Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. Регіональна громадянська служба

У структурі сучасного державного управління важливе місце займає система управління суб'єктів Федерації, і зокрема їх громадянська служба. Останнім часом сталася серйозна децентралізація владних функцій. Було проведено розмежування повноважень Федерації, суб'єктів Федерації і місцевого самоврядування. При цьому відбулася передача більшої частини функцій у сфері соціально-економічного розвитку на рівень суб'єктів Федерації і місцевий рівень з визначенням їх фінансової та матеріальної бази.

Сутність та особливості регіональної цивільної служби

Структура державної влади в регіонах Росії на сьогоднішній день більш або менш проглядається. Правда, вона все ще розмита внизу, на районному рівні. Якщо федеральна цивільна служба в основному створена, то про державну цивільну службу суб'єктів Федерації цього сказати ще не можна. Вона перебуває у стадії становлення.

Причин затримки з формуванням регіональної цивільної служби можна виділити три. По-перше, йому заважала значна затримка з прийняттям загального закону про державну службу. По-друге, воно стримувалося певної нерішучістю, недостатньою ініціативою багатьох суб'єктів Федерації при виробленні своїх нормативних документів з даного питання. І, по-третє, деякі керівники виконавчої влади суб'єктів Федерації намагалися через законодавство про державної служби провести свою лінію на все більшу автономизацию регіонів, що суперечило федеральної політики.

Точкою відліку, з якої починається становлення державної служби суб'єктів Федерації, мабуть, можна визнати прийняття 26 березня 1993 р. в Республіці Саха (Якутія) Закону "Про державну службу". Наступним кроком у цьому напрямі було прийняття у 1994 р. Положення про державну службу Республіки Комі, зразком для якого послужило Положення про федеральної державній службі, затверджене Указом Президента РФ від 22 грудня 1993 р.

Крім того, частина суб'єктів Федерації (в основному російські краї та області) багато питань державної служби ще до прийняття спеціальних законів про державної (цивільної) служби закріпили в регіональних статутах. Так йшла справа в Саратовській, Тамбовській, Архангельської, Курганської, Липецької, Свердловської і деяких інших областях. Після вступу в силу Федерального закону про державну службу 1995 р. процес прийняття регіональних законів по державній службі активізувався. А завершився він лише до кінця 2000 р.

Федеральний закон "Про державну громадянської службі Російської Федерації" був прийнятий в 2004 р. На його основі значна частина суб'єктів Федерації теж прийняла аналогічні закони і тому їх апарати тепер іменуються "державною цивільною службою". В чому сутність цивільної служби суб'єктів Федерації?

Громадянська служба суб'єктів Федерації - це професійна діяльність громадян на посадах державної цивільної служби із забезпечення виконання та виконання повноважень регіональних державних органів.

Які її особливості?

По-перше, вона має перехідний характер, її структура ще не склалася і має ряд рівнів, форм і елементів, які поступово повинні трансформуватися або зникнути зовсім. Але поки ці рівні, форми і елементи є, їх не можна ігнорувати в теоретичному аналізі та практичному житті.

По-друге, громадянська служба суб'єктів Федерації політично, економічно, юридично та організаційно все ще представляє практично самостійний зріз державного управління, погано пов'язаний з федеральної і муніципальної служби. Регулюють її закони і нормативні акти недостатньо вбудовуються в систему цивільної служби Російської Федерації. Нерідко вони були нелогічними в архітектоніці державного будівництва, створювали додаткові труднощі в технології державного управління.

По-третє, після прийняття указу про повноважному представника Президента у федеральних округах регіональна цивільна служба в основних рисах почала поступово повторювати структуру федеральної державної цивільної служби країни в цілому. Але її розрив з нинішньою федеральної цивільної та муніципальної службами все ще значний.

Нарешті, по-четверте, як і на федеральному рівні, більшу частину серед регіональних цивільних службовців також займають жінки (табл. 11).

Таблиця 11. Склад кадрів державної цивільної служби суб'єктів РФ за статтю, категоріями і групами посад, гілкам влади на 1 жовтня 2011 р.

Склад кадрів державної цивільної служби суб'єктів РФ за статтю, категоріями і групами посад, гілкам влади на 1 жовтня 2011 р.

Як відомо, після Указу Президента РФ "ПРО систему і структуру федеральних органів виконавчої влади" (2004 р.) органами управління на федеральному рівні стали міністерства, служби й агентства. Очевидно, що ця структура з часом буде прийнята і суб'єктами Федерації, в результаті чого стане домінувати в системах регіонального управління.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Механізми взаємодії федеральної і регіональної цивільних служб
Проблеми регіональної цивільної служби
Класифікація і структура регіональної цивільної служби
Заборони, пов'язані з громадянською службою
Державна громадянська служба як адміністративна влада
Сутність та особливості державної цивільної служби
Механізми взаємодії федеральної і регіональної цивільних служб
Проблеми регіональної цивільної служби
Класифікація і структура регіональної цивільної служби
Державні рішення, їх технологія в цивільній службі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси