль, який усвідомлює загальну історію мистецтва, - замість стилю, який перебуває щодо ніс у невіданні. Ризик буде величезним, але і можливості-незвичайні". Мислитель передбачав можливість формування єдиного універсального стилю. Цю тенденцію універсалізації він відзначав в культурі і більш ранніх історичних періодів, але її оптимізацію пов'язував з культурою майбутнього. Прояви даної тенденції виявляться своєрідними, будучи опосередкованими особливостями конкретних видів художньої творчості. Так, приміром, про музику він писав: "Якщо й існує універсальний стиль в музиці, він зобов'язаний своїм існуванням не розкопкам або колекціонування, а переміщення людей, контактів, слухання і засвоєння виконавської манери". Розгляд стилю культури як складової за походженням, а не як первинного, - важлива риса концепції А. Л. Кребера. Тим самим він не впадає в бездоказові інтуїції і в містицизм, а пропонує етнологу дослідити ті процеси, які допоможуть пояснити формування своєрідності, оригінальності та однорідності культури.

Відмінною особливістю А. Л. Кребера як мислителя є його коректність і відсутність нав'язування остаточних висновків. Він припускає, що, можливо, проблема цивілізацій як проблема розширення явища стилю помилково поставлена і сформульована, але разом з тим переконаний в тому, що поняття стилю дасть можливість більш широкого розуміння цивілізації як макроявления.

В роботах А. Л. Кребера, порівняно з усіма вищезазначеними авторами, ми знаходимо більш продуктивну і багато в чому відповідає сучасним реаліям розробку даної теми, багато положень якої не втратили своєї новизни і на початку XXI ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Індивідуальний стиль педагогічної діяльності
Особистісний стиль ведення переговорів: шлях до вершин професійної майстерності
Іспанська стиль ведення переговорів
Шведський стиль ведення переговорів
Концепція ризику
Логістична концепція Lean production. Система логістичних концепцій DDT
Стиль
Стилі мислення
Який стиль краще?
Стилі управління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси