Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Розвиток державного регулювання економіки після великої депресії

Економіка США після Першої світової війни

Основні напрямки економічного розвитку

Перша світова війна мала позитивні наслідки для економічного розвитку США. Вони не тільки стали високорозвиненою індустріальною країною, але і найбільш могутньою державою у світі. Війна не торкнулася продуктивних сил країни, втрати трудових ресурсів були значно менше, ніж у країнах Європи. Військові події в Європі дозволили США проводити поставку військової продукції, продовольства і сировини. Вартість експорту Сполучених Штатів збільшилася більш ніж у три рази, а загальний чистий прибуток американських корпорацій склала близько 34 млрд дол. Збільшені грошові надходження в економіку країни були реалізовані у вигляді інвестицій, що призвело до економічного підйому і ще більшого збільшення частки США у світовому промисловому виробництві. До початку 20-х роках XX ст. США виробляли 3/5 світового виробництва чавуну і сталі, забезпечували майже 1 /2 світової видобутку вугілля і 2/3 нафти.

Економічний підйом прискорила процес концентрації виробництва і капіталу, і до початку 20-х рр. більше 2/3 промислового виробництва США і більше 1 /2 індустріальних робітників були сконцентровані в найбільших монополії. Нью-Йорк став міжнародним фінансовим центром, а США перетворилися на основного кредитора європейських держав. Одночасно збільшилися приватні американські інвестиції за кордон. Економічна експансія США призвела до захоплення основних світових ринків збуту та джерел сировини.

Однак у 1920 р. економічне піднесення змінилося економічною кризою. Обсяг промислового виробництва за рік скоротився на 32%. Темпи зниження виробництва в галузях важкої промисловості були ще більш високими, значно збільшилося число безробітних, прискорився процес розорення середніх верств населення. Глибокий і руйнівний аграрний криза призвела до руйнування 450 тис. фермерів і скороченню їхніх доходів на 40%.

До 1923 р. країні вдається подолати кризу і починається новий економічний підйом - "американське процвітання" на основі масового оновлення основного капіталу, технічного переозброєння підприємств, зростання їх енергоозброєності, механізації виробничих процесів, впровадження стандартизованого і масового виробництва, підвищення інтенсивності праці.

Особлива увага приділялася розвитку сталеливарної, нафтовидобувної промисловості, електроенергетики, а символом розвитку американської економіки стає автомобільна промисловість. Випуск автомобілів трьома корпораціями США збільшився з 1921 по 1929 р. більш ніж в три рази і склав 4,8 млн шт. Активізувалася діяльність фондової біржі, значно зріс обсяг зовнішньої торгівлі.

Однак у традиційних галузях економіки - текстильної, взуттєвої, суднобудуванні та ін. - спостерігався застій виробництва. Найбільш несприятливе становище склалося в аграрному секторі економіки. Підвищення продуктивності сільського господарства на основі його інтенсифікації призвело до кризи збуту. Господарства дрібних і середніх фермерів стали збитковими. Кризові явища в сільському господарстві доповнюються несприятливим співвідношенням цін на сільськогосподарську і промислову продукцію.

У 1929-1933 рр. "ера процвітання" змінилася Великою депресією. Велика депресія - найбільший світовий промисловий криза почалася в Нью-Йорку з обвалу цін на фондовій біржі. Так, ціни на акції "Дженерал Моторз" знизилися в 80 разів, "Крайслер" - в 27 разів. Криза охопила всі сфери економіки-банківську систему, промисловість, сільське господарство. Крах фондової біржі і масове вилучення вкладів призвели до банкрутства банків, підприємства не могли отримувати особливо необхідні в період кризи кредити. У зв'язку із зростаючим безробіттям скоротився купівельний попит населення, що призвело до зростання товарних запасів.

Світова криза найбільшою мірою проявився в економіці найбільш розвиненої країни - США. Катастрофа на фондовому ринку торкнулася понад 20 млн осіб, включаючи тих, хто ніколи не мав акції. Відбувалися масові розорення і банкрутство промислових, торговельних і фінансових організацій. За 1929-193Згг. потерпіли крах 135 тис. промислових і торговельних фірм, близько 20 найбільших залізничних компаній, 1/5 всіх банків країни припинили своє існування. Банкрутства банків призвели до втрати населенням грошових коштів і масового їх зняття з рахунків банків, закриття підприємств позбавляло людей роботи і заробітку, падіння цін на зерно призвело до розорення фермерів.

У період кризи загальний обсяг виробництва національного продукту в США скоротився майже в 2 рази, національний дохід скоротився більш ніж в 2 рази, але найбільше падіння виробництва відбулося в галузях важкої промисловості (табл. 5).

Кризові явища проявилися і в сільському господарстві. Ціни на сільськогосподарську продукцію знизилися на 58%, склалося несприятливе співвідношення цін на сільськогосподарську і промислову продукцію. Падіння цін на зерно і утруднення збуту призвело до розорення майже 1 млн фермерів, які залишилися без власності на землю.

Таблиця 5. Падіння виробництва в США

Падіння виробництва в США

Величезних масштабів досягла безробіття. До 1932 р. чисельність безробітних досягла 13 млн осіб, рівень безробіття становив 25% (у 1930 р. - 3,2%), значна частина працюючих мала лише часткову зайнятість. Заробітна плата знизилася більш ніж у два рази. У зв'язку з цим збільшився відтік населення в сільську місцевість, де воно займалося самообеспечением.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Велика депресія в країнах з ринковою економікою
Феномен "великої депресії"
Велика депресія 1929-1933 рр.: зміна mainstream
Економіка Німеччини після Першої світової війни
Економічне становище провідних країн світу після Першої світової війни
Економіка Англії після Першої світової війни
Основні напрямки розвитку сучасної економічної теорії
Основні напрямки економічного розвитку
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси