Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Державний кредит

Державний кредит - це така форма кредиту, при якій кредитором або боржником є держава. Історично раніше став розвиватися державний кредит, при якому держава виступала як боржник.

Причиною, яка змушує державу запозичувати кошти па ринку позичкових капіталів, є дефіцит державного бюджету. Історія державного боргу є історія дефіциту бюджета1. Покрити останній можна наступним чином: по-перше, за рахунок зростання податкових ставок, але ця міра часто неприйнятна з економічних або соціально-політичних міркувань, оскільки зростання податків означає зменшення прибутку підприємств, а також зниження реальних доходів населення; по-друге, за рахунок емісії грошей, але це викликає розлад грошово-кредитної системи; по-третє, за рахунок позик, так як наявність тривалого часу між позичками та їх наслідками залишає державі свободу маневру.

Поняття державного внутрішнього боргу дано в Законі РФ від 13 листопада 1992 р. № 3877-1 "Про державне внутрішньому борг Російської Федерації"1. У відповідності з цим Законом державним внутрішнім боргом РФ є боргові зобов'язання Уряду РФ перед юридичними і фізичними особами. Вони забезпечуються всіма активами, що перебувають у розпорядженні Уряду РФ.

Боргові зобов'язання РФ можуть бути у формі кредитів, отриманих урядом, державних позик, здійснених шляхом випуску цінних паперів від імені уряду, інших боргових зобов'язань, гарантованих останнім. Боргові зобов'язання згідно з зазначеним Законом можуть розрізнятися за строками: до 1 року - короткострокові, від 1 до 5 років - середньострокові, від 5 до 30 років - довгострокові. Максимальний термін позик становить 30 років.

Документами, що підтверджують боргові зобов'язання держави, є цінні папери. В даний час вони представлені державними короткостроковими облігаціями (ДКО) строком на 3, 6 і 12 місяців, довгостроковими державними облігаціями (ГДО) терміном на 30 років, облігаціями федеральної позики (ОФЗ), облігації державного ощадного позики (ОГСЗ), облігаціями внутрішньої державної позики, казначейськими векселями і зобов'язаннями, золотими сертифікатами Міністерства фінансів РФ. Агентом уряду з випуску державних боргових зобов'язань є Міністерство фінансів РФ.

Державні цінні папери надають їх власникам певні переваги. Так, облігація дає право на отримання фіксованого у ній відсотка номінальної вартості або інші майнові права. Державні цінні папери мають пільги з оподаткування на дохід. По державних цінних паперах дохід кредитори держави отримують у вигляді або дисконту від номінальної ціни, або купонних виплат, або того й іншого (державні довгострокові облігації).

Місцеві органи влади, які є юридичними особами, можуть випускати місцеві позики для розвитку соціальної та виробничої інфраструктури. Перший позику такого роду був випущений в Нижегородської області у 1992 р. на суму 5 млрд руб. Зважаючи успішного його розміщення в наступні роки був здійснений додатковий випуск. Уряд Санкт-Петербурга розмістило свій муніципальний позику в 1994 р. Гарантом муніципальних позик виступають самі емітенти (за винятком муніципальної позики Нижегородської області, де були гарантом адміністрація міста і ЛО "ГАЗ"). Вони гарантують ланцюгові папери своїм майном і бюджетом в цілому, конкретної статтею доходів бюджету, доходами від реалізації інвестиційного проекту, що будуються житлом і т. п. Так, позику Міністерства фінансів республіки Саха (Якутія) забезпечений золотом.

Визнання за муніципальними позиками статусу державних цінних паперів вимагає особливого підтвердження на кожну емісію. Якщо Уряд РФ погодиться нести за муніципальною позикою солідарну відповідальність, то він набуває статусу державного. Наприклад, в 1995 р. Санкт-Петербург випустив муніципальні короткострокові облігації (М ДО), що мають державний статус.

Держава виступає не тільки як боржник, але і як активний кредитор. В останньому випадку воно не конкурує з приватними банками. Держава спрямовує свої кредити в такі галузі господарства, які з точки зору приватного капіталу малоприбуткові, - сільське господарство, житлове будівництво, експортні операції, об'єкти економічної і соціальної інфраструктури. Умови кредитування у держави - більш пільгові, ніж у приватних кредиторів, - низький відсоток, тривалі терміни.

У 1994 р. Мінфін Росії за погодженням з Банком Росії розробив Тимчасове положення про фінансування і кредитування капітального будівництва на території РФ, в якому знайшов відображення порядок надання державних кредитів на інвестиційні потреби, що відповідає принципам ринкової економіки. Такі кредити надаються Мінфіном Росії підприємствам-інвесторам через комерційні банки або безпосередньо на основі угод про видачу кредиту на інвестиційні потреби. Запорукою для видачі кредитів служать об'єкти незавершеного будівництва, устаткування, будівлі, споруди та інше майно. При видачі кредиту Мінфіном Росії безпосередньо інвестору кошти перераховуються на знову відкриваються поточні рахунки з обліку бюджетних коштів в обслуговуючих їх банках. Витрачання та облік цих коштів здійснюється в режимі бюджетних позичок. Повернення останніх разом з нарахованими відсотками здійснюється в терміни, передбачені угодою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Принципи кредитування та їх характеристика
Кредит та фінансове посередництво
Кредит
Принципи державного кредиту
Форми державного кредиту. Державний борг
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси