Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Природні впливи, що впливають на збереження будівельних об'єктів

Загальна частина

Стихійні лиха - це природні явища і процеси, що виникають, як правило, раптово і призводять до порушення повсякденного укладу життя значної кількості людей. Ці лиха зазвичай супроводжуються людськими жертвами і знищенням матеріальних цінностей.

До стихійних лих відносяться повені, циклони (урагани), тайфуни, смерчі, град, блискавки, землетрусу, цунамі, селі, зсуви, масові лісові і торф'яні пожежі, виверження вулканів, посухи, обвали, снігові лавини та ін Виникненню деяких стихійних лих (пожежі, обвали, зсуви) може сприяти діяльність людини. Для кожного такого природного явища характерна наявність притаманних йому вражаючих факторів. Найбільше людство страждає від повеней, циклонів і землетрусів.

Стихійні лиха оцінюються за кількістю жертв і руйнувань, а в ненаселених місцях - по мірі порушення природного середовища: рельєфу, рослинності, тваринного світу, а також по площі обхвату. Такі поширені природні явища, як злива, снігопад, заморозок, ожеледиця і інші, можуть мати характер стихійного лиха при раптовому різкому настанні або при незвичайно високій інтенсивності. Найбільш небезпечними стихійними лихами з точки зору збереження будівель і споруд вважаються циклони, тайфуни, землетруси, зсуви, сіли.

Стихійні лиха можуть виникати як незалежно один від одного, так і у взаємозв'язку: одне з них може спричинити за собою інше. Деякі з них часто виникають в результаті не завжди розумної діяльності людини (наприклад, лісові та торф'яні пожежі, виробничі вибухи в гірській місцевості; будівництво гребель і розроблення кар'єрів часто призводять до зсувів, снігові лавини, обвалів льодовиків тощо). Незалежно від джерела виникнення стихійні лиха характеризуються значними масштабами і різною тривалістю - від декількох секунд і хвилин (землетрус, снігові лавини) до кількох годин (сіли), днів (зсуви) і місяців (повені).

Більшість стихійних лих неможливо повністю запобігти, але їх негативні наслідки можуть бути значно зменшені при проведенні заходів щодо прогнозування, своєчасного оповіщення населення про наближення стихійного лиха та вжиття відповідних запобіжних заходів і заходів захисту. У ряді держав ведуться інтенсивні пошуки надійних способів прогнозування стихійних лих. В Росії останнім часом досягнуті певні успіхи в науковому прогнозуванні землетрусів. У масштабі країни і в порядку міжнародного співробітництва тайфуни і сіли прогнозують з допомогою метеорологічних супутників Землі. Стихійні лиха в інженерній справі нормовані, вони мають наукову базу і можуть бути враховані при проектуванні і будівництві.

Стихійні лиха дуже часто відбуваються не по одинці, а відразу декілька. Приклад тому - стихійне лихо в Південно-Східній Азії у грудні 2004 року, коли сталися практично одночасно землетрус, цунамі і, як наслідок, повінь.

Техногенні лиха і катастрофи обумовлені головним чином господарської (технічної) діяльністю людини. Прикладами цього типу надзвичайних подій можуть бути аварійні вибухи, пожежі, обвалення конструкцій, осідання фундаментів, транспортні катастрофи, терористичні акції, руйнування гребель, порушення експлуатаційних режимів, аварії в процесі будівництва й інші випадки.

Бувають також надзвичайні ситуації природно-техногенного характеру, коли техногенні аварії викликають природні явища з катастрофічними наслідками.

Пошкодження і руйнування будівельних конструкцій, будівель і споруд і відповідні економічні втрати найчастіше пов'язані з гідрометеорологічними небезпеками (43 % всіх втрат), землетрусами (27%) і повенями (20%).

Небезпечною тенденцією є спостерігається в усьому світі, зростання кількості надзвичайних ситуацій і втрат із-за зростаючої складності технічних систем, що створюють штучне середовище існування, а з нею і ймовірність відмов (аварій); крім того, зріс вплив діяльності людини через ці системи на навколишнє середовище, що особливо негативно позначилося в останні десятиліття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психофізіологічні впливу будівельних об'єктів на людину
Право власності та інші права на природні об'єкти і ресурси
Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм
Умови експлуатації і безпеку будівельного об'єкта
Основні природні явища і процеси, які викликають руйнування і пошкодження будівель і споруд
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Резолютивна частина вироку
Фінансовий ринок як частина фінансової системи
Література до частини другої
Загальна модель ринку нерухомості як частина інвестиційного ринку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси