Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загальнокультурні, групові та рольові норми

Безліч культурних норм підрозділяється на три основних шару: одні поширюються на всіх членів суспільства (.загальнокультурні норми); інші регулюють поведінку представників якої-небудь групи людей, яка становить лише частину суспільства (групові норми); треті наказують, як має поводитися людина відповідно до виконуваної ним соціальної ролі (рольові норми).

До загальнокультурними норм відносяться правила поведінки у публічних місцях - на вулиці, в міському транспорті, в магазині, театрі; правила загальноприйнятої ввічливості; цивільні права та обов'язки, що встановлюються законом, і т. д. Багато загальнокультурні норми є специфічними для певної культури і можуть видаватися представникам інших культур дивними. Це стосується національних особливостей харчування, сімейного побуту, святкових банкетів, весільних ритуалів тощо Європейців довгий час шокувала манера американців прилюдно сидіти, кладучи ноги на стіл. Японці ж бентежаться, побачивши, як у Європі люди цілуються на вулиці. Іноземців, які приїжджають в Росію, часто вражає безпечність, з якою пішоходи порушують правила переходу вулиці. А росіяни, повертаючись з Німеччини, з подивом розповідають про те, як мешканці німецьких міст виставляють прекрасну, але непотрібну їм побутову техніку та інші речі, щоб їх міг безкоштовно взяти хто хоче, або про те, як вони дбайливо розкладають сміття по "сортів": харчові відходи окремо, консервні банки окремо, пляшки окремо.

Соціолог Я. Робертсон зауважує: "Американці їдять устриць, але не равликів. Французи їдять равликів, але не коників. Зулуси їдять коників, але не рибу. Євреї їдять рибу, але не свинину. Індуси їдять свинину, але не яловичину. Росіяни їдять яловичину, але не змій.

Китайці їдять змій, але не людей. Жителі Нової Гвінеї з племені жалі людей вважають делікатесом". Д. Майерс приводить цю цитату в книзі "Соціальна психологія" і продовжує: "Діапазон звичаїв одягатися не менш широкий. Якщо б ви були ортодоксальної мусульманкою, ви б ховали під одягом усе тіло і навіть обличчя, а інша поведінка вважали б непристойним. Якщо б ви були мешканкою Північної Америки, ви відкривали обличчя, руки і ноги, але прикрили б одягом груди і область тазу, інакше ваша поведінка вважали б непристойним. Нарешті, якщо б ви були жінкою з племені тасадай на Філіппінах, ви весь день ходили б оголеною і вважав би непристойним надходити як-то інакше".

Однак серед загальнокультурних норм є чимало таких, які однакові для всіх або майже всіх культур. Вони настільки звичними, що ми навіть не помічаємо, як дотримуємося їх, і розраховуємо на те, що інші теж їм слідують. Це, наприклад, норми взаємності, відповідно з якими ми очікуємо від людей, знайомих чи незнайомих, швидше допомоги, чим шкоди; норми соціальної відповідальності, передбачають, що люди будуть надавати допомогу тим, хто від них залежить.

Як правило, чоловіки вважають за краще одружуватися на жінках нижче їх зростанням, а жінки бажають, щоб їхні чоловіки були вище них. Можна по-різному пояснювати походження цієї норми, але вона майже однаково діє в різних країнах: в 1 700 шлюбів зростання чоловіка менше, ніж дружини. Всюди більш або менш схожі стереотипи чоловічої та жіночої поведінки. У всіх народів батьки підкидають своїх синів вгору, купують їм іграшкові пістолети і автомобілі, хвалять за сміливість і мужність; а з дівчатками звертаються більш м'яко, дарують їм ляльки, іграшкові набори, підкреслюють їх красу і жіночність. Шанобливе ставлення до батьків, до старших за віком і суспільним становищем, турбота про дітей, любов до батьківщини - універсальні норми, що діють у всякій культурі. У наш час складаються й міжнародні, міжкультурні норми: правила проведення всесвітніх спортивних олімпіад і чемпіонатів, користування мережею Інтернет, участі в міжнародних заходах, конкурсах, конференціях, виставках, тощо

Групові норми відрізняються великою різноманітністю. Вони можуть бути як стандартами поведінки, характерними для певного класу, соціального шару або соціальної групи, так і особливими правилами, які встановлюють для себе окремі угруповання, компанії, спільноти і організації. Прикладами групових норм першого виду можуть служити "кодекси дворянської честі", правила світського етикету, статутні форми звернення військовослужбовців один до одного. Норми другого виду - це, наприклад, звичаї, що склалися в колі вболівальників футбольної команди, відвідувачів дискотеки, прихильників естрадної зірки; звичаї, що панували в організації (фірмі, клубі, добровільному товаристві); традиції навчального закладу; прийнята в компанії друзів манера жартувати один над одним. Буває, що групові норми вступають в протиріччя з нормами загальнокультурними або нормами більш широкої групи.

Рольові норми визначають характер поведінки, якого ми очікуємо від людини, що знаходиться в заданій соціальної позиції. Ролі керівника, чиновника, покупця, батька, чоловіка, дочки, друга - це свого роду соціальні "клітинки", сплетені з деяких наборів поведінкових норм. Зайнявши таку "клітинку", чоловік повинен діяти у відповідності з цими нормами. Соціальна роль є сукупність функцій, які підлягають виконанню згідно неписаних традицій і звичаїв або ж письмових інструкцій. У цьому плані вона схожа з театральною роллю: особистість, взявши на себе певну соціальну роль, виконує те, що диктується культурним "сценарієм", - звичаями, правилами етикету, правовими нормами, службовими інструкціями і т. д.

Весь світ - театр.

У ньому жінки, чоловіки - усі актори, У них свої є виходи, відходи, І кожен не одну грає роль. (Шекспір)

Примітно, що саме слово "особистість" (лат. persona) спочатку означало маску, надевавшуюся акторами в давньогрецькому театрі ("образ"). І як в театрі, так і в житті виконання ролі припускає, що є з ким і для кого її виконувати. Не можна бути керівником без підлеглих, покупцем без продавця, сином без батьків, так само як і актором без глядачів. Учасники та спостерігачі "спектаклю життя" пильно контролюють і оцінюють, як особистість справляється зі своєю соціальною роллю, тобто наскільки добре вона виконує у своїй поведінці норми, визначені для цієї ролі культурним "сценарієм".

Соціальні ролі в житті, як і ролі в театральній п'єсі, взаємопов'язані. Тому якщо змінюються норми поведінки, характерні для якоїсь однієї соціальної ролі, то це викликає відповідні зміни і в інших ролях. Американські соціологи, досліджуючи, як змінювалися норми тендерной1 ролі жінок у другій половині XX ст., виявили, що у 1930-х рр. лише один з п'яти американців схвалював роботу жінки поза домом, якщо чоловік здатний утримувати сім'ю, а в 1990-х - майже 90%; кількість жінок, які бажають бути домогосподарками, тільки за 7 років (1975 - 1982 рр..) зменшилося на одну третину. Відповідно змінилося тендерне поведінку американських чоловіків: з 1965 по 1985 р. частка виконуваної ними домашньої роботи зросла більш ніж вдвічі - з 15 до 33%. В Японії залучення жінок у виробництво зустрічає значно менше схвалення, ніж у Швеції, і японські чоловіки домашніми справами займаються в середньому лише 4 години на тиждень, тоді як шведські - 18. Таким чином, зі зміною тендерних норм поведінки жінок змінюються і тендерні норми поведінки чоловіків: чим більше схвалюється робота жінок поза домом, тим більше стає нормальним виконання чоловіком домашніх обов'язків, які раніше традиційно вважалися жіночими.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Норми і цінності організації. Типові групові цінності Р. Саймону
НОРМИ ПРАВА
Характеристики групових процесів в організації
Соціально-рольове призначення одягу
Норми і форми (джерела) права. система права і система законодавства
Види правових норм.
Адміністративно-правові норми, нормативні акти та стосунки
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Правові норми та джерела російського права
ПРАВО В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ НОРМ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси