Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виробництва основної хімії

Сіркокислі промисловість. Сірчана кислота використовується майже у всіх галузях промисловості, тому' обсяги її виробництва багато в чому відображають рівень розвитку основної хімії в будь-якій країні. Сировиною для виробництва сірчаної кислоти є сірчаний колчедан (пірит) і сірка, а також сірчистий газ (відходи металургійних виробництв, нафто - і газопереробки, теплоенергетики). Мала транспортабельність готової продукції визначає орієнтацію виробництва сірчаної кислоти на споживача. Центри розташовані майже у всіх федеральних округах, найбільш великими є Воскресенськ, Щелково, Новомосковськ, Березники, Пермі та ін

Содова промисловість. Сода виробляється з повареної солі. Найважливішими техніко-економічними особливостями даного виробництва є висока матеріалоємність і значний витрата палива на одиницю продукції. Провідним чинником розміщення є сировинний в поєднанні з паливною. Содова промисловість розміщується поблизу родовищ кухонної солі, а також комбінується з виробництвом калійних добрив, враховується також наявність вапняків і вугілля. Найважливіші центри содової промисловості - Березники, Стерлітамак, Усольє та ін.

Мінеральні добрива. По виробництву мінеральних добрив Росія займає п'яте місце в світі. Основними видами мінеральних добрив є азотні, калійні та фосфорні. Значну частку у виробництві добрив посідають складні мінеральні добрива, такі як амофос, діамофоска, азофоска та ін), що відрізняються від основних тим, що містять два або три компоненти. Складні мінеральні добрива мають ту перевагу, що їх склад може змінюватися в залежності від вимог ринку. Ці види добрив є й основними статтями російського експорту.

Сировиною для фосфорних добрив є апатити і фосфорити, причому понад 90% суперфосфату Росії виробляється з економічно транспортабельних хибинских апатитів. Зазвичай підприємства з виробництва фосфорних добрив працюють на суміші місцевої сировини та сировини, привезеного з Хібін. Провідний фактор розміщення - споживчий. Найбільшими виробниками фосфатних добрив є АТ "Амофос" (р. Череповець), АТ "Воскресенські Міндобрива" (р. Воскресенськ Московської області) і холдинг "Акрон" (Новгород і Дорогобуж). З інших центрів фосфатно-туковой промисловості слід відзначити Санкт-Петербург, Кіровськ, Мелеуз, Балаково, Росош, Кингисепп та ін.

Велика частина фосфорних добрив випускається у вигляді складової частини таких складних добрив, як азофоска, амофос та діамофоска. Діамофоска сьогодні є більш популярним товаром на міжнародному ринку, ніж амофос, тому багато підприємства збільшують випуск диаммофоса.

Виробництво азотних добрив використовують аміак, отриманий різними способами: з коксу, з води електричним струмом, але в основному - з природного газу. Найбільші підприємства - виробники аміаку знаходяться в Новгороді, Тольятті, Новомосковську та ін. Це электроэнергоемкое і топливоемкое виробництво. Різноманітність сировинної бази дозволяє наблизити виробництво до споживача. Тому провідним фактором розміщення виробництва азотних добрив є споживчий в поєднанні з енергетичним. Одним з найбільш експортних видів азотних добрив є карбамід. Основні центри по виробництву азотних добрив: Новгород, Дорогобуж. Новомосковськ, Кірово-Чепецьк, Невинномиськ, Березники, Кемерово, Череповець, Тольятті, Самара. Підприємства, розташовані в цих містах, у даний час випускають понад 70% всього обсягу виробництва азотних добрив.

У виробництві азотних і фосфорних добрив лідирує холдинг "Акрон" (Новгород і Дорогобуж), на другому місці - АТ "Амофос" (р. Череповець), на третьому - АТ "Кірово-Чепецький ГК".

Калійні добрива виробляються з калійних солей. Основним видом калійних добрив є хлористий калій. У невеликих кількостях на вітчизняних підприємствах випускаються також сульфат калію, калімагнезія та деякі інші.

РФ володіє найбільшими у світі запасами калійних солей (приблизно половиною світових запасів). З виробництва калійних добрив Росія займає друге місце після Канади, дає близько 16% світового виробництва.

Відмітна особливість виробництва калійних добрив - висока матеріаломісткість: з 4-5 т калійних солей отримують лише 1 т добрив. Тому провідним чинником розміщення є сировинною. Практично вся калійна промисловість розташована в Пермській області, де розташований Верхнекамский басейн калійних солей, що має світове значення. Тут зосереджено більше четвертої частини світових запасів калію. Центри калійної промисловості - Соликамск, Березники.

Для виробництва фосфорних добрив важливою проблемою є забезпечення сировиною. АТ "Апатит" залишається основним постачальником фосфатної сировини як на внутрішньому, так і па зовнішньому ринку. У відсутність конкуренції підприємства змушені погоджуватися з його цінами і його торговими посередниками. Для вирішення проблеми забезпеченості сировиною деякі підприємства були інтегровані в одну вертикальну структуру, яка об'єднує фосфатно-сировинну базу з виробництвом добрив, наприклад ВАТ "Воскресенські мінеральні добрива",

ТОВ "Балаковские мінеральні добрива", Мелеузовское ВАТ "Мінеральні добрива".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виробництва хімії органічного синтезу
Спеціалізація виробництва - основні напрями і форми
Мета, задачі, основні показники виробництва і реалізації продукції і джерела даних для їх аналізу
Основні риси азіатського способу виробництва
Виробництво по справах про адміністративні правопорушення та його основні види
Виробництво по справах про адміністративні правопорушення: поняття та основні компоненти
Завдання законодавства про адміністративні правопорушення. Основні принципи виробництва по справах про адміністративні правопорушення
Суспільні форми організації виробництва
Права і обов'язки осіб, щодо яких здійснюється провадження по справах про адміністративні правопорушення
Когниционное виробництво
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси