Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 18. Соціальні відносини на білоруських землях ВКЛ у ХІV-XVI ст.

Основою економічного розвитку білоруських земель у середньовічний період було сільське господарство. Основним засобом виробництва була земля, яка впродовж XIV-XVI ст. перейшла у власність феодалів. Всі землі ділились на державні і приватні. Головним власником державних земель був великий князь (господар). Приватні землі перебували в повній власності світських і духовних феодалів (шляхти, церков, монастирів). Феодали володіли і розпоряджалися землею. Це право було закріплено в привилее Казимира Ягайловича 1447 р. Селяни, які складали основну частину населення ВКЛ. власних земельних володінь не мали, а були землекористувачами. За користування землею вони платили податки та виконували різні повинності на користь феодала. В залежності від виду повинностей селяни поділялися на данників, чиншевых і тяглих. Існувала значна група селян-слуг, які займали привілейоване становище і виконували різні спеціальні роботи. До їх числа ставилися конюхи, мельники, дворові слуга та ін. За ступенем залежності селяни ділилися на "похожих" (мали право піти від феодала)" і "непохожих". У повній залежності від пана перебувала "челядь невільна". З XV ст. у ВКЛ почався процес закріпачення селян, а до кінця XVI ст. всі категорії залежного селянства стали кріпаками.

Селянське господарство ("дим") носило натуральний характер. Панське господарство ВКЛ з XV ст. поступово перетворювалася в фільварків - панський двір з господарськими будівлями, пашенными землями, сіножатями та іншими угіддями. В 1557 р. у маєтках великого князя була проведена аграрна реформа, відома під назвою "волочна помера". Реформа вводила новий порядок землеустрою: землевласник виділяв селянам стандартні ділянки розміром в 1 волоку (21,36 га). Волока була заходом площі і одиницею обкладання повинностями. З кожної волоки були визначені види і норми повинностей: панщини або чиншу. Селянська родина, як правило, брала половину волоки. Основні принципи "волочной померы" використовували у своїх господарствах світські і духовні феодали. Фільварково-панщинна система стала провідною формою феодального господарства, яке набуло товарний характер. Фільварково-панщинна система підвищила рівень експлуатації селян і прискорила процес їх закріпачення. Фільварки переважали в західній і північно-західній частинах Білорусі.

Особиста залежність селян від феодала складалася протягом XV-XVI ст. Початок юридичного оформлення кріпосного права у ВКЛ поклав привілею 1447 р., який забороняв феодалам приймати в свої маєтки селян-утікачів. Судебник 1468 р. ввів принцип "земської давнины". Селянин, предки якого прожили на землі феодала більше одного покоління, не мав права піти від землевласника. Статут 1529 р. ввів 10-річний термін "земської давнины" і обмежив право переходу "похожих" селян від одного феодала до іншого тільки за тиждень до Юр'єва дня осіннього і тиждень після нього. Селянин був зобов'язаний платити гроші ("літній"). Закріпачення селян прискорила "волочна помера". Статути 1566 та 1588 рр. встановили спочатку 10-річний, а потім 20-річний терміни пошуку збіглих селян. Статут 1588 р. остаточно юридично оформив кріпосне право. Феодал отримав можливість продавати, міняти, віддавати у якості застави як всю сім'ю, так і окремих її членів.

У XIV-XV ст. на білоруських землях ВКЛ проходив процес становлення станової структури, а в XVI-XVIII ст. вона набула риси, характерні для розвиненого феодального суспільства. До привілейованим станам ставилися шляхта і духовенство. Непривілейовані стани складали міщани і селянство. Юридично всі представники свого стану вважалися рівними, але вони ділилися на категорії з соціально-майновим станом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
Ринок землі
Формування білоруської народності. Етнічні меншини на білоруських землях ВКЛ у XIII-XVI ст.
Феодальна роздробленість на білоруських землях
Прийняття і поширення християнства на білоруських землях
Соціально-економічний розвиток білоруських земель у XVII-XVIII ст.
Соціально-трудові відносини та особливості їх регулювання в умовах економічної кризи
Землі рекреаційного призначення
Інститути-суб'єкти і об'єкти соціальної допомоги: особливості зв'язків і відносин
Землі для забезпечення космічної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси