Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Форми і методи організації виробництва

Форми організації виробництва

Це певне поєднання в часі і в просторі елементів цього процесу - предметів праці. Нагадаємо, що одиничного виробництва відповідає технологічна форма організації з послідовною передачею предметів праці з операції на операцію; серійного виробництва - предметна, групова або гнучка предметна форма з паралельно-послідовним методом руху предметів праці; і нарешті, масового типу виробництва властива прямолінійна форма з паралельною передачею деталей з операції на операцію.

Організація виробництва з послідовною передачею предметів праці являє собою процес, у ході якого предмети праці передаються на кожну наступну операцію лише після завершення обробки всієї партії деталей на попередній операції. Ця форма найменш продуктивна, виробничий цикл тут затягується, так як деталі, що пройшли обробку, пролежівают в очікуванні закінчення обробки всієї партії. Разом з тим перевагою даної форми є се гнучкість по відношенню до змін виробничої програми, що нерідко об'єктивно необхідно.

Паралельна організація виробництва дозволяє запускати в обробку і передавати на наступну операцію предмети праці без будь-якої затримки, поштучно, по мірі закінчення обробки даної деталі на донному верстаті. Таким чином, деталі не пролежівают в очікуванні обробки всієї партії, що скорочує тривалість виробничого циклу, зменшує обсяг незавершеного виробництва. Однак відмінності в тривалості окремих операцій можуть призводити до простою обладнання і робочих.

Найбільш прогресивна, оптимальна форма організації виробництва - паралельно-послідовна. Вона дає переваги та паралельної і послідовної форм. Так, предмети праці з операції на операцію передаються так званими транспортними партіями. Партії деталей проходять за операціями паралельно. Обладнання тут розташоване за напрямом руху оброблюваних деталей, його кількість визначає величину необхідної виробничої площі. В результаті забезпечується максимальна безперервність використання обладнання і робочої сили, що дозволяє досягти відносно високого рівня продуктивності праці і низького рівня собівартості виготовленої продукції.

В сучасних умовах на машинобудівних підприємствах дедалі більшого поширення набувають такі форми організації виробництва, як гнучкі та блочно-модульні. Гнучкі форми дозволяють швидко переналагоджувати виробництво на виготовлення інших деталей і виробів. Блоково-модульна форма дозволяє сконцентрувати на окремому виробничому ділянці весь комплекс технологічного обладнання, необхідного для безперервного виробництва обмеженої номенклатури деталей і виробів.

На основі розрахунків раціональної потреби в ресурсах з поставкою їх у визначені строки досягається безперервність процесу виробництва. Розраховується і забезпечується спряженість по потужності і завантаження між заготівельними, металообробними і складальними виробництвами. В умовах блоково-модульної форми організації виробництва зростають роль і відповідальність колективу працівників за результати своєї праці, комплексно реалізуються питання організації виробництва, праці та управління. При цьому досягається найвищий рівень продуктивності праці, ефективності всього виробництва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація виробництва: типи, форми і методи
Суспільні форми організації виробництва
Системні методи та типові форми організації діяльності
Методи організації виробництва
Види контролю та форми його організації
Суспільні форми організації виробництва
Організація виробництва: типи, форми і методи
Промисловість Російської Федерації. Форми її територіальної організації
Спеціалізація виробництва - основні напрями і форми
Організація будівельного виробництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси